1. veebruar 1996 kell 22:00

Tallinna autobussikoondis jätkab ilma juhatuseta

Tallinna autobussikoondise juhatuse volitused lõppesid möödunud aasta detsembris. Möödunud nädalal toimunud volikogu istungil esitas linnavalitsus kinnitamiseks kolmandiku võrra uuendatud juhatuse nimekirja, kus puudusid senised autobussikoondise juhatuse liikmed riigikogu liige Viktor Andrejev ning linnavolikogu majandusnõunik Enn Roose.

Volikogu liikme ja Eesti majandusjuhtide instituudi direktori Jüri Truusa väitel on linnavalitsuse eelnõu vastuolus uue äriseadustikuga. Viimase järgi on üldkoosolekul õigus valida vähemalt kolmest liikmest koosnev nõukogu, kes hakkab tegelema juhatuse koostamisega.

Sellekohased muudatused tuleb teha ka ettevõtte põhikirjas. Kui seda ei tehta hiljemalt käesoleva aasta 1. septembril, tuleb ettevõttel maksta riigilõivu, mis on 0,6 protsenti aktsiakapitali suurusest.

Truusa sõnul tuleks volikogul alustada hoopis uue põhikirja kinnitamisest ja sellest tulenevalt hakata uut nõukogu valima.

«Et linnaelanikke teenindav ettevõtte ei ripuks õhus, esitan järgmisel nädalal toimuval volikogu istungil eelnõu, mille järgi pikendataks endise juhatuse volitusi 31. märtsini ja kohustataks teda esitama juba praegu valmisoleva põhikirja lõplik variant hiljemalt 12. märtsil,» rääkis ta.

Tallinna abilinnapea Tõnis Kulli väitel ei ole endine juhatus tegelikult uut põhikirja suutnud ette valmistada ja teostamata on ka reformid ettevõtte juhtimises. Seetõttu pole Kulli ütluse järgi mõistlik pikendada endise juhatuse volitusi.

«Soovisime valida uue ajutise juhatuse, mis oleks tegutsenud kuni uue põhikirja kinnitamiseni ja ettevõtte äriregistrisse kandmiseni,» selgitas Kull linnavalitsuse kavasid.

Eelnõu võeti aga tagasi. Kull põhjendas seda asjaoluga, et volinikud hakkasid esitama juhatusse linnavalitsusele vastuvõetamatuid kandidaate. «Ühe linna suurima majandusettevõtte juhtimist ei saa usaldada ajakirjaniku või arsti kätte,» tõi Kull näite oma kandidatuuri esitanud ametimeestest.

Tallinna autobussikoondise direktori Mati Mäe sõnade kohaselt on ettevõte juhatuse puudumise tõttu sattunud raskesse olukorda. «Paljude probleemide lahendamisel oleks vaja juhatuse abi,» selgitas Mägi. Ta tõi näiteks, et linnaga on veel sõlmimata tänavuaastane teenindusleping.

Hetkel kuum