6. märts 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Äripäeva välja andva aktsiaseltsi Mainor Bonnier Kirjastus juhatus kinnitas teisipäeval juhatuse koosolekul Äripäeva 1995. aasta majandustulemused. Lehe netokäive oli 31,8 ja puhaskasum enne makse 7,2 miljonit krooni.

Stockholmis peetud juhatuse koosolekul otsustasid Äripäeva omanikud -- Bonnier Group (51% aktsiatest) ja Mainor -- suurendada ASi Mainor Bonnier Kirjastus aktsiakapitali seniselt poolelt miljonilt kahele miljonile kroonile. Juhatus otsustas maksta omanikele dividende 700 000 krooni.

Äripäeval on praegu 12 630 tellijat, mis on 1500 võrra rohkem kui möödunud aastal samal ajal. Äripäevas töötab 90 inimest. 1996. aastaks prognoosib Äripäeva juhtkond lehe käibeks 44,5 ja kasumiks 4,2 miljonit krooni. ÄP

Läti võib teise mobiilsidevõrgu loomiseks korraldada uue konkursi, kui võitnud konsortsiumi LatGSM välisosanikud ei suuda kohalike osanikega kokkuleppele jõuda, ütles Läti teedeminister Vilis Krishtopans.

Läti valitsuskomisjon tunnistas teise mobiilsidevõrgu rajamiseks korraldatud konkursi võitjaks konsortsiumi LatGSM, millest 49 protsenti kuulub Luksemburgi firmale Millicom International Cellular, mille esindaja Lätis on Levi & Kuto Latvija.

51 protsenti konsortsiumi aktsiatest peab konkursi tingimuste järgi kuuluma Läti poolele. Läti-poolset osalust jagasid Riia Kommertspank, Deutsche-Lettische Bank (DLB) ja SWH Informativa Sistema. DLB on teatanud, et lahkub huvide konflikti vältimiseks konsortsiumist.

Konkursikomisjonile on DLB asendamise kohta kavatsuste protokolli esitanud Millicom, Latvenergo ning Jaunas Tehnologijas. Komisjon soovitas lülitada konsortsiumi Läti firma Alina, mis on kohaliku kaugotsingufirma Baltcom Plus kaasomanik. BNS

Arvuteid tootev AS Pennu läheb koos oma tarkvaratootjast sidusettevõttega ID Systems ainsa Eesti arvutifirmana eraldi väljapanekuga maailma ühele suuremale infotehnoloogiamessile CeBIT 96.

Kaks Eesti arvutifirmat eksponeerivad oma tooteid 40 ruutmeetri suurusel näitusepinnal. Pennu tegevdirektori Alo Koobi sõnul on firmade eesmärk teadvustada end Põhjamaade edasimüüjatele ja SRÜ riikidele. Messil osalemine maksab Pennule ja ID Systemsile 150 000 krooni.

CeBIT 96 toimub 14.--20. märtsini Saksamaal Hannoveris. ÄP

Eile alustas proovisaateid Eesti Sõltumatu Televisiooni ASile kuuluv telekanal TV 1. TV 1 peatoimetaja Mart Pukk kinnitas, et ametlikku programmi hakkab kanal edastama mai keskel.

Proovisaatena andis TV 1 eetrisse kolm lühiuudiste saadet igal täistunnil kella 16.00 --18.00. Peatoimetaja sõnul loodetakse täismahus programmiga eetrisse jõuda käesoleva aasta sügisel.

Pukk ütles, et TV 1 programm on üles ehitatud peamiselt informatiivsetele saadetele, mida edastatakse hommikul kella kuuest hilisõhtuni. Meelelahutuse osa programmis on väiksem kui teistel Eesti kommertskanalitel.

Varem antud intervjuus kinnitas Pukk, et ei kahtle küllaldase vaatajaskonna saavutamises, vaatamata sellele et kanali levikuala piirdub vaid 30 kilomeetrise raadiusega ümber Tallinna kesklinnas asuva hotelli Olümpia. Pukk märkis, et reklaamiklientide huvi loodab TV 1 tagada lepingutega, mis võimaldavad reklaamivahendajatele soodsama protsendi, kui on teistel telekanalitel.

Mais kolib TV 1 toimetus Puki sõnutsi uude telemajja Tallinna lauluvaljaku väravas. Telekanalis TV 1 töötab praegu kolm inimest. Lisaks Mart Pukile on telejaamas tööl uudistetoimetajad Nele Laanejärv ja Kadri Hindrikus. ÄP

Tallinna linnakohus lükkas edasi 4. aprillile Eesti Tööstuspanga hagi arutamise, milles nõutakse, et valitsus hüvitaks Eesti Talleksi kunagisel erastamisel kõrvale jäetud pangavõla ligi 2 miljonit krooni.

Valitsuse korralduse kohaselt esindab teda kohtuprotsessil erastamisagentuur. Kolmanda isikuna on kaasatud AS Eesti Talleks. ÄP

Võru linnavolikogu kaalub müügimaksu kehtestamist, et katta linna eelarves tekkida võivat tühimikku. Võru linnavolikogu esimehe Tõnu Antoni sõnul on rahandusministeerium planeerinud Võrus üksikisiku tulumaksu laekumist 2,5 miljoni krooni võrra tegelikust suuremana, mistõttu vähenes riigi toetus Võru linnale.

«Eelarve tasakaalu säilitamiseks on vaja kulude pool täiesti ümber teha või tulubaasi suurendada,» nentis Anton.

Esialgsete arvestuste järgi teeniks Võru linn müügimaksust aastas ligi 2 miljonit krooni. Linnavolikogu otsustab müügimaksu poolt või vastu märtsikuu lõpus. ÄP

Teede- ja sideministeeriumi asekantsler Viktor Palmet ütles eile alanud sadamate arengut käsitleval konverentsil, et Eestile on oluline arendada ja täiustada oma sadamate tööd.

Bi-Info korraldatav kaks päeva kestev rahvusvaheline konverents peetakse Eesti, Läti, Leedu ja Venemaa sadamate arengusuundade teemal. BNS

Turvafirma Estonian Security Centre kavatseb koostöös kütusefirmaga Statoil alustada Tallinnas turvaparklate keti loomist, milles valvatavate autode julgeoleku ja parklas tekkinud materiaalse kahju eest vastutaks turvafirma.

ESC projektijuhi Rein Krüneri sõnul ei vastuta teised Tallinna parklateenuse pakkujad kliendi ees tema autole tekitatud kahjude eest.

«Meie puhul on kliendile garanteeritud natuke enam kui tükike asfaldit,» märkis Krüner.

Juba praegu tegutseb firmal üks 110kohaline parkla Õismäel. Lähiajal on kavas luua parkla ka Lasnamäel ja seejärel kesklinnas. Parklates on relvastatud valve, videovalve, sideühendus turvafirma valveüksustega. Kliendile võimaldataks mitmeid soodustusi, alates lume puhastamisega autolt kuni parklast kojuviimiseni.

Auto parklas hoidmise tasu Õismäel on alates 490 kroonist kuus, teistes Õismäe parklates ulatub see Krüneri sõnul 240--400 kroonini. ÄP

RE Eesti Põlevkivi võtab uue tehnika ostmiseks Põhjamaade investeerimispangalt üheksa miljonit USA dollarit laenu.

Eesti Põlevkivi peadirektor Väino Viilup ütles, et Eesti Põlevkivi on pangaga laenu saamiseks juba kokku leppinud. Ametlikult võivad osapooled laenulepingu sõlmida juba täna, lisas ta.

Viilupi sõnul on laenu intress viis kuni seitse protsenti ning tähtaeg 15--20 aastat. «Laenu tagasimaksmisega probleeme ei teki. Võib-olla maksame laenu isegi varem tagasi,» ütles ta.

Kaheksa miljoni dollari eest on Eesti Põlevkivil kavas osta kuus Soome Tamrocki kopplaadurit ning üheksa Volvo kallurit, sõnas Viilup. Ülejäänud miljoni eest kavatseb Eesti Põlevkivi osta kaevandustele puurpinke. BNS

Hetkel kuum