27. veebruar 1996 kell 22:00

Soros teenis kahe päevaga 100 miljonit Rootsi krooni

Koos paari teise riskimaandusfondiga (hedge fund) võis Soros oma Quantumi fondist mõne päevaga teenida 100 miljonit Rootsi krooni.

Kui suuri positsioone Quantum liigutas või kui palju raha sellega teeniti, täpselt ei teata. Seda teatakse aga hästi, et kui juba Quantum midagi teeb, siis on see hästi tehtud.

Turu juhtimiseks, nii nagu see läinud teisipäeval aset leidis, on vaja ka suuri mahte. Pärast päevi kestnud intresside tõusu ning krooni nõrgenemist tegid turud äkki pool tundi enne sulgemist täispöörde.

New Yorgi diilerite sõnul osteti teisipäeval Rootsi kroone mitme miljardi eest. Täiesti kindlalt võib väita, et neidsamu kroone kasutati seejärel Rootsi riigi obligatsioonide ostmiseks.

Lihtne arvutus näitab, kui palju võis Sorose fond teenida, kui oletada, et ta ostis pikaajalisi obligatsioone (üheksa-aastaseid riiklikke obligatsioone) täpselt 3 miljardi Rootsi krooni eest. Ost ei olnud valuuta kursimuutuste vastu kindlustatud, lisaks obligatsioonide kursimuutustele oli see niisiis täiesti avatud ka krooni kõikumistele.

See, kes on ostnud üheksa-aastaseid obligatsioone 3 miljardi krooni eest, võidab või kaotab ümmarguselt 1,5 miljonit krooni iga kord, kui üheksa aasta intress punkti võrra muutub. Alates teisipäeva pärastlõunast, mil ost sooritati, on intress alanenud 42 punkti. See annab tulemuseks 63 miljoni suuruse kursivõidu. Sellele lisanduvad võidud krooni kõikumiselt. Ka kroon on oluliselt tugevnenud -- ümmarguselt 10 ööri nii Saksa marga kui USA dollari suhtes.

See annab valuutalt umbes 30 miljoni suuruse kursivõidu. Kõik kokku teeb nädala sissetulekuks 100 miljonit Rootsi krooni. Et keegi võis korraga teenida nii palju raha, ei ole sugugi võimatu. Ebatõenäoline on üksnes see, et Soros üksi nii palju teenis. Ajalehe Dagens Industri andmetel olid aktiivsed mitu fondi, võimalik et kaks-kolm, mille hulgas oli Sorose Quantum suurim.

George Soros on tõenäoliselt tuntuim valuutaspekulant maailmas. Tema fondidel eesotsas Quantumiga on õnnestunud juba pikka aega teenida erakordselt kõrgeid kasumeid. DI

Hetkel kuum