22. aprill 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Svenska Tobaksi juhatus otsustas esmaspäeval lõpetada tootmise kahes oma neljast vabrikust Rootsis. Ühisettevõte Eesti Tubakas saatus selgub neljapäeval, teatas Rootsi infoagentuur TT.

Tehaste sulgemisega Rootsis jääb tööta 190 inimest (115 Arvikas Lääne- Rootsis ja 75 Härnösandis Põhja-Rootsis). Toodang viiakse üle vabrikutesse Malmös Lõuna-Rootsis ja Göteborgis Lääne-Rootsis.

ASi Eesti Tubakas juhatus, kus Svenska Tobaks on suurim osanik, koguneb neljapäeval ja otsustab, kas tootmist Tallinnas jätkata. ETA

Eesti delegatsioon sõitis esmaspäeval Ukraina, et parafeerida side- ja haridusalased kokkulepped ning arutada vabakaubanduslepinguga seotud küsimusi.

Majandusministeeriumi pressiesindaja ütles, et Eesti delegatsioon valmistab Kiievis Eesti ja Ukraina ühiskomisjoni istungil ette vastastikuste sotsiaalgarantiide alase lepingu. Ühiskomisjon arutab ka Eesti ja Ukraina kaubavahetuses tekkinud küsimusi Eesti firmade karbovanetsiarvetega Ukrainas.

Eesti delegatsioonis on ministeeriumide ja Eesti Panga esindajad. BNS

Edgar Savisaare Eesti pangandust maffiaga seostav avaldus Läti ajalehes avaldab sealsele turule mineva Hansapanga tegevusele ja positsioonile kindlasti mõju, ütles Eesti Pangaliidu tegevdirektor Viktor Hütt.

Edgar Savisaar ütles möödunud nädalal Läti ajalehele Neatkariga Rita Avize, et igal endast lugupidaval Eesti pangal on ühelt poolt suhted mõne maffiastruktuuri ning teiselt poolt mõne parteiga.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Kaupo Pollisinski ütles, et Eesti Pank peab Savisaare lausutut väga tõsiseks süüdistuseks, mis vajab kindlasti tõestamist. BNS

ÜE Esva pankrotihaldurid müüvad avaliku enampakkumise teel 45 miljoni kroonise alghinnaga võlanõude Paljassaare Kalatööstuse ASi vastu.

Esva pankrotihaldur Kalle Pedak ütles, et Esva võlanõude nominaalväärtus on 161 miljonit krooni ja see põhineb kolmel laenulepingul. Pedaku sõnul põhineb Esva võlanõue Paljassaare Kalatööstuse vastu ostu-müügilepingul, millega Paljassaare Kalatööstus ostis Esva tervikvara ja äritegevuse kalapulkade töötlemise alal. BNS

Täna avatakse Tallinnas Pirital Eesti Näituste paviljonides arvuti-, side- ja bürootehnika mess Kompuuter 96, mis jääb avatuks kuni pühapäevani.

Arvutimessist võtab osa 163 firmat Eestist ja välisriikidest, näituse eelarve on umbes neli miljonit krooni.

Messi Kompuuter 96 projektijuht Aalo Kukk ütles, et tänavune mess on pindalalt kolmandiku võrra suurem kui eelmisel aastal, haarates enda alla ligi 7100 ruutmeetrit pinda. Ta lisas, et arvutimess on Balitmaade suurim.

Kuke sõnul on 1996. aasta messi temaatika laienenud peamiselt tarkvara, infosüsteemide ja telekommunikatsioonitehnika ning teenuste valdkondades. Ta lisas, et suurem osa messipinnast on siiski riistvara müüjate käes. ÄP

Eile rahandusministeeriumis toimunud kindlustuse litsentsikomisjoni istungil anti tegevuslitsentsid Hoiupanga Elukindlustuse ASile ja Esimese Tervisekindlustuse ASile.

Kindlustusinspektsiooni peadirektor Ellen Ridaste ütles, et seltsid saavad poliise hakata müüma siis, kui täidavad uued kapitalinõuded.

Hoiupanga Elukindlustuse AS peab aktsiakapitali suurendama 12 miljoni ja Esimese Tervisekindlustuse AS viie miljoni kroonini. Hoiupank suurendab aktsiakapitali aktsiate täiendavate emiteerimise teel, kindlustusseltsi uueks aktsionäriks saab tõenäoliselt Pindi Invest. ÄP

Majandusministeerium tahab ettepaneku elektrienergia ja põlevkivi uute hindade kohta saata valitsusse nii ruttu kui võimalik.

Majandusministeeriumi osakonnajuhataja Tiit Tamm ütles, et ministeeriumil oli plaanis saata ettepanek valitsusse neljapäevaseks istun-giks, kus selle peab ette kandma minister Andres Lipstok.

Elektrienergia ja põlevkivi hinnakomisjoni uus ettepanek valitsusele näeb ette kehtestada uued energiahinnad 1. juunist piiramata ajaks, mitte kaheks aastaks nagu eelmisel korral. Hinnakomisjon on teinud ettepaneku tõsta elektrienergia ühe kilovati keskmist hinda tööstustarbijatele 33,5 sendilt 42 sendini ja kodutarbijatele 39 sendilt 49 sendini. Ettepanek näeb põlevkivi piirhinnaks ette 90 krooni tonni kohta. BNS

EBRD kavatseb suurendada osalust Eesti ja Läti pankades, ütles EBRD pangandusspetsialist Riias Jonathan Harfield. «Sel aastal tehakse mitu omakapitalitehingut Lätis,» ütles ta. Harfield märkis, et EBRD-l on plaanis ka investeeringud Eestis, sealhulgas edasilaenu korraldamine ühele pangale. REUTER -- BNS

Hetkel kuum