Geopoliitiliselt kiirelt muutuval ajal on finantsturud osutunud ootamatuste suhtes üllatavalt vastupidavateks. Viimase nelja aastakümne jooksul on aktsiaturud erinevatele kriisidele küll reageerinud, kuid languste järel on olukord tähelepanuväärselt kiiresti taastunud, seisab Freedom24 värskes analüüsis.
Maailma raputanud sündmuste keskel, nagu seda oli 11. september või hetkel valitsev olukord Ukrainas, näitavad Euroopa indeksid märkimisväärset taastumisvõimet. Suuri küsimusi tekitab hetkel konflikt Iisraeli ja Hamasi vahel ning paneb mõtlema, kas ja kui palju see Euroopa majandust ja finantsturge tegelikult mõjutab.
Mõõnale järgneb pea alati tõus
Ajalooliselt on Euroopa indeksid viimase 40 aasta jooksul näidanud lühiajalisi noteeringuid erinevate geopoliitiliste sündmuste (sõjad, sõjalised operatsioonid, terroriaktid jne) alguspäevadel. Samas oli kuu aega pärast sündmuse algust indeks enamikul juhtudel tõusnud positiivsele tasemele (sh 11. septembri rünnakud, terrorirünnakud Londonis ja Madridis ning sõjalised konfliktid Ukrainas).
Kui uusi osalejaid konflikti ei lisandu, pole mõju suur
Oluline on märkida, et Euroopa indeksite tundlikkus Iisraeli ja tema naabrite vaheliste hiljutiste konfliktide suhtes on suhteliselt madal, mis näitab, et ka praegune eskaleerumine piirkonnas mõjutab ELi majandust ja aktsiaid minimaalselt.
Iisrael on ELi suuruselt 25. kaubanduspartner, moodustades 2022. aastal 0,8% ELi kaubavahetuse kogumahust. Kui Iisraeli ja Hamasi vaheline konflikt ei hõlma uusi suuri osalejaid (nt Iraan), siis pole selle mõju Euroopa majandusele ja ettevõtetele kuigi suur.
Naftahinnad lakke?
Konflikti eskaleerumise korral on Euroopa jaoks peamine võimalik oht naftatarnete katkemises (nt häired Hormuzi väinas) ning selle tulemusena naftahinna hüppeline tõus. Usume siiski, et selline stsenaarium on ebatõenäoline.
Riskitegur on USA ja EL-i surve Iraanile, mis võib vähendada naftatootmist – alates 2023. aasta märtsist on Iraan suurendanud tootmist (tradingeconomics.com andmetest lähtudes) 0,48 miljoni barreli võrra päevas. Sõjalise konflikti laienemise korral (naftatarnepiiranguteta) võib nafta noteeringutele lisanduda täiendav geopoliitiline hinnalisa, mis võib lühiajaliselt meid mõjutada. Kõrgem inflatsioon ja kõrgemad intressimäärad on Euroopa majanduse haavatavus.
Pikaajalist mõju ei eelda
Oletame, et kui konflikt Iisraeli ja Hamasi liitlaste vahel teravneb, võime näha lühiajalist survet järgmistele sektoritele: tarbekaubad, rahandus, tööstus, tehnoloogia ja materjalid.
Me ei eelda, et Lähis-Ida konflikti mõjul on pikaajaline mõju turgudele ja investoritele Euroopas. Nagu teame, tõusid Saksa 10-aastaste riigivõlakirjade tootlused pärast kolmepäevast langust nädalaga tippu. Nafta hind tõusis kahe nädala jooksul 82 dollarilt 93,3 dollarile, kuid kaotas seejärel suurema osa kogunenud kasvust.
Investorite jaoks on oluline panuste maandamine
Lähis-Ida konflikt on tõenäoliselt oma olemuselt piiratud ega avalda ELile märgatavat mõju. Arvestades aga võimalikku eskaleerumisstsenaariumi või ELi majandusolukorra halvenemist, saavad investorid maandada järgmisi panuseid:
a. Kulla osakaalu suurendamine portfellis 7-10%ni;
b. Võlakirjade osakaalu suurendamine 25-35%-ni portfellist. Positsioonide jaotus lühikeste ja pikkade võlakirjade vahel võib olla võrdne – geopoliitiliste riskide ja/või majanduslanguse riskide kasv mõjutab pikaajaliste võlakirjade tootluse langust.
c. Kaitsesektorite osakaalu suurenemine portfellis 25-35%-ni, sh kommunaalteenused, tervishoid, vähemal määral tarbijasektor.
d. Kaitsesektori ettevõtete osakaalu tõstmine portfellis 10-20%ni. Kaitsesektor võib olla kasusaajate hulgas nii geopoliitiliste pingete kasvust kui ka poliitiliste liidrite hiljutisi väljaütlemisi arvestades võib see hoogustuda EL-i sõjaliste eelarvete suurendamise tulemusena.
Freedom24 on investeerimisplatvorm väärtpaberite, aktsiate, fondide ja muuga kauplemiseks, mis sobib iOS ja Android operatsioonisüsteemidega nutitelefonidele ja tahvelarvutitele. Selle loojaks on Euroopa maakler Freedom Finance Europe Ltd, mis kuulub valdusfirmasse, mille aktsiad on noteeritud Nasdaqi börsil. Ettevõttel on esindused USA-s, Saksamaal, Poolas, Hispaanias, Kreekas, Prantsusmaal, Küprosel, Kasahstanis, Ukrainas, Aserbaidžaanis ja Armeenias. Ettevõte plaanib peagi avada oma esinduse Tallinnas.
Uuri lisaks:
freedom24.com