„Need on need lehmad, kes peavad lüpsma piisavalt, et toita ära pere,“ ütles edukas majandaja, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma saates „Läbilöök“ kiriku omanduses oleva vara kohta.
Peapiiskop Urmas Viilma peab kasumi teenimist piibellikuks põhimõtteks.
Foto: Liis Treimann
1993. aastal Pärnu-Jaagupi koguduse diakoniks ja ka üsna pea õpetajaks saanud Viilma suutis erastamisel kogudusele tagastatud kinnisvara majandada nii edukalt, et kümmekond aastat hiljem kutsuti ta juhtima juba luteri kiriku haldamiseks loodud ettevõtet Kiriku Varahaldus OÜ, mille põhimõtteks oli värskel juhil algusest peale kasumi tootmine omanikule ehk luteri kirikule.
Viimaste aastate jooksul on kinnisvarasektori rahvusvahelised kestlikkuse standardid teinud läbi suure uuenduskuuri. Euroopa rohepöörde eesmärgid, uued kliimapoliitikad ja investorite kasvavad ootused on viinud selleni, et nii LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) kui ka BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology) on tulnud välja uute versioonidega – mõlemad oluliselt ambitsioonikamad kui nende eelkäijad. Eesmärgiks ei ole pelgalt rangemad nõuded, vaid tulevikukindlate ja väiksema keskkonnamõjuga hoonete loomine, mis vastavad juba täna homsete regulatsioonide ja turu ootustele.