22. aprill 1996 kell 22:00

Skandinaaviaga tutvumiseks sobib bussireis

Seekordsest ülevaatest jäävad välja paaripäevased reisid Rootsi, mis sobivad pigem nädalavahetuse lõõgastuseks keset pingelist tööperioodi.

Meie reisibürood pakuvad mitmeid erineva kestusega puhkusereise Rootsi ja Norrasse, küll aga on Taani jäänud vaeslapse ossa. Baltic Toursi reis hõlmab üksnes Kopenhaagenit. Toimetuse andmeil pakub vaid Reisiekspert ja Eutour valmispaketti Legolandi.

15. maini sõidetakse Kopenhaagenisse ka Estonian Airi vahendusel. Paljud reisibürood koostasid Taani pakette just koostöös meie lennukompaniiga. Nüüd orienteerutakse SASile ja nii muutub arvatavasti ka paketi hind. Baltic Toursi kolmepäevase Kopenhaageni reisi hind siiski säilib, jäädes kõikuma 5000 kr piirile sõltuvalt hotellist. Hinna sisse pole arvestatud transporti lennujaamast linna keskusse, mis maksab 15--30Taani krooni. Individuaalreisijale maksab suvel edasi-tagasi lennupilet Taani pealinna ca 4400 kr.

Eestist saab broneerida ja tasuda 2,5tunnise inglis- või saksakeelse Kopenhaageni linnaekskursiooni (350 Eesti krooni) ning Nord Zealandi losside päevase ekskursiooni(710 Eesti krooni). Ka Tivolisse ja Legolandi saab piletid ette tellida, Legolandi pääseb täiskasvanu ca 100 DKK eest.

Kopenhaagen on 1996. aasta Euroopa kultuuripealinn. Karta on, et täpset infot kontsertide, näituste, etenduste vms kohta Eesti reisibürood ei valda, küll aga võiks lugeda igas büroos olevat SASi kuukirja Scanoramat, kus ilmub täpsem kava.

Muuseumipiletite hind Kopenhaagenis kõigub 25--60 DKK vahel. Lisaks kunsti- ja ajalooväärtustele on alati turisti tähelepanu köitnud poolteise sajandi vanune Tivoli, vahakujude muuseum (ca 50 DKK), erootikamuuseum (ca 45 DKK). Ehkki kohalikud ei soovita, võiks teha jalutuskäigu ka Kristiania linnaossa.

AGEBA-E andmetel on võimalik külastada tasuta ka õlletehaseid, kuid selleks peab moodustama vähemalt 10liikmelise rühma ja oma tulekust reisibüroo kaudu ette teatama. Üheks söögikorraks Taanis peaks varuma vähemalt 70--100 DKK.

Kord juba kuningriigi pealinnas olles, tasuks leida aega ka vahtkonnavahetuse tseremoonia vaatamiseks. Kopenhaagenis toimub see iga päev kell 11.30 Amalienborgi lossi juures, juhul kui kuninganna on linnas. Stockholmis toimub vahtkonnavahetus kuningalossi juures iga päev kell 12.

Kui pole soovi piirduda vaid Stockholmi vaatamisväärsustega, võiks huvi pakkuda Reisieksperdi ringreis.

Kaks korda kuus toimuvad ringreisid on ajastatud nii, et saaks külastada ka mõnd tänavuse aasta tippsündmust. Muuseumid maksavad Rootsis täiskasvanule keskmiselt 40--80 Rootsi kr, linnavaadetega postkaardid nagu Taaniski alates ühest Rootsi kroonist. Korraliku ja maitsva kõhutäie saab 50--100 Rootsi krooniga.

Fjordideriik Norra on eestlasele tänu ürgsele loodusele kahtlemata kõige põnevam. Norra üle on meie reisikorraldajad ka kõige rohkem pead murdnud ning, vähemalt kirjasõnas, paketid tunduvad sisukad ning tabelis märgitud firmadel on lisaks teisigi Norra variante.

Selle maa puhul ei tohiks küll bussiekskursiooni ees nina kirtsutada. Kui enamiku sõitude marsruut kulgeb läbi Rootsi, siis Reisiekspert viib oma kliendid kohale lennukiga -- reis kestab viis päeva, on suuremate mugavustega, aga kallim (10 200 krooni).

Skandinaavia põhjapoolseimat tippu Nordkappi hõlmavad üksikud paketid, kuid individuaalturistina on see reisikorraldajate sõnul keerukas ettevõtmine. Sama unikaalsed on võimsad kaljused Lofoodi saared, kus suurlinnade asemel domineerivad omapärase arhitektuuriga külad, mille elanikud on tõelised lääne tsivilisatsioonist rikkumata looduslapsed.

Norra on meie turistile teiste riikidega võrreldes kõige kulukam, ehkki muuseumipiletid maksavad vaid 20--50 Norra krooni. Lõunasöögile tagasihoidlikus restoranis peaks kuluma 150--200 NOK, näiteks lihtne praad maksab alates 80 NOK. AGEBA-E andmeil tasuks iseseisvalt seiklejail meeles pidada, et väiksemates peatuspaikades võib kehtida reegel, mille kohaselt saab õhtusöögi vaid see, kes hiljem samasse hotelli ööbima jääb. Nii peab kehakinnituseks jätma mitu varianti.

Hetkel kuum