3. märts 1996 kell 22:00

Rakvere lihakombinaat dikteerib turgu soodsate lepingute abil

Alates selle aasta algusest on Rakvere lihakombinaat sõlminud 20 suurmajandiga pooleaastase lihavarumislepingu. Kui sea- või veisekasvataja suudab eelnevalt lepinguga fikseeritud koguse ka Rakvere lihakombinaati tuua, lisandub 20kroonisele lihakilo baashinnale iga kuu 10 protsenti.

Rakvere lihakombinaadi tootmisdirektori asetäitja Indrek Lekko ei soovinud öelda, milliseid lisasoodustusi kombinaat tootjatele veel pakub. «See on ärisaladus,» möönis ta.

Nii Rakvere kui ka Valga lihatööstus on sõlminud lepingu Eesti suuremaid seakasvatajaid ühendava lihaühistuga Viru, kellelt on märtsikuuks Rakverre tellitud 10 000 siga hinnaga 22 krooni kilo. «Kuigi meil on Viruga eellepingud paberi peal, ei kaasne nende koguste täitmata jätmise korral mingeid sanktsioone,» lausus Lekko.

Teistel suurtel lihatööstustel pole vahendeid Rakvere kokkuostuhindu üle maksta ega ka farme krediteerida.

Võhma lihakombinaadi omanikfirma, ASi AF Pärnu finantsdirektor Milvi Laanepõld lausus, et Rakvere lihakombinaat on eellepingutega enda kätte haaranud suure osa toormeturust ning kuna Võhmal pole raha ettemaksudeks, kipuvad majandid loomade varumisest ära ütlema.

Tallinna Lihatööstuse ASi tootmisdirektori Lya Sikkemäe sõnutsi dikteerib Rakvere sealiha osas eelkõige hindadega, Tallinna lihatööstus maksab kilost mõnikümmend senti vähem. «Veiseliha puhul, mille kogused on viimasel ajal järsult vähenud, on juba tunda ka tootjate lepinguid Rakverega,» märkis ta.

Lihaliidu tegevdirektor Ants Erg pidas turukonkurentsi teket täiesti normaalseks ning kinnitas, et neid kombinaate, kes annavad tootjatele ettemaksu või pakuvad muid soodsaid lepinguid, on peale Rakvere teisigi. «Seda, et Rakvere teisi tööstuseid välja suretaks, ma ei usu,» ütles Erg.

Hetkel kuum