1. veebruar 1996 kell 22:00

Turismifirmad teevad panuse kindlale kliendile

Kuigi võrreldes 1994. aastaga suurenes eelmisel aastal Eestit külastanud Soome turistide arv ligi kaks korda, valmistas mitmetele reisibüroodele pettumuse teistest Euroopa riikidest või kaugemalt tulnud turistide arvu märgatav vähenemine. Turismifirmade liidu president, Estonian Holidaysi tegevdirektor Erki Urva, arvab, et hullemaks olukord enam minna ei saa.

Eelmisel aastal Eesti reisibüroode poolt teenindatud turistide analüüs näitas, et lisaks Rootsi, Norra ja Taani turistide arvu vähenemisele kahanes tunduvalt ka Saksamaa, USA ja Inglismaa turistide arv. Just nimetatud riikidest saabunud turistid jätavad kõige enam raha Eestisse.

Kaugemate riikide turistide väikese arvukuse üheks põhjuseks on see, et Eesti ei ole enam populaarne reisisihtpaik, teiseks krooni seotus Saksa margaga, mis muutis Eesti eelmisel aastal üheks kallimaks turismiriigiks, arutleb Urva. Ei Urva ega tellimusreise korraldava Reisibüroo K büroojuhataja Merike Hallik jää rahule oma firma müügimahuga.

«Ärireisijale ei mõju ei dollari kurss ega halb ilm. Kui ta tuleb, siis tuleb ta igal juhul,» tõdeb Hermann Reiside juhatuse esimees Arvi Karotam.

Tema sõnul kasvas Herman Reiside teenuste müük eelmisel aastal stabiilselt, tagasiminek toimus vaid turistide vastuvõtmise osas, eriti vähenes grupiturism.

Estraveli tegevdirektori Aivo Takise sõnul nende büroo poolt eelmisel aastal teenindatud turistide rahvuses olulisi muudatusi ei toimunud. «Märgatavalt suurenes Soomest tulevate ühepäevareisijate hulk, kuid nende puhul on paralleelselt mahu kasvule täheldatav reisibüroo teenuste tarbimise vähenemine,» lausub Estraveli tegevjuht.

Takise sõnul loobub enamus Tallinn--Helsingi vahel sõitvaid laevafirmasid oma lõbusõiduturistide jaoks ostetavatest teenustest hiljemalt sel hetkel, kui kehtestatakse Eesti ja Soome vahel viisavaba liiklemine.

Erki Urva sõnul ei tegele reisibürood praktiliselt juba alates sellest aastast lõbusõidureisijate teenindamisega. Ainus erand on Skandinaavia laevakompaniiga Silja Line koostööd tegev Balti Reiside AS (Baltic Tours). See reisibüroo tegi eelmisel aastal rekordilise hüppe ja kolmekordistas võrreldes 1994. aastaga oma müügimahtu. Balti Reiside AS on praegu Eesti turismifirmadest kõige enam kasumit tootev.

Vaatamata suurele müügimahule oli nii Hermann Reiside kui Estraveli eelmise aasta kasum nimetatud firmade juhtide sõnul pool miljonit krooni. Estraveli tegevdirektor Takis põhjendab väikest kasuminäitajat sellega, et firma omanikud on reisibüroole seadnud prioriteediks parima klienditeeninduse, suurima turuosa ja liidripositsiooni säilitamise Eestis. «Kapitali tootmine ei ole üldse firma prioriteetsete eesmärkide hulgas ning see võimaldab kõik ressursid suunata firma arendamisse ja laiendamisse,» lausub Takis.

Hermann Reisid investeeris eelmisel aastal oma kasumi arvelt üle miljoni krooni ärireisikeskuse rajamisse.

Hetkel kuum