• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Riik peab tasuma Imperiali miljonid

  Finest Hotel Groupi tegevdirektori Toomas Sildmäe sõnul otsustasid Hansapanga, Finest Hotel Groupi ja rahandusministeeriumi esindajad eelmisel nädalal võtta aasta lõpuni aeg maha, et ära oodata õigustatud subjektide seisukoht Imperiali kompleksi kuuluva kahe kinnistu edasise saatuse kohta.
  Tallinna linna õigusvastaselt võõrandatud vara tagastamise ja kompenseerimise komisjoni tehtud otsuse kohaselt on kinnistust Nunne 16/ Suur-Kloostri 11 säilinud endisel kujul alla poole, kinnistu Väike-Kloostri 3/ Suur-Kloostri 9 on aga kuulunud varem juriidilisele, mitte üksikisikule ega kuulu seetõttu omandireformi seaduse järgi tagastamisele.
  Kinnistuid tagasi taotlevad Rootsis elav Rein Asu, USAs elav Maja Werner ega neid Eestis esindav vandeadvokaat Viktor Kaasik pole sellega rahul, kuna esimese kinnistu puhul ei tohiks arvesse minna pärast 1991. aastat tehtud tööd, teise kinnistu puhul peaks pärimisõiguse tagama põhiseadus.
  Viktor Kaasiku sõnutsi on Finest Hotel Groupiga peetud läbirääkimisi nii majade müümise kui ka Werneri ja Asu projektis osalemise suhtes. Kokkuleppele jõudmist on tema sõnul takistanud majade eest Finesti pakutud liiga madal hind, mis on loodetust poole väiksem.
  Toomas Sildmäe leiab, et omanike loodetud hind ei seisne mitte ainult hoone ja maa ruutmeetrites, vaid ka saamata jäänud rendis ja negatiivse imago tekitamises. «Kui tahetakse nende lagunenud hoonete eest kaks korda kõrgemat hinda kui korrastatud büroopinna eest kesklinnas, ei tule kaubast midagi välja,» lausub ta. Sildmäe on siiski optimist ja usub, et projektist saab asja.
  Finest ei taha majade ostmiseks raha välja anda enne, kui kohus on majade tagastamise või mittetagastamise kohta otsuse teinud. Omanikud aga ei taha esitada tsiviilhagi vara väljanõudmiseks võõrast ebaseaduslikust valdusest, st rahandusministeeriumi käest enne, kui Finest on teinud oma lõpliku pakkumuse.
  Eelmisel suvel pankrotistunud Imperial, mille osanikud olid kahe kolmandikuga Finest Hotel Group ja kolmandikuga RAS Tallinna Hotellid, võttis 1991. aastal Tartu kommertspangast (TKP) ligi 3,5 miljonit krooni laenu. 1993. aastal andis Hansapank Imperialile 2,3 miljonit krooni laenu ja ostis TKP-lt ära 4,8 miljoni krooni suuruse Imperiali võla nõudeõiguse koos intressidega.
  Hansapanga laenuosakonna juhataja Indrek Neivelt tunnistab tagantjärele, et Imperiali laen osteti ära, kuna sellega polnud midagi paremat ette võtta. Ainus positiivne asi oli tema sõnul see, et laenul oli Tallinna Hotellide näol garant.
  ASi Imperial pankrotihalduri Natalja Lausmaa andmetel lasi Hansapank vahetult pärast Imperialile laenu andmist läbi viia hotelliprojekti tasuvusuuringu, mille tulemused ei osutunud kõige roosilisemaks. Seetõttu otsustas pank projekti edasise finantseerimise lõpetada. Ehitusel võeti hoog maha, selleks ajaks oli projekt neelanud 11 miljonit krooni.
  Eelmise aasta detsembris peetud võlausaldajate koosolekul kinnitatud nõuete alusel võlgnes AS Imperial Hansapangale seitse miljonit ja Finest Hotel Groupile neli miljonit krooni. Võlanõude õiguse loovutamise tulemusena on Imperiali võlgnevus praegu Hansapangale ligi viis miljonit ja Finest Hotel Groupile ligi kuus miljonit krooni.
  1992. aasta detsembris andis Mart Laari valitsus välja määruse likvideerida RAS Tallinna Hotellid. See otsus tuli üllatusena paljudele, kaasa arvatud tolleaegne riigivaraameti peadirektor Riho Rasmann, kes luges välisreisilt naastes ajalehest, et teda on määratud likvideerimiskomisjoni esimeheks.
  Kuigi likvideerimiskomisjon tegi 3--4 kuuga ära suure töö, on likvideerimine tänaseni lõpule viimata, see peatati Imperiali pankroti tõttu. Hansapank esitas samal ajal Imperiali pankrotihagiga ka hagi Tallinna Hotellide vastu.
  Mõne aja jooksul tühjendas likvideerimiskomisjon Tallinna Hotellide bilansi, väike osalus firmades Baltic Tours, Finest Vendors jt müüdi maha, erastati hotell Stroomi. Osalus Imperialis, Olümpias ja Finest Hotel Groupis kanti üle rahandusministeeriumile.
  Natalja Lausmaa sõnul on juriidiliselt loogiline, et Hansapank pööraks võlanõude Tallinna Hotellide ehk rahandusministeeriumi, st riigi vastu, kuulutataks välja Tallinna Hotellide pankrot ning võla peaks tasuma riik. See lahendus ei too tema sõnul mingit kasu Imperiali projektile, võidab aga Hansapank. Kuigi Hansapank pole Indrek Neivelti sõnul protsessimisest ja Tallinna Hotellide likvideerimise vaidlustamisest huvitatud, on nende soov raha võimalikult kiiresti kätte saada.
  Kust peaks raha tulema? «Likvideerimisest jäi üle terve hulk vara, mille võib võlgade katteks ära müüa, näiteks Olümpia aktsiad, Finest Hotel Groupi aktsiad, Imperiali kinnistu või osa sellest,» arutleb Riho Rasmann. Kuna rahandusministeeriumil on ebamugav hakata likvideerimisprotsessi tagasi keerama, püütakse leida ükskõik milline kompromiss või kohtuväline lahend.
  Rahandusministeeriumi asekantsler Peep Lass peab Tallinna Hotellide pankroti väljakuulutamist ebaotstarbekaks. Tema arvates aitaks probleemi lahendada Imperiali pankrotiprotsessi lõpuleviimine ja vara müümine.
  Hotell Imperial pidi valmima kaks aastat tagasi. Täna ei tea veel keegi, mitu talve läheb, enne kui valmib hotell või laguneb hoone sootuks.
  - 26. aprillil 1991 asutasid RAS Tallinna Hotellid ja Finest Hotel Group ASi Imperial. Algul jagunes 100 000 krooni (tol ajal rublades) suurune aktsiakapital mõlema aktsionäri vahel võrdselt.
  - 9. septembril 1991 andis RAS Tallinna Hotellid ASile Imperial 50 aastaks rendile sel hetkel tema bilansis olnud hooned Väike-Kloostri 3, Suur-Kloostri 11, Nunne 12/14.
  - 14. aprillil 1992 sõlmis Imperial hoonete rekonstrueerimise ja hotelli ehituse peatöövõtulepingu SRV Ehitusega. Hotell pidi valmima 1993. aasta lõpus, kuid ehitamine katkestati 1993. aasta sügisel.
  - 25. novembril 1992 otsustati Imperiali aktsiakapitali laiendada 150 000 kroonini. RASile Tallinna Hotellid jäi kolmandik aktsiatest, kaks kolmandikku kuulus Finest Hotel Groupile.
  - 5. veebruaril 1993 sõlmis Imperial laenulepingu 2,3 miljoni krooni saamise kohta Hansapangast. Finest Hotel Group finantseeris hotelli ehitust 4,03 miljoni krooni väärtuses.
  - 3. septembril 1993 ostis Hansapank Tartu kommertspangalt Imperiali 1991. aastal võetud laenude nõudeõiguse, koos intressidega oli võlg 4,83 miljonit krooni.
  - 18. aprillil 1994 anti hooned valitsuse määruse kohaselt üle rahandusministeeriumile.
  - 17. mail 1994 esitas Hansapank pankrotihagi ASi Imperial vastu. Tallinna linnakohus kuulutas ASi Imperial pankroti välja 13. juulil 1994.
  - 31. mail 1994 kanti RASi Tallinna Hotellid aktsiad üle rahandusministeeriumile.
  - 13. detsembril 1994 peeti Imperiali võlausaldajate koosolek, kus kinnitati nõuded kokku 11,4 miljoni krooni eest.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Ivo Suursoo: sektoriaalsed langused on paratamatud, aga nendega oleme ju harjunud
Kui riik suudab Euroopa Liidu taastefondi rahad sügiseks majandusse tuua, siis pigem jääb majanduskasv plussi, kirjutab IT-ettevõtja Ivo Suursoo vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Kui riik suudab Euroopa Liidu taastefondi rahad sügiseks majandusse tuua, siis pigem jääb majanduskasv plussi, kirjutab IT-ettevõtja Ivo Suursoo vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Paljusid hullutanud investeering tegi rikkaks vaid ühe mehe
1990ndate lõpus, kui Eesti punaimpeeriumis veedetud aastatest alles taastus, käis üle USA üks ajaloo veidramaid buume Hollandi omaaegse tulbisibulamaania järel: Beanie Babiese buum.
1990ndate lõpus, kui Eesti punaimpeeriumis veedetud aastatest alles taastus, käis üle USA üks ajaloo veidramaid buume Hollandi omaaegse tulbisibulamaania järel: Beanie Babiese buum.
Raadiohommikus: uued, silmapaistvad ja parimad juhid
Äripäeva raadio uue nädala hommikuprogrammis ja saatepäevas annavad tooni, mõtteainet ja vastuseid silmapaistvad Eesti juhid.
Äripäeva raadio uue nädala hommikuprogrammis ja saatepäevas annavad tooni, mõtteainet ja vastuseid silmapaistvad Eesti juhid.
Raadiohitid: hinnatõusust ja investeerimisest
Äripäeva raadionädala kuulatavaimad saated rääkisid harjumuspäraselt investeerimisest ja sekka ka makromajanduslikest trendidest. Esiplaanil olid ka kiirest hinnatõusust rääkivad saated.
Äripäeva raadionädala kuulatavaimad saated rääkisid harjumuspäraselt investeerimisest ja sekka ka makromajanduslikest trendidest. Esiplaanil olid ka kiirest hinnatõusust rääkivad saated.
Tootjahinnad on aastaga tõusnud kolmandiku võrra
Tavalise inflatsiooni numbrid kahanevad selle kõrval, kui palju on tõusnud sisendite hinnad tööstuses, aga ka väljamüügil. Tööstustoodangu tootjahinnad kasvasid apriilis 32 ja ekspordihinnad 25 protsenti.
Tavalise inflatsiooni numbrid kahanevad selle kõrval, kui palju on tõusnud sisendite hinnad tööstuses, aga ka väljamüügil. Tööstustoodangu tootjahinnad kasvasid apriilis 32 ja ekspordihinnad 25 protsenti.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.