13. veebruar 1996 kell 22:00

Monitoriostu konsulteeri tuttavatega

Tänane lugu on kirjutatud veidi teistmoodi kui senised, nimelt tegeleb sel ajal, kui mina kirjutan, Word 95 õigekirjakontrolliga, kusjuures ta saab suhteliselt hästi hakkama isegi sellise keerulise sõnaga nagu «õigekirjakontroll».

Eesti keele toega Office 95st tuleb juttu eraldi loos, sedapuhku mainin selle kasutamise ära vaid soovist märk maha panna. Ja juhuks, kui tekstis peaks leiduma mõni grammatika- ja mitte kirjaviga, siis nende parandamine on endiselt minu ja toimetaja õlgadel, samuti ei tegele lehte minevate lugude puhul poolitusega programm, vaid kahjuks ikka veel inimene, sest ajalehte ei kujundata sugugi mitte Wordis.

Mis puutub 15tollistesse monitoridesse, siis alustaks väikese tabeli kohta käiva selgitusega. Nimelt mainiti sedapuhku hinnaküsimise puhul, et toodud maksimaalresolutsioon ja võimalik kaadrisagedus võiksid pakkumistes omavahel seotud olla.

Kahjuks seda märkust eriti tähele ei pandud, pärast toimetusepoolseid järelepärimisis peaks tabelis esitatud numbrid tunduvalt täpsemad olema.

Siit moraal: arvutimüüjaga suheldes küsi igaks juhuks mitu korda, millisel resolutsioonil pakutav sagedus kehtib, sest muidu võib mõni soodsa hinnaga monitor võita mõne kõrgema hinnaga monitori ja hiljem silmapiinajaks osutuda.

Miks ma seda sageduse ja eraldusvõime küsimust niivõrd oluliseks pean? Eks ikka sellepärast, et minu senine kogemus näitab, et enamik arvutimüüjaid kipub ostjale kas madala eraldusvõimega või parajalt vilkuvaid monitore pakkuma (palun siinkohal igaks juhuks andestust vähemuse esindajatelt, kes on võtnud nõuks head kaupa asjatundlikult müüa).

Käies kontorites ringi leiab päris tihti monitore, mis arvatavasti on postimüügist ostetud ja kuidas-juhtub käima pandud. Iga vähegi korralik graafikakaart oskab videosignaali anda välja erinevatel sagedustel, kuid kahjuks on isegi Windows 95 puhul tihti vaja hoopis selleks, et seda muuta, käivitada vastav spetsiaalne graafikakaardiga kaasa tulnud programm.

Tõsi, mõnede graafikakaartide draiverid Windows 95 jaoks oskavad teie monitori tüüpi teades pildi ise paika keerata, kuid kahjuks on see veel haruldus.

Eelmisest lõigust tasub kõrva taha panna veel üks tarkus: nimelt ei pruugi alati olla piisav see, et ostate võimalikult hea monitori, sest lihtsamad graafikakaardid ei suuda ka pika palumise peale anda välja maksimaalset monitorile sobivat sagedust, nii et üle ei maksa ka pingutada.

Mina pean heaks kaadrisageduseks 75 Hz, kuid mõned vähem arvuti taga istuvad inimesed lepivad arvatavasti ka 72 hertsiga. 15tollist monitori kiites on minu standardseisukoht, et selline monitor on piisavalt kallis olemaks tootjale huvipakkuv, mistõttu me võime loota, et vähemalt paremad tootjad on leidnud aega ja raha nii monitori väljatöötamiseks kui hilisemaks kvaliteedikontrolliks.

Loomulikult ei ole see tähelepanu võrreldav suurematele monitoridele osutatavaga, kuid usutavasti leian isegi mina 15tollise monitori, mida olen nõus ostma.

Olles pikalt rääkinud sagedusest võiks jõuda muude pildi vaadatavust mõjutavate teguriteni, nagu pildi teravus, kontrastsus, peegeldused ekraanilt ja pildi kuju. Pildi kuju ei maksa seejuures sugugi ainult esteetiliseks väärtuseks lugeda, sest kaudselt näitab see ära ka monitori täpsus- ja vastupidavus-klassi.

Olulisemad on kindlasti pildi kontrastsus ehk reeglina see, kui must on pime ekraan, ja peegeldused ekraanipinnalt, mis ühtlaselt valgustatud poesaalis ei pruugi sugugi niisama selgelt silma paista kui näiteks teie laua taga, kuhu vahetevahel aknast päike kipub piiluma.

Tõsi küll, mõlemat neist saab ekraanifiltri abil teataval määral korrigeerida, kuid kas tasub sellele mõelda juhul, kui me tegeleme uue monitori ostmisega? Ja loomulikult pildi teravus, mis on eriti oluline juhul, kui peaksite soovima oma uut monitori kasutada millegi vaatamiseks ja mitte lihtsalt kaugelt sõpradele näitamiseks.

Enne monitori ostmist tasub tutvusringkonnast järele uurida, kuidas vastava firma monitorid näiteks aasta pärast toimivad. On pilt ikka veel terav, kontrastne ja kandiliste servadega?

Hetkel kuum