Mõnekümne Tallinna kaubamaja aktsia omanik Ants Vent räägib, et aktsiate esmaslevitust vahendanud Ühispank lubas infot aktsionäride kohta pangamaja seinte vahelt välja mitte lasta.
Vent tunneb end solvatuna sellest, et temale tuli koju Pindi Väärtaberite ASi peadirektori allkirjastatud kiri, milles tehakse talle pakkumus aktsiate müügiks.
«Kust nemad teavad, et mina olen aktsionär ja kus mina elan,» imestab mitme ettevõtte aktsiaid omav vanemapoolne uusomanik Vent. «Mina küll kuskilt teada ei saa, kes on teised aktsionärid ning kes aktsiaid ostab,» väidab ta.
Artikkel jätkub pärast reklaami
ASi Ühisinvesteeringud finantsdirektori Priit Järvisto sõnul on väärtpaberiarve pangas samavõrd salastatud nagu iga teinegi arve. Järvisto sõnul võib ettevõtte aktsionäride nimekirjadele ligi pääseda nii keskdepositooriumi, väärtpabereid vahendanud panga või ettevõtte enese kaudu.
Aktsiate ostupakkumuse teinud Pindi Väärtpaberite AS on üks tuhandetest Tallinna kaubamaja omanikest. Seega on tal ligipääs ettevõtte aktsiaraamatule, kust on võimalik kõigi aktsionäride kohta infot leida, räägib Pindi Väärtpaberite ASi analüütik Aigar Ojaots.
«See ei ole salajane info,» kinnitab Ojaots. «Seda peaks teadma iga aktsionär.»
Tallinna kaubamaja finantsdirektori Urmo Vallneri sõnul on Eesti seaduste kohaselt võimalik kõigil aktsionäridel aktsiaraamatut näha. Huvi on selle vastu tundnud ka Pindi Väärtpaberid, kinnitab ta.
Mitmed väärtpaberituru spetsialistid on seisukohal, et aktsiate müük posti teel on ebaeetiline. Eelkõige selle tõttu, et rõhutakse inimeste ebateadlikkusele.
Ojaots ei näe postituse kasutamises aga midagi ebaeetilist. «See oli lihtsalt pakkumus, mitte kohustus,» lisab ta.
«Otsepostituse teel müüvad oma kaupu mitmed firmad,» räägib Ojaots. Kodusele aadressile tulevad Kodu Anttila või Hobby Halli kataloogid ei üllata enam kedagi.
Ojaotsa sõnul on kirja teel pakkumuste tegemine sarnane ajakirjanduses ilmuva väärtpaberinoteeringu tabeliga. Vahe on vaid selles, et koju tulevat kirja loetakse, kuid tabeleid ei loe suur osa kaubamaja väikeaktsionäridest, on ta kindel.
Artikkel jätkub pärast reklaami
«See on lihtsalt personaalne lähenemine aktsionäridele,» nendib Ojaots. Ta lisab, et hinnatavaim on otseside aktsionäridega, kes on hiljem huvitatud ka teiste ettevõtete aktsiate ostmisest või müügist.
Postitamise tulemusel selgus, et paljud aktsionärid ei tea isegi, millise hinnaga nad aktsia ostsid, rääkimata selle hetke hinnast. Väga palju tuleb teha selgitustööd, räägib Ojaots.
Kokku levitati umbes 500 kirja, mille tulemusel sai Pindi Väärtpaberite AS 5000 aktsia omanikuks. Levitatud kirjas pakub Pindi aktsia ostuhinnaks 53 krooni. Omandamisel oli aktsia hind 36 EVP-krooni ning praegune turuhind, millega ostavad kokku kontohaldurid, on 55,5--59 krooni.
Aigar Ojaotsa sõnul oli kirjade saatmise hetkel 53 krooni kõrgeim kokkuostuhind. Kui tehingud reaalselt teoks said, olid hinnad juba veidi tõusnud, lisab ta.
Rohkem pole Pindi Väärtpaberid sellist meetodit enam kasutanud, sest pole rohkem ettevõtteid, kellel oleks nii palju väikeaktsionäre, räägib Ojaots. «Suuremate aktsionäridega saame ka telefonitsi asjad aetud,» märgib ta.