8. veebruar 1996 kell 22:00

Quo vadis, valuutaliit?

Ligi tuhande osalejaga maailma majandusfoorumil Davosis oli ettevõtete juhtide, investeerijate ning teiste otsustajate hulgas palju rahaliidu kritiseerijaid. Ühel plenaaristungil toimunud arvamusküsitlusel vastas 65% osalejatest, et usuvad EMU ajakava edasilükkumist. Tervelt 16% arvas, et rahaliidu projekt ei saa kunagi teoks.

Viimase poolaasta jooksul on mitmed kõrged poliitikud ning majandustegelased aidanud oma avaldustega kahtlusi süvendada.

«Rahaliitu ei tule. Prantsusmaa ja Saksamaa valitsused teatavad mõne nädala pärast, et rahaliitu, EMUd, ei tule,» ütles Suurbritannia välisminister Malcolm Rifkind Brüsselis korraldatud Euroopa välisministrite kohtumisel.

Ehkki seisukoha esitas traditsiooniliselt kriitiline Suurbritannia, nägid mitmed Davosi majandusfoorumil osalejad selles avalduses märki, et rahaliidu plaanidest kavatsetakse loobuda.

«Minu arvates on valuutaliidu loomise väljavaated 1999. a niisama ebareaalsed kui need alati on olnud. Suhtumine ei peaks olema nii fatalistlik.»

EL komisjoni liige Neil Kinnock peab tänagi veel kannatama, et avaldas oma isikliku seisukoha Siemensi juhatuses Bracknellis, Suurbritannias peetud kõnes. Neil Kinnock, endine briti leiboristide liider tegi lubamatu etiketivea, kui avaldas ELi komisjoni ametliku seisukohaga risti vastupidise arvamuse.

Kinnock sai ELi komisjoni juhatajalt ametliku noomituse ning täna kuuleb temalt vaid seda, et «EMU on endiselt hea idee».

«EMU võib vallandada sõja. Valuutavahetuskursi mehhanism ERM on väärsünnitis, mis võib ohustada ligi pool sajandit Prantsusmaa ja Saksamaa vahel valitsenud rahu.»

Arvamus tuleb inimeselt, kellel olid otsustamiseks kõik eeldused. Bernard Connolly oli alates 1979. aastast ELi komisjoni kõrge ametnik, kes vastutas valuutavahetuskursimehhanismi ERM järelvalve ning rahaliidu EMU teokssaamise eest.

Bernard Connolly kritiseerib valuutavahetuskursi mehhanismi, väites, et tegemist on Saksamaa ja Prantsusmaa omavahelise kokkuleppega, mis töötab teiste riikide huvide vastu.

Saksa ja prantsuse koostöö motiivid on erinevad, kuid on mõlema poolt selgelt natsionalistlikud.

Need ning paljud teised raamatus «The Rotten Heart of Europe» avaldatud arvamused maksid Connollyle tema kõrge ametikoha.

«Ma olen selle vastu, et EMUsse kuuluvad esialgu vaid mõned riigid, kui see sisuliselt ei tähenda muud kui D-marga bloki laiendamist.»

Itaalia endine peaminister Lamberto Dini oli esimene, kes kahtlust ning ebakindlust külvas. Sedamööda kuidas EMU tähtaeg läheneb, on kahtlused järjest süvenenud.

«EMUga liitumise tingimuste tõlgendamisel tuleb arvestada inflatsiooni ja konjunktuuritsüklit,» mida Maastrichti leping ette ei näe.

Prantsuse ekspresident Valéry Giscard d'Estaing lausus seda kõigi hämmastuseks ning sakslaste kohkumuseks lõppakordina ümarlauakonverentsil, mille eesmärk oli alustada kampaaniat usalduse suurendamiseks rahaliidu vastu.

«EMU plaane võib võrrelda hobuse saduldamisega tagantpoolt ettepoole.»

Selline on Bundespanki peaökonomisti Ottmar Issingu hinnang. Ta on ajakava suhtes kriitiline ning leiab, et stabiilse valuuta ning funktsioneeriva Euroopa keskpanga moodustamiseks on jäänud järele väga vähe aega.

«Prantsusmaa võimalused ülemineku kriteeriumide täitmiseks on kaduvväikesed. Maastrichti lepingu tingimused tuleb uuesti läbi vaadata ning ühisvaluuta plaanid edasi lükata.» Niimoodi väidab Marc Vienot, Prantsuse panga Societé Générale mõjukas juht. DI

«Kui majandusseisak Euroopas 1997. a jätkub, võib see rahaliidu edasi lükata.»

Rootsi rahandusministri tsitaati levitasid uudisteagentuurid üle terve Euroopa. Persson oli esimene rahandusminister, kes möönis, et majandusseisak võib mõjutada rahaliidu ajakava.

«Prantsusmaalt ja Saksamaalt saabuvad sõnumid ei ole kuigi julgustavad. Rahaliidu ajakavast kinnipidamine kujuneb raskeks.» ELi komisjoni endise esimehe Jacques Delors'i pessimism vallandas Prantsusmaal kriitikalaine. Delors on EMU vaimne isa ning veel neli kuud tagasi täiesti veendunud, et ajakava jääb muutmata.

«Peatage rahaliidu tähtaja lähenemist tiksuv kell seniks, kuni peamised riigid ühinemiseks veel valmis ei ole.»

«Kogu EMU projekti vastu valitseb usaldamatuse kriis,» tunnistas Hispaania välisminister Carlos Westendorp.

Hetkel kuum