9. jaanuar 2018 • 4 min
Jaga lugu:

Ida-Viru tööstusparkide aktiivne arendus mitmekesistab kohalikku majanduskeskkonda

Foto: IVIA

Ida-Eestis uute töökohtade loomiseks ellu kutsutud SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus (IVIA) on saanud kohaliku majanduse arendamisel korraliku hoo sisse ning loonud ettevõtjatele kõik võimalused äri laiendamiseks ja töötajate värbamiseks Narva, Kohtla-Järve, Jõhvi ja Kiviõli tööstusparkides. Tänu IVIA-le on Ida-Viru maine ja populaarsus kerkinud nii kohalike kui ka välisettevõtjate hulgas.

„Näeme ettevõtjate huvi kasvu oma äri laiendamiseks Ida-Eestis, soetades Tallinnast ja Tartust vaid paari tunni kaugusel olevatesse kvaliteetse infrastruktuuriga varustatud tööstusparkidesse aina julgemini tootmis-, tööstus- ja laopindu,“ ütleb SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus juhatuse liige Teet Kuusmik. „Kuigi Ida-Virumaa majandus on aastaid olnud väga tugevalt sõltuvuses ühe sektori ehk põlevkivikeemia ja -energeetika käekäigust, hakkavad uued tööstuspargid, investeeringud ja sadam kindlasti siinse majanduskeskkonna mitmekesistamisel lähiaastail aina suuremalt rolli mängima. Ettevõtjate jaoks pole tänasest paremat aega kasutada ära Ida-Virumaa tugevaid külgi!“

Ta lisab, et Ida-Virumaa on parim koht äri ajamiseks kahe suure majanduspiirkonna ehk Euroopa Liidu ja Venemaa piiril ning seetõttu mängivad kohaliku majanduse ergutamisel olulist rolli ka Venemaalt tulevad investeeringud. Nii alustas 2017. aastal Ida-Virumaal uue pulbervärvide tehase ehitust Priatek Coatings OÜ, kes plaanib mitmes etapis investeerida oma tootmisse umbes 8 miljonit eurot ning palgata tööle mitusada inimest.

„Meie koostöös IVIAga sai alguse Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse vahendusel 2010. aastal. Tegime päringu nende Peterburi esindajale Toomas Kästikule ning pärast ettevõtluskeskkonna analüüsi Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Ungaris, Tšehhis ja Slovakkias otsustasime osta oma tootmistegevuse arendamiseks kinnistu Narva Tööstuspargis,“ räägib Priatek Coatings OÜ esindaja ja lisab, et valiku peamised kriteeriumid olid arusaadav, turvaline, läbipaistev ja soodne Eesti ärikeskkond, ettevõtjasõbralik Narva linnavalitsus ning peamise tootmisüksuse lähedus, mis asub Venemaal Leningradi oblastis Gattšinas.

Uue tehase kogupinnaks on planeeritud 6000 m2. Ehitustegevus viiakse läbi kolmes etapis, millest esimese käivitamine on planeeritud tänavu septembrisse. Tehase esindaja lisab, et IVIA professionaalne meeskond on olnud väga kompetentne kõikide küsimuste lahendamisel, näiteks info hankimisel ärikeskkonna kohta, ning abistanud tehnilis-majandusliku analüüsi ja projekti teostatavus-tasuvusanalüüsi läbiviimisel, välisfinantseerimise küsimuste lahendamisel ning lubade ja kooskõlastuste hankimisel. Edaspidi loodab Priatek Coatings IVIA abile personali värbamisel ja koolitamisel.

2017. aastal ehitati IVIA eestvedamisel välja taristu Kohtla-Järve 80 hektari suuruses tööstuspargis, mille avamine toimub 12. jaanuaril 2018. Kevadel lõppevad 65-hektarilise Narva Tööstuspargi teise etapi infrastruktuuri ehitustööd, samuti jõuab sel aastal lõpule Kiviõli Äripargi taristu ehitus. Osaliselt Kiviõli Seikluskeskuse naabruses asuva 12 hektari suuruse park saab olema varustatud nii vee, kanalisatsiooni, gaasi, side kui ka teedega. Taristu on valmis Tallinna-Narva maantee ääres asuvas Jõhvi Äripargis.

Tulemas on väga aktiivne ehitusaasta

„Aasta 2017 oli tegelikult IVIA seitsmeaastases ajaloos kõige edukam – sõlmitud sai 11 uut lepingut valdavalt metallitööstusettevõtete, aga ka clean-tech, keemiasektori ja logistikafirmadega,“ ütleb Kuusmik. Eelmise aasta lõpu seisuga on IVIA kokku sõlminud investeerimiskohustusega lepingud 25 ettevõttega, mis on omandanud 37 krunti kogupinnaga ligi 60 hektarit.

Kokku on IVIA välja arendanud 250 ha tootmis- ja ärimaad ehk 134 krunti, sealhulgas viinud läbi detailplaneerimise protsessid, projekteerinud ja välja ehitanud taristud. „Oleme teinud Ida-Virumaa piirkonna arendamiseks investeeringuid üle 8 miljoni euro, mida osaliselt on finantseeritud EASi Piirkondade Konkurentsivõime Tugevdamise meetmest. Erasektori investeeringuid on teostatud lisaks üle 60 miljoni euro. See näitab, et Ida-Virumaasse usutakse ning meid usaldatakse,“ sõnab Kuusmik.

Tänavuseks ehitustegevuse alustamiseks teevad ettevalmistustöid seitse ettevõtet, mis näitab, et Ida-Virumaa tööstusparkides on tulemas kõige aktiivsem ehitusaasta. Töötajate värbamiseni jõuavad need ettevõtted tõenäoliselt 2018. aasta lõpus või 2019. aasta alguses, kusjuures järgmise kolme aasta jooksul lisandub uusi töökohti Ida-Virumaa tööstusparkides 1500.

SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus (IVIA) kutsuti ellu eesmärgiga lahendada Ida-Virumaa tööhõive ja väljarände probleemid uute erasektori otseinvesteeringute meelitamise kaudu maakonda. Tegemist on arendusorganisatsiooniga, mille ülesandeks on luua ettevõtjate jaoks sobiv ettevõtluskeskkond, arendada tööstusparke. Tegemist on promotsiooniagentuuriga, mis tegeleb Ida-Virumaa kui majanduspiirkonna kohaturundusega, et meelitada maakonda uusi tootmise ja logistikavaldkonna investeeringuid nii Eestist kui ka välismaalt. 

www.ivia.ee

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt