Tööseadustiku nõrk lüli on tööandja algatusel töölepingu lõpetamine
Tegemist on juhtumiga, kus tööandja, olles avastanud 100 000kroonise puudujäägi, pidas vajalikuks vallandada oma kaubandusjuhi. Töötajat saab vallandada vaid töölepingu seaduse § 86 lõike 6 (töökohustuste rikkumine) ja 7 (usalduse kaotus) alusel. Kuna tekkinud puudujääki ei pidanud kohus piisavaks usalduse kaotamise põhjenduseks, viitas Reinsalu kaubandusjuhiga töölepingu lõpetamisel jämedale töökohustuste rikkumisele. Augustis ennistas Tallinna linnakohus vallandatud kaubandusjuhi tööle, kuid ei mõistnud välja vahepeal saamata jäänud palka. Detsembris mõistis ringkonnakohtu tsiviilkolleegium välja ka palga.
«Kohus tunnistab, et kaubandusjuht Priit Raig tarvitas alkoholi ja käitus inetult töökohal, kuid ei pea seda jämedaks rikkumiseks,» on tööandja üllatunud. «See on juba liig, maksta talle selle eest veel kompensatsiooni, et ta firma majanduslikule olukorrale ja mainele tõsist kahju tekitas,» protesteerib Reinsalu kohtu otsuse vastu. «Huvitav, et pärast linnakohtu otsust endine töötaja septembris tööle ennistada, ei ole ta tööl käinud, ent detsembris toimunud ringkonnakohtu istungil jaksas ta end ise esindada ja pealtnäha polnud tal midagi häda.» Ka pärast kaht toimunud kohtuprotsessi ei tea Kristiine keskuse juhatuse esimees ikka veel, mil viisil meie seaduste alusel üleüldse on võimalik töölepingut lõpetada. Enda süüd näeb Reinsalu selles, et kaubandusjuhti tööle võttes valis ta personalipõuas vaeveldes halvimast parima: «Seda viga ei tohi enam kunagi teha.»
Kaasust kommenteerides sõnab advokaadibüroo Tark & Co advokaat Sille Plink: «Kuigi mul ei ole seda millegagi tõestada, paneksin ma kaalule kohtu objektiivsuse.«
Artikkel jätkub pärast reklaami
Plink nõustub, et kuna tõestusmaterjal puudub, ei saa kaubandusjuhti süüdistada 100 000kroonises puudujäägis ja viidata seeläbi usalduse kaotusele: «Usalduse kaotust puudutava paragrahvi kasutamine on väga riskantne.»
Aga seadus ütleb üheselt, et üks töölepingu lõpetamise võimalus tööandja algatusel on töötajapoolsete töökohustuste rikkumine ja Plingile jääb arusaamatuks, kuidas võib kohus rahumeeli leida, et kaubandusjuht võibki olla purjus ja inetult käituda. Töötaja, kellele on määratud distsiplinaarkaristus, võib pöörduda kohtusse ühe kuu jooksul alates päevast, mil ta sai sellest teada või pidi teada saama.
Käskkiri Raigiga töölepingu vormistamise kohta kannab 8. veebruari kuupäeva. Kuna Raig ise oli lihtsalt kadunud, saadeti talle see tähitud kirjaga.
Faktile, et kaubandusjuht esitas hagi kaks kuud hiljem, kohus tähelepanu ei pööranud.
Kolmanda ja suurima märkusena viitab Plink töölepinguseaduse § 144, mis ütleb, et vaidluse korral, kas töötaja on oma kohustusi rikkunud, on kohtul õigus hinnata töötaja süü asjaolusid ja töölepingu lõpetamise otstarbekust ning töötaja tööle ennistada.
Sama paragrahvi teises lõikes on aga öeldud, et töötaja tööle ennistamisel ei ole töötajal õigust hüvitusele. Raigile nõudis kohus tööandjalt 31 500 krooni.
«Kohtuotsusega on tööandja huve täielikult rikutud. Ootan huviga riigikohtu lahendit ringkonnakohtu otsusele,» lisab Plink, kelle hinnangul töölepingu seadus kaitseb üksnes töötaja huve. «Kui tööandja ka kohtu poole pöördub, tehakse otsused üldjuhul töötaja kasuks.» Oma praktikast toob Plink näite, kus viis ajaloo instituudi agressiivset töötajat, kes esialgu allkirjaga kinnitasid nõusolekut töötada osalise tööajaga, pool aastat hiljem tööandja kohtusse kaebasid ja viimaselt kopsaka summa välja nõudsid.
Riigi töökeskonnaameti tööõiguse osakonna juhataja Niina Siitamile jääb arusaamatuks, miks kaubandusjuht nõudis enda tööle ennistamist, sest kohtu kaudu võib nõuda ka, et muudetaks ära töölepingu lõpetamise alus: «On selge, et kui töötaja otsib tekkinud konfliktile lahendust kohtus, ei ole edasine koostöö enam võimalik.» Ideaalmudelina soovitab Siitam, et kui töötaja ja tööandja vahel on konflikt tekkinud, püüaksid nad siiski omavahel leida kompromissi ja töösuhte lõpetada: «Seadustega ei saa siiski kõike ette kirjutada.»
Artikkel jätkub pärast reklaami
Siitam kinnitab, et materiaalse vastutuse valdkond töösuhetes on jäänud jalgu praegusele majandusarengule. Mitte ainult kaup, vaid ka seadmed on materiaalne väärtus, mille tööandja töötaja kätte usaldab. Aga materiaalne vastutus ei ole karistus, selleks on distsiplinaarvastutus. Materiaalne vastutus tähendab kahju hüvitamise kohustust töötaja poolt, kui ta on tööandjale kahju tekitanud.
«Töötaja materiaalsest vastutusest saab rääkida vaid juhul, kui on põhjuslik seos kahju tekkimise ja töötaja õigusvastase käitumise vahel,» lisab Siitam. «Seni ootasime pikkisilmi omaette materiaalse vastutuse seadust. Nüüd, mil Eesti juhtivad tööõiguse spetsialistid on asunud seisukohale, et materiaalse vastutuse osa tuleb viia tsiviilõiguse eriossa, on selle valmimisaega hoopis raske ennustada.»
Praegu jääb Siitami sõnutsi seadustest mulje, et töötajad on materiaalsest vastutusest priid.
Teisalt on kõikjal maailmas tööandjad, kelle tegevusvaldkond on seotud materiaalse vastutusega, endale vabatahtlikult võtnud riski. Erinevus on vaid selles, et kui töötaja ei ole võimeline tekitatud kahju hüvitama, kaitseb lääne tööandjat kindlustus.
«Selline kindlustusliik on ainukeseks võimalikuks lahenduseks,» õhutab Siitam tööandjaid ja kindlustajaid koostööle.