• AbeStock pürib aastakümnete järel ikka ülespoole

  ABC Grupi nõukogu esimees Mart VipsFoto: Vallo Kruuser

  Eesti legendaarsemaid hulgimüügifirmasid AbeStock AS, mis pidas segastel 90ndatel vastu iseseisvuse taastanud riigi kasvuraskustele, võib ümmarguse juubeli saabumise üle uhkust tunda. Loorberitele puhkama jääda pole ettevõttel aga plaanis.

  AbeStock, mille alustamisel oli üheks põhitegevuseks suhkru vahendamine, on aastatega jõudsalt kasvanud. Täna on ettevõtte tooteportfellis tootjaid ja tuntud kaubamärke ning ette näidata korralikud müügikäibed – eelmisel aastal 32 miljonit eurot.
  Täna kolmes Balti riigis tegutsev hulgikaubandusettevõte kuulub ABC Gruppi, mis on Eesti kapitalil põhinev ettevõtete grupp, mis ühendab ettevõtteid erinevatest valdkondadest.
  Ootamatu algus
  AbeStock sai alguse ühe mehe, varalahkunud ettevõtja Jüri Vipsi, visioonist. Mees, kes alustas ettevõtlusega juba 1987. aastal ja lõi 1991. aastal Tallinnasse Pikale tänavale tollel ajal seninägematu riidekaupluse Vend, on öelnud, et eraettevõtluse tulemi ja teenitu abil ta ABC Grupi ehitada saigi.
  Vips kirjeldas AbeStocki esimesi toimetamisi juhuslikeks, kus tegemist ei olnud toona professionaalse müügiga, vaid juhuslikult väljakujunenud jaotusega. „Tõime Eestisse laevatäie suhkrut, olime üks vähestest, kes aferistide konksu otsa lõplikult ei jäänud — pangandustaust aitas võltsakreditiivide vastu,“ rääkis mees, kel oli tolleks hetkeks ette näidata ka tugev panganduskogemus. Vips nimetas 90ndate algust huvitavaks, ehedaks ja ka “natuke räigeks” ajaks.
  90ndatesse jääb ka AbeStocki aktsiaemissioon, mis tõi legendaarse ettevõtja sõnul “väga palju raha sel ajal, kui organisatsioon polnud veel piisavalt arenenud. Tekkis soov hästi palju kaupa kokku osta.” Seda, üldse esimest välisinvesteeringut kaubandusse, vahendas Trigon Capitali eelkäija Hansa Investments.
  Jüri Vips aastal 1994 koos poeg Mardiga puhkamasFoto: Erakogu
  Uus lehekülg, uued visioonid
  2018. aastal pöörati ettevõttes uus lehekülg ning panustama asuti senisest rohkem tulevikku ning kohanema hakati muutuva majanduskeskkonna värskete trendidega. ABC Grupi rooliratta haaras pihku Jüri poeg Mart Vips ning 2018. aasta sügisel alustas AbeStockis tegevjuhina tööd Margus Leiar. „AbeStock oli minu jaoks pikkade traditsioonidega hinnatud ettevõte, esindades mitmeid tuntuid rahvusvahelisi kaubamärke. Peamiseks eesmärgiks oli hinnata olemasolevaid tööprotsesse ja tooteportfelli ning leida parimad võimalused kasvuks ning edasiseks arenguks. Viimasel kolmel aastal oleme teinud ettevõttes mitmeid strateegilisi muudatusi nii tooteportfellis, struktuuris kui ka töökorralduses. Näiteks moodustasime eraldi turundus ning e-kaubandus osakonnad, kasvatasime tootepaigutust teenusena ning laiendasime toidukaupade tooteportfelli, mille tagajärjel kasvas ka meie müügimeeskond 20 müügiesindajani. Tulevikus soovime jätkuvalt pakkuda kvaliteetset teenust, pakkuda efektiivseid logistika ja jaotusteenuse lahendusi ning olla strateegiliseks partneriks meie koostööpartneritele,” sõnab Leiar.
  AbeStock kontor Endla tänaval 1995. aastalFoto: AbeStock arhiiv
  AbeStock liigub tegemistes ülespoole
  Ehkki turul tervikuna on distributsiooniäri olnud langevas trendis, siis AbeStock liigub oma tegemistes ülespoole. Aastal 2018 omandati lemmikloomatoodete kaubamärk dr Stern ning aastal 2019 Eesti suurim mahetoodete kaubamärk Loodusvägi. Eelmisel aastal saadi tagasi Duracell kaubamärgi esindusõigused Eestis. Läbirääkimised on käimas ka mitmete teiste tootjate ning kaubamärkide esindajatega. Neljast müügi- ja turundusdivisjonist koosneva AbeStocki sujuva kulgemise taga on head kolleegisuhted, kliendifookus ning ühiselt eesmärkide poole pürgimine. Ettevõte annab täna tööd kuuekümnele inimesele.
  ABC Grupi esindushoone Mustjuure tänaval tänapäeval Foto: Aivar Pihelgas
  Üks suurim esmatarbekaupade hulgimüüja Eestis
  2019. aastal omandas AbeStock Sale-Star toidu- ja esmatarbekaupade hulgimüügiäri. Kahe ettevõtte ühinemise tulemusena sai AbeStockist üks Eesti olulisemaid esmatarbekaupade hulgimüüjaid. „Tänu tooteportfelli laiendamisele saame osutada täiendavaid teenuseid, näiteks kaubamärgi turundust ja tootepaigutusteenust ning eelkõige pakkuda veelgi paremat teenuse kvaliteeti ning efektiivsust oma partneritele,“ ütleb Mart Vips.
  Aasta hiljem ostis ettevõte Foodstudiole kuuluva toidukaupade hulgimüügiga tegeleva ettevõtte ning tooteportfelli lisandusid Foodstudio naturaalsed valmispuljongid ja -kastmed ning Pom’Bel puuviljasegud ja smuutid.
  Abestore saadab tooted koju kätte
  AbeStocki e-poe abestore.ee eripäraks on see, et kauasäilivaid toiduaineid ning esmatarbekaupu saab tellida hulgi ehk enamus tooteid saab endale kastiga koju tellida. Eesmärk pole konkureerida klassikalise e-kaubadusega, vaid panustatakse klientidesse, kes soovivad osta kindlaid tootegruppe ning kaubamärke suuremates kogustes ja teha seda soodsamalt ning mugavamalt. Abestore’ist leiab täna 120 tuntud kaubamärgi tooteid: toiduaineid, alkoholi, lemmiklooma – ja majapidamistarbeid ning tehnikakaupu.
  Uhked ollakse kõikide tooteportfellis olevate kaubamärkide üle. Eelmisel aastal tõusti Eesti turuliidriks pastatoodete kategoorias Panzani pastatoodetega. Rõõmu teeb ka see, et pea pooled lemmikloomad Eestis tarbivad AbeStocki poolt pakutavat Nestle Purina lemmiklooma toitu ning enam kui pooled kapslikohvi tarbijad rüüpavad Nescafe Dolce Gusto tooteid. Baltikumi äritegevust veavad suuresti innovatiivne tootearendus ning e-kaubanduse kasv Oral B elektriliste hambaharjade ning Braun pardlite kategoorias.
  Ettevõte on alati toetanud ka kohalikke kaubamärke ning ökoloogiliselt puhtaid tooteid, mida esindavad näiteks Loodusvägi tootevalik ning Foodstudio naturaalselt puhtad puljongid ning kastmed.
  AbeStocki tegevjuht Margus Leiar uue esindushoone avapeol 2018. aastalFoto: AbeStock arhiiv
  Turuolukorrale tuleb kiirelt reageerida
  Muutuvas majanduskeskonnas peab eelkõige olema paindlik, turuolukorrale kiirelt reageeriv ning keskenduma sellele, mida on endal võimalik muuta. Näitena võib välja tuua eelmisel aastal kosmilistelt kasvanud transpordikulud Aasia suunalt või järsult nõudluse kasvust tingitud tootmismahtude probleemid ning sellest tingitud kaubapuudus. Selle tõttu oli vaja kiiresti muuta tootenõudluse planeerimise protsess ning tõsta kiirelt liikuvate toodete laoseisu. Sel aastal lisanduvad tooraine ning pakendi puudusest tingitud tarnijate hinnatõusud.
  Margus Leiar ütleb, et sellistes olukordades on ainukeseks lahenduseks tihe koostöö oma partnerite ning klientidega, leidmaks parimat lahendust tarbijavajaduste rahuldamiseks. “Kuna kaubandus on pidevas muutumises ning müügitulemused sõltuvad suuresti tarbijaeelistustest ning turundustegevustest, siis meie igapäevane töökorraldus on ikkagi kalendrikuu ning kvartaalse eelarve põhine. Kindlasti vaatame aga ka pikemat perspektiivi, millises suunas meie toote- ning teenusteporfelli arendada. Sellest lähtuvalt oleme avatud uutele projektidele ning kaubamärkidele, kuna AbeStocki kasvu- ning arenguvõimalus on alati koostöös meie tarnijate ning kaubanduspartneritega,” sõnab tegevjuht.

  Mis on AbeStock?

  AbeStock on 1992. aastal Eestis asutatud üks vanimaid ja tänaseks kolmes Balti riigis tegutsev hulgikaubandusettevõte. AbeStock kuulub ABC Gruppi, mis on Eesti kapitalil põhinev ettevõtete grupp, mis ühendab ettevõtteid erinevatest valdkondadest. AbeStocki pakutava teenuse kõrge kvaliteet on loonud lojaalse kliendibaasi ning tänu pikaajalisele kogemusele suudame oma äripartneritele tagada kiire ja kasumliku sisenemise uuele turule, teenuse kõrge kvaliteedi ja riskide minimeerimise.

  Jaga lugu:
Seotud lood

Euroopa suurim pank soovitab investoritel Euroopa aktsiaid vältida Blackrock näeb pikaajalisi võimalusi energiakriisis
HSBC privaatpanganduse ja varahalduse globaalne investeerimisjuht Willem Sels leiab, et investorid peaksid vältima Euroopa aktsiate otsimist, kuna energiakriisi tõttu on riski ja tulu suhe on liiga suur. Blackrocki investeerimisjuht Nigel Bolton näeb energiakriisis aga võimalusi.
HSBC privaatpanganduse ja varahalduse globaalne investeerimisjuht Willem Sels leiab, et investorid peaksid vältima Euroopa aktsiate otsimist, kuna energiakriisi tõttu on riski ja tulu suhe on liiga suur. Blackrocki investeerimisjuht Nigel Bolton näeb energiakriisis aga võimalusi.
Selgeid sõnumeid palun! Ja mitte ainult 5 minutit enne “AK”d
Peaminister Kaja Kallas ei teinud neljapäeval ehk otseselt viga endale eetriaega soovides, küll aga peab sõnum, mis sel viisil avalikkuse suunas teele saadetakse, olema soovitud mõju saavutamiseks lihtsam ja täpsem, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Peaminister Kaja Kallas ei teinud neljapäeval ehk otseselt viga endale eetriaega soovides, küll aga peab sõnum, mis sel viisil avalikkuse suunas teele saadetakse, olema soovitud mõju saavutamiseks lihtsam ja täpsem, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Taavi Pertman langes esimese investeeringuga kohe petturite küüsi
Rahafoorumi blogi autori ja finantskoolitaja Taavi Pertmani südameasi on alustavate investorite abistamine nende esimeste sammude tegemisel investeerimismaailmas. Kõik tundub kohutavalt keeruline ja abi kulub marjaks ära, usub Pertman, kes ise sai aastaid tagasi oma esimesi investeeringuid tehes petturitelt vastu pükse.
Rahafoorumi blogi autori ja finantskoolitaja Taavi Pertmani südameasi on alustavate investorite abistamine nende esimeste sammude tegemisel investeerimismaailmas. Kõik tundub kohutavalt keeruline ja abi kulub marjaks ära, usub Pertman, kes ise sai aastaid tagasi oma esimesi investeeringuid tehes petturitelt vastu pükse.
Reaalajas börsiinfo
Lemeks teenis möödunud aastal rekordilise käibe ja kasumi
Möödunud aastal oli Lemeks ASi käive 193 miljonit eurot, mis oli 61% suurem tunamullusest käibest. Hea aasta põhjus oli ettevõtte juhatuse esimehe Jüri Külviku sõnul selles, et koroona ajal kulutamata jäänud raha investeeriti Eestis ja Euroopas kodude uuendamisse, mis tõi kaasa puidust toodete müügi hüppelise kasvu.
Möödunud aastal oli Lemeks ASi käive 193 miljonit eurot, mis oli 61% suurem tunamullusest käibest. Hea aasta põhjus oli ettevõtte juhatuse esimehe Jüri Külviku sõnul selles, et koroona ajal kulutamata jäänud raha investeeriti Eestis ja Euroopas kodude uuendamisse, mis tõi kaasa puidust toodete müügi hüppelise kasvu.
Kunstmuruäri juhti häirib korruptsioonihõng riigihangetel
Gasellist kunstmuruäri Unigrass juhti ja omanikku Andrus Kivi häirib, et ametnikud üritavad riigihangete tulemusi mõjutada.
Gasellist kunstmuruäri Unigrass juhti ja omanikku Andrus Kivi häirib, et ametnikud üritavad riigihangete tulemusi mõjutada.
Kusti Salm: Venemaa suurendab panuseid, peame talle sõja hinda tõstma
Oluline on sõnum Venemaale, et mobilisatsioon ja annekteerimine tähendavad Läänelt rohkem relvaabi Ukrainale, ainult nii saab Venemaa isu ohjeldada, ütles kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm tänasel pressikonverentsil.
Oluline on sõnum Venemaale, et mobilisatsioon ja annekteerimine tähendavad Läänelt rohkem relvaabi Ukrainale, ainult nii saab Venemaa isu ohjeldada, ütles kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm tänasel pressikonverentsil.
Lääne-Viru ettevõtjaid elektrikatkestus ei hirmuta
Selline teade nagu eile, kui peaminister Kaja Kallas palus rahval valmistuda võimalikeks paaritunnisteks elektrikatkestusteks, Lääne-Viru ettevõtjaid verest välja ei löö, kirjutab
Selline teade nagu eile, kui peaminister Kaja Kallas palus rahval valmistuda võimalikeks paaritunnisteks elektrikatkestusteks, Lääne-Viru ettevõtjaid verest välja ei löö, kirjutab
Kaja Kallas: kõigil on tark olla valmis elektrikatkestusteks
Peaminister Kaja Kallas pöördus täna õhtul avalikkuse poole seoses Venemaa tõttu pingestuva julgeolekuolukorraga.
Peaminister Kaja Kallas pöördus täna õhtul avalikkuse poole seoses Venemaa tõttu pingestuva julgeolekuolukorraga.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.