Äripäeva eriprojektide toimetus • 28. veebruar 2019 kell 7:45

Aruna Ehitus renoveeris Eesti uhkeima objekti

Tallinna lauluväljaku laulukaare renoveerimistööd on valmis. Seal vahetati välja puitlaudis ja katteplekk ning korrastati fassaadid. Eestlaste armastatuima objekti ehitushanke võitis OÜ Aruna Ehitus, kes tööd kenasti lõpule viis.

Ettevõtte juht Arunas Buga ütles, et eesti rahvas sai 150. aasta juubeli laulupidu tähistada värskes kuues laulukaare all.

Lutheri Masinasaali välis- ja sisefassaadi restaureeris ka OÜ Aruna Ehitus, mille eesotsas on Arunas Buga.  Foto: Julia-Maria Linna

Kuidas Aruna Ehitusel Tallinna Lauluväljaku laulukaare renoveerimistööd kulgesid?

Tööd edenesid kenasti. Et renoveerimistööd täiskiirusel alata saaksid, sellele eelnes pool aastat põhjalikke ettevalmistusi.

Laulukaare vana olukorra puhul üllatasid meid tugevad ja täiesti kõlbulikud trossid, mis peavad veel aastakümneid vastu. Naljatlesime, et trosse osati vene ajal hästi teha.

Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor, ehitusteadlane ja -insener Karl Õiger, kes nõu ja jõuga toeks oli ütles, et laulukaar on oma olemuselt üks keerulisemaid objekte mitte ainult Eesti mõistes vaid ka kogu maailmas. Midagi sarnast pole maailmas enne ja pärast selle ehitamist rajatudki. On fakt, et miniatuursem laululava ehitati enne meie oma Vilniusesse. Laulukaar püsib kahel kontraforsil, lisaks merepoolne postidesüsteem. Esiosa ripub ja siin on ääretult oluline õige kalle, õige mass. Tegu oli suurepärase väljakutsega, millesarnast iga päev just teele ei satu.

Aruna Ehitus OÜ alustas tegevust 2002. aastal. Kas oskasite aimata, et ühel päeval nii uhkete ehitiste kallal toimetate?

Meie jaoks töö on töö. Tähtis on see, et asi saaks maksimaalselt hästi tehtud ja siinkohal pole oluline, mis objekti kallal tegutseme. Parima tulemuseni soovime jõuda absoluutselt igal pool, kus käed külge lööme.

Millised tööd ühel ehitusettevõttel silma särama panevad?

Mida keerulisem objekt, seda suurem väljakutse. Iga töö, hoone ja olustik on erinevad. Kui kuulsin aastaid tagasi, et ühel hetkel hakkab laululava renoveerimine, siis hakkasin pikisilmi ootama hanke väljakuulutamist. Olin juba esimesel hetkel kindel, et tahame selles projektis kaasa lüüa. Õnneks osutus meie pakkumine parimaks. Kõige kallim pakkumus oli üle 1,5 miljoni, ületades meie oma kahekordselt.

Te ehitate ka nö nullist, kuid eelkõige olete restaureerimisvaldkonna absoluutne tipp.

Meie töötajatel on tõepoolest see anne olemas. Restarureerimine on peen kunstnikutöö, mida igaüks selgeks ei saagi. Näiteks terrasiitkrohvi teenust pakuvad justkui mitmed firmad, kuid töö räägib siiski enda eest. Aruna Ehitus on taasavastanud vanaaegsed töövõtted, need kaasaega ja igapäevatöösse toonud ning selle eest on Tallinna linna tasandil meid ka autasustatud. Täna selliseid asju enam ei osata ning ka meil võttis selle omandamine palju aega ning raha. Mõned vanad meistrid on meie seas veel küll olemas, kuid teadmiste edasiandmises nad nii aktiivsed pole. Paljud oskajad mehed on aga meie seast lahkunud.

Olen oma klientidele alati ütelnud, et me ei saa ega soovi konkureerida nendega, kes imiteerivad professionaalsust. Täna on tõsiasi see, et on väga palju objekte, mida on restaureerinud teised, kuid mille ümbertegemisele on meid appi palutud. Sellega seoses meenub mulle üks objekt, kus öeldi, et mehed ei pea nii filigraanselt renoveerima, kuid me ei saa oma töötajatele öelda, et tehke halvemini – nad lihtsalt ei oska teisiti.

Kuidas te oma töötajad leidnud olete?

Töötajaid on tänaseks kokku 60 ja nad on meil aastaid olemas olnud. Hindame neid väga ning see väljendub ka palgas, mida nad saavad. Maksame 100% ametlikke palku, sest meile on tähtis töötajate kindlus ja turvatunne ning ka see, et meie rahad jääksid Eestisse, Eesti majandusse.

Meie mehed on rahul, neil on pered, ostetud kodud ja autod ning neil on turvatunne. Tegin ükspäev ühe töömehega nalja, et pean esindusautoks tema ägedat sõidukit laenama, mille peale ta vastas, et see kõik on tänu ettevõttele, kus ta töötab. Mina aga kiitsin teda vastu, et just tänu tema oskustele meid hinnatakse ja meil on tööd. Lugupidamine meie firmas on vastastikune.

Renoveerimine tähendab tihedat suhtlust muinsuskaitsega.

Muinsuskaitsega suhtlemine on tõesti Aruna Ehituse igapäevatöö osa, sest kõik sammud või muudatused on vaja nendega kooskõlastada. Samas pean ütlema, et meie muinsuskaitsjad teevad väga head tööd ning ma väga austan neid. Minge vaadake näiteks Riia linna. See, mis seal toimub, on ääretult kurb. Valus on näha väärikaid objekte, mis kehva töö ja ükskõiksuse tõttu igaveseks rikutud on.

Mis töid on Aruna Ehitus veel teinud?

Restaureeritavaid objekte on olnud palju, mainiks neist Tallinna linnamüüri, Tallinna vanalinna hoonetekompleksi, Ülemiste Citys oleme mitu aastat järjest paekivist hooneid taastanud. Edukaks tunnistati meid ka Tallinna Ülikooli lubikrohvfassaadide hankes. Uusehitistest mainiks Kadrioru suurimat äri- ja elamukompleksi Kadioru Plaza. Tegemist on tunnustatud Eesti arhitektide poolt keerulise üheksakorruselise uusarendusega, kus projekteerime ja ehitame väliskonstruktsioone koos fassaadidega.

Millised on teie kui juhipoolsed soovitused olemaks õnnelik ja rahulolev nii töös kui eraelus?

Töö ja eraelu tuleb lahus hoida. Kui oled alustav ettevõtja, ära hoia kokku, et rentida omale ruum ja luua töökoht. See aitab koduuksest sisse astudes jätta töö ukse taha. Muul juhul kannatavad kõik tegemised, eelkõige kannatab perekond.

VAATA SIIT, milliseid teenuseid Aruna Ehitus pakub!

Eesti Mereakadeemia fassaaditööd  Foto: Picasa 2.0
Hetkel kuum