31. märts 1996 kell 22:00

Tikutootmisel on tulevikku

Arvo Oleki sõnul oli tikuvabrikule kõige kriitilisem periood esimene pool aastat, kui käive ulatus poolteise miljoni kroonini. Ettevõtte praegust kuukäivet ei soovinud Olek avalikustada, kuna nende tegevust jälgivat teraselt konkurendid.

Olek rääkis, et praegu saadab Eesti Tikk 70 protsenti oma tuletikutoodangust Ukrainasse, kus müüakse nende toodangut rohkem kui kahe miljoni krooni eest kuus. «Ukrainas võitleme turu pärast Valgevene tikutootjatega,« ütles Olek ja lisas, et Eesti Tiku toodang on kvaliteetsem, kuid valgevenelastel on väiksemad transpordikulud. Toodangu müümist Eestis peab Olek väheoluliseks.

«Kõige suurem vastane on meile Swedish Match,» ütles Olek. «Me oleme piisavalt kõvad konkurendid ja hakkame neile veel peavalu valmistama,» kinnitas ta enesekindlalt. Möödunud aasta lõpus läks pankrotti tikuvabrik Soomes ning selles on Oleki sõnul oma panus ka Eesti Tikul.

Arvo Oleki kinnitusel saaks toodangu mahtu suurendada veel vähemalt 50 protsendi võrra. Tema sõnul jääb nende peamiseks tikuturuks ka edaspidi Ukraina, kuhu müüakse odavam ja kehvema kvaliteediga toodang. Lääne turuosa on aga plaanis suurendada ja Oleki sõnul loodetakse seal müüa reklaamtikke ning uusi tooteid: õueküünlaid, ahjude ja kaminate süütamiseks mõeldud kauapõlevaid tikke, ühekordseid grille ning grillsütt.

Oleki sõnul olid tikuvabrikul Soomega sidemed juba enne erastamist ja kindel klient on leitud ka Inglismaal. Eesti tikuvabriku toodangu vastu on tuntud huvi ka Aafrikas ja Araabiamaades, kuid Oleki sõnul löövad seal transpordikulud hinna üles.

Peaaegu kogu kasum läheb investeeringuteks, kinnitas Olek. Erastamisagentuur kohustas omanikke esimese aasta jooksul ettevõttesse investeerima 1,5 mln krooni. Oleki sõnul investeeriti mullu ligi kaks miljonit krooni. «Ka selle aasta kohustuse -- 2,5 mln krooni ja järgmise aasta 2 mln krooni -- me kahtlemata täidame,» väitis Olek. Tema sõnul töötab ettevõttes umbes 150 inimest ja edaspidi on kavas tööjõudu juurde värvata. «Tikuturul potentsiaali veel on,» kinnitas ASi Eesti Tikk juhatuse esimees.

Hetkel kuum