30. jaanuar 1996 kell 22:00

Roostes mälu

Mõni aasta tagasi valmistati arvutite mälu SIMMid ja ka nende pesad emaplaatidel peamiselt kullatud kontaktidega.

Viimase paari aasta jooksul on enamik tootjatest võtnud aga kasutusele tinutatud kattega mälupesad. Seda on tehtud eelkõige lähtudes madalamast hinnast. Põhjalikud katsetused on näidanud, et töökindlus sellisel juhul ei vähene.

Probleem tekib aga hoopis muust. Nimelt ei tohi tinutatud pesadesse paigaldada kullatud SIMMe ja vastupidi. See ei tekita küll algselt mingeid tõrkeid, kuid tänu tina ja kulla keemiliste omaduste erinevusele tekib nende ühenduskohas korrosioon, mis mõne aja möödudes rikub mälupesa. See aga tähendab juba terve emaplaadi rikkumist. Mida suurem on niiskus, seda kiirem on ka korrosioon.

Oma kogemusest võin öelda, et kui ühe tuntud rahvusvahelise arvutifirma masinates võeti kasutusele tinutatud mälud, saadeti selle kohta edasimüüjatele pikk kirjeldus ning hoiatus tulevikus eritüübilisi mälusid ja mälupesi omavahel mitte segi ajada. Uurides sama probleemi Eesti mälu müüjate hulgas, selgus, et nemad pole sellisest probleemist üldse kuulnud ning rahumeeli paigaldatakse tinutatud pesadega emaplaatidesse kullatud jalgadega SIMMe.

Olen näinud umbes poolteise aasta vanust arvutit, kus kullatud pesadesse oli pandud tinutatud SIMMid. Pesad olid täiesti laiguliseks muutunud ning mäluvigade tõttu tuli arvuti emaplaat välja vahetada.

Pikendamaks oma arvuti tööiga ja vältimaks ebameeldivaid üllatusi, on soovitav kontrollida üle oma arvuti mälude sobivus emaplaadiga. Kullatud katetega kontaktid on kollased, tinutatud kontaktid halli värvi.

Kui leiate, et teie arvuti tinutatud pesadesse on installeeritud kullatud SIMMid või vastupidi, siis on soovitav pöörduda kohe arvuti müünud firmasse ja jääda lootma parimat. Kui olete aga ise oma arvutisse valed mälud paigutanud, siis olete ilmselt garantiist ilma.

Hetkel kuum