26. veebruar 1996 kell 22:00

Ooperietendus ilmestab rutiinset ametireisi

Piiri taga toimuvad festivalid, spordivõistlused, kontserdid või ooperietendused on saanud vähemalt näiliselt kättesaadavaks. Samas selgub, et taolise sõidu eraviisiline planeerimine võib kujuneda keerulisemaks kui tavalisel turismireisil osalemine.

Sõpruskonnas ja huviliste seas levib info oma lemmikteemal isegi maailmamastaabis toimuvate ürituste kohta ülikiiresti. Näiteks spordihuvilised hakkasid juba neli aastat tagasi valmistuma Atlantasse olümpiamängudele sõitmiseks, vormelifanaatikud viibivad juba mõttes ringraja ääres Budapestis või koguni Imolas, diskohuvilised kibelevad Stockholmi diskorite festivalile ja moeloojad maailma suurimatele moeshow'dele.

Üritusele jõudmiseks on kaks arvestatavat varianti: üürida seltskonnale buss ja minna n-ö metsikult või tellida turismifirmalt täispakett. Omapäi sõita tuleb küll märksa odavam, aga ohte on rohkem -- sõiduki vastupidavus, märkamata jäänud organisatoorsed pisidetailid, mille tõttu ei vasta ööbimine, toitlustamine jne oodatule, keegi ei garanteeri ka ürituse pääsmete olemasolu. Korraliku turismifirma puhul ei tohiks olmemuresid tekkida. Esmapilgul võib küll ehmatada hind, kuid omapäi-reisi kulusid kokku lüües ei tule summad sugugi väiksemad, seda enam et eraviisilistel sõitudel tuleb ette ootamatuid kulutusi.

Kuna tihti reisiv inimene ootab igalt reisilt eredat elamust ning Eiffeli torn või kondlitel sõitmine pole tema jaoks enam ahhetama panev haruldus, on turismifirmad võtnud suuna ühendada vaatamisväärsustega tutvumine mõne maailma tippsündmusega kultuuri või spordi vallast.

Meediakanalite kaudu saadud informatsioon maailmas toimuva kohta võib jääda lünklikuks. Kui messide puhul oskavad soovitada õiget erialaorganisatsioonid, siis meelelahutusüritustega on asi keerulisem.

Alginformatsiooni jagajaks võib siin saada reisibüroo. Eesti suuremates büroodes peaks olema paljude riikide suurürituste plaanid enam kui poole aasta ulatuses ette. Kui aga turist soovib näiteks planeerida oma reisi Viini selle järgi, et näha riigiooperis mõnd esietendust , uurib turismifirma sellekohast infot ja pakub välja kõik võimalikud variandid alates transpordi ja majutuse broneerimisest, mõnel juhul isegi piletite koju toomiseni.

Kui tegemist on riigiga või linnaga, mida pole enne külastatud, soovitavad reisikorraldajad plaanida kohalviibimiseks neli kuni viis päeva, muutes reisi tavaliseks puhkusereisiks. Näiteks Londonisse kolme tenori kontserdile sõites võiks ühtlasi osaleda Toweri kindluse võtmete üleandmistseremoonial, mida pääseb korraga vaatama vaid kakskümmend inimest. Paarikuisel etteteatamisel õnnestub turismibürool suure tõenäosusega pääse broneerida. Reisikonsultantide arvates huvitab jõukamat individuaalklienti Pariisi asemel viimasel ajal just Inglismaa pealinn.

Teise variandina oleks kasulik sättida väliskomandeering mõne tippsündmusega samale ajale. Sel juhul peaks ette mõtlema vähemalt paar-kolm kuud, kuna olenevalt sündmuse külastatavusest tuleb broneerida majutus enne, kui hinnad on jõudnud mitmekordseks kasvada.

Kel pole aga aega pikemaks lõõgastuseks, peab õhtuste ürituste puhuks varuma minimaalselt poolteist päeva. Nagu meilgi, on ka mujal kujunenud tavaks, et kontserdid ja etendused algavad kella 19 paiku ning lõpevad paar tundi enne südaööd. Tavaliselt on selleks ajaks lendu tõusnud viimane lennuk ja lahkunud laev, ning sel juhul on kõige otstarbekam teha linnale tutvumistiir. Programmi koos giidiga organiseerib turismifirma.

Iga sündmuse puhul on pääsmete tellimisel, väljaostmisel ja maksumusel erinevad tingimused, arvestada tuleb loobumistrahviga. Näiteks Helsingis toimuvate kontsertide puhul ostetakse piletid välja kuni kaks kuud enne. Piiratud kohtade arvuga spordi- ja kontserdisaalide puhul on tark endast võimalikult vara teada anda, sest vastasel juhul võib iste- või koguni seisukoht osutuda sedavõrd nurgataguseks, et hiljem saab meenutada vaid kohalviibimise fakti, ei midagi enamat.

Pääsmete hinna kujundavad nii esinejate tase kui ürituse toimumiskoht. Näiteks kolme tenori kontserdi puhul müüakse Wembley staadionile 50 000 pääset hinnaskaalas 3500--7500 krooni, Helsingi staadionikontserdi pilet maksab keskmiselt 600 krooni. Vaid spordivõistlustel võivad kehtida soodustariifid.

Kui ihaldatud suursündmusele on tellitud taskukohased pääsmed ja transport, jääb üle täpsustada majutus. Meelelahutusürituste reise korraldavad firmad püüavad leida majutuse võimalikult ürituse toimumispaiga lähedale, 5--10 minuti jalutuskäigu kaugusele.

Võimsad spordikompleksid aga asuvad tavaliselt linnast väljas, kohaliku majutuse kohtade arv on piiratud ning kallis, mistõttu elada tuleb mõnikord isegi paari tunni tee kaugusel. Sel juhul ei tohiks kahe silma vahele jääda turiste spordiplatsile toimetav transport. Reisikorraldajate arvates ei saa lootma jääda kohalikele bussidele-rongidele: korralik täispakett peaks vabastama ka neist muredest.

Hetkel kuum