3. märts 1996 kell 22:00

Tööstuspank ja Virumaa pank jõudsid kindlustuseni

Eenmaa sõnul lähendab kindlustusturule tulek panku enne algavaid ühinemisläbirääkimisi.

Eelmise nädala lõpus ütles Eenmaa, et Virumaa Kommertspanga nõukogu kinnitab kindlustusseltsis osalemise koos ETEKiga tõenäoliselt täna.

Kumbki pank saab umbes 40 protsenti seltsi aktsiatest ja muutuvad aktsiakapitali järk-järgulise laiendamise teel kindlustusseltsi suuraktsionäriks. Hetkel 1 miljoni kroonist Esimese Tervisekindlustuse ASi aktsiakapitali suurendavad pangad 10 miljoni kroonini.

Eenmaa märkis, et kindlustusseltsi aktsiakapitali laiendamisega seonduvad materjalid on Virumaa Kommertspangas ekspertiisis, kuid kuna pank sai ETEKi poolt põhjalikult analüüsitud andmed, on otsustamine lihtne. ETEKi juhatuse esimees Margus Hanson ütles, et nendepoolne seltsis osalemise tingimus oli ka teise strateegilise investori olemasolu. «Meie poolt takistust pole,» kinnitas Hanson. ETEKi juhtkond leidis, et pank pole üksi kindlustusseltsi tegemiseks valmis, lisas ta.

Hansoni sõnade kohaselt on ETEK üldisest argengust pangandusturul kaks aastat maha jäänud, sealhulgas ka kindlustusturule tulekuga. «Kuna pensionikindlustuses võetakse vastu poliitilisi otsuseid, siis on selle peale vaja mõelda,» kinnitas ta.

Samuti kindlustusturule tuleva Hoiupanga juhatuse aseesimees Aavo Kokk ütles, et pangad teevad kindlustusseltse praegu sel põhjusel, et tõenäoliselt jagatakse Eesti elukindlustusturg selle aasta jooksul kindlustusseltside vahel ära.

Kuna pensionikindlustust tehakse pika aja peale, jääb peagi kujunev turusituatsioon aastateks, märkis Kokk.

Margus Hanson kinnitas, et kahe panga juhtkonnad on «lähenemise osas» läbirääkimisi pidanud. Sama kinnitas Virumaa Kommertspanga juht Malle Eenmaa.

«Panga aktsionärid on ühinemisest huvitatud ja kui leitakse, et tingimused on head, siis ühinetakse,» lisas Hanson.

Eenmaa rääkis, et ühise kindlustusseltsi loomine lähendab panku enne audiitoraruannete valmimise järel algavaid ühinemisläbirääkimisi.

Virumaa Kommertspank ja Tööstuspank pidasid eelmisel aastal ühinemisläbirääkimisi, kuid otsustasid need aasta audiitoraruannete valmimiseni edasi lükata.

Margus Hansoni sõnul ei ole pangad äriedult väga erinevad, kuid sügisel ETEK antud audiitorihinnang näitas panka halvemas seisus, kui omanikud lootsid. Seetõttu otsustasid Tööstuspanga omanikud ühinemisega mitte kiirustada, lisas ta.

«Tööstuspank on partner, kellega ühineda,» lausus Eenmaa. Liitumise eesmärk on tema sõnutsi võimalikult hästi töötav pank ja väikesed kulutused.

«Kui omanikud otsustavad, et tingimused sobivad, on juhtkonna ülesanne see valutult ja hästi lõpule viia,» märkis Eenmaa.

Hetkel kuum