20. veebruar 1996 kell 22:00

Briketi nõudlus ületab pakkumise

Müüa võiks kümme tuhat tonni briketti kuus, ütles Aleksander Saar. Kõiki tellimusi ei jõua külmaga täita, kuna turvas kipub laadimis-punktides ja vagunites jäätuma, lisas ta. Jaanuaris müüs Oru veidi üle kahe tuhande tonni briketti.

Ka ASi Tootsi peadirektor Kai Mäeleht kinnitas, et külmaga on nõudlus suurenenud. Ent palju helistavad üksikkliendid, kelle tellitavad kogused ei ole suured, tõdes ta.

Jaanuaris tootis Tootsi turbakombinaat 8600 tonni briketti, nõudlus oli tuhande tonni jagu suurem.

Tellimusi on küll rohkem, kuid probleeme veel tekkinud ei ole, ütles ASi Sangla tegevdirektor Rein Lettens. Tema väitel on Sangla suutnud täita kõik tellimused vähemalt nädala jooksul. Jaanuaris müüs Sangla turbakombinaat 4900 tonni briketti.

Selle kuu prognoos on seitse tuhat tonni, ütles Kai Mäeleht Tootsist. Tema sõnul tuleneb toodangu mahu vähenemine väiksemast päevade arvust veebruaris ja ka väiksema tihedusega turba kasutamisest briketi tootmisel. «Vana head rasket Tootsi turvast enam pole,» märkis Mäeleht.

Sangla tootjate prognoos on anda veebruaris neli tuhat tonni briketti, möönis Rein Lettens. Jaanuaris tootis tehas üle projektvõimsuse, mis on 4500 tonni kuus, mainis ta.

Oru suudaks soojemate ilmadega toota viis tuhat tonni briketti kuus, kinnitas Aleksander Saar.

«Vabariigi põhihäda on see, et Oru ei tooda enam endise võimsusega,» arutles Kai Mäeleht.

Aleksander Saar põhjendas vähest tootlikkust vananenud tehnika ja investeeringuteks vajaliku raha puudumisega. 1964. aastast pärit masinad vajaksid uuendamist, renoveerimiseks vajalikku kümmet miljonit krooni pole aga kusagilt võtta, ütles Oru kahjumiga töötava ettevõtte juht.

Oru turbakombinaadi projekteeritud tootmisvõimsus on kakssada tuhat tonni aastas.

Hetkel kuum