6. mai 1996 kell 22:00

Aktsiaomanikud teenivad suurt tulu

Väikeinvestoreid ahvatleb eelkõige aktsiate kõrgem tulusus võrreldes pangadeposiidiga, mille aastaintress kõigub 12 protsendi piirimail. Samal ajal on näiteks Hansapanga aktsia hind viimase üheksa kuuga kasvanud 26,5 kroonilt 95 kroonile ehk 360 protsenti. Hoiupanga aktsia hind on tõusnud detsembri algusest 2,3 korda ja Forekspanga aktsia hind 2 korda. Viimase kahe nädalaga on aga kumbki aktsia tõusnud ligi kolmandiku.

Analüütikud peavad reedel toimunud aktsiaturu elavnemist ootuspäraseks. Hinnatõusu pikkuseks pakuvad investeerimisfondid paar-kolm nädalat, misjärel on oodata uut vaibumist.

Samas võib 31. mail tööd alustav Tallinna väärtpaberibörs anda uueks tõusulaineks impulsi. Paljud lääne investeerimisfondid tohivad investeerida ainult börsil noteeritud aktsiatesse.

Forekspanga juhatuse esimees Ivar Lukk ütles, et uue buumi pikkust on raske prognoosida. Buumi põhjus on Lukki sõnul selles, et Eestis on avastatud, nagu mitmeski teises Ida-Euroopa riigis, et aktsiatega on võimalik kõvasti raha teenida.

Tänane Eesti aktsiaturg ei põhine niivõrd majanduslikult põhendatud arvutustel, vaid emotsioonidel ning nõudmise ja pakkumise vahekorral, kinnitavad analüütikud.

«Iga aktsiahinna tõus on puhtpsühholoogiline nähtus,» märkis Lukk.

Tüüpilise väikeinvestorina soovitas Jaapani restorani Ami-Ja peadirektor Peep Brandmeister oma tööandjal, AMIP Eesti ASi omanikul Jun Matsudal, osta 29. aprillil 1000 Hansapanga aktsiat.

AMIP Eesti AS ostis1000 Hansapanga aktsiat 92 000 krooni eest, juba järgmisel päeval oleks ta saanud nende eest 93 500 krooni.

«Jaapanis ei tegele Matsuda väärtpaberitega põhimõtteliselt,» rääkis Brandmeister. «Siin tekkis aga palju vaba raha, sest meil on mõned kinnisvaraobjektid, mida me rendime.»

Esimesed Hansapanga aktsiad ostis Peep Brandmeister mullu septembris 35 krooniga. Praegu näeb ta suurimat tõusuvõimalust aga Forekspanga aktsial. «Forekspank sai esimeses kvartalis veerandi prognoostud aastakasumist, teised pangad sai umbes 15 protsenti,» põhjendas Brandmeister.

Aasta lõpus läheb pankadel reeglina paremini, Forekspanga aktsia hind võiks Brandmeistri sõnutsi tõusta 70lt 120 kroonini.

Forekspanga esimese kvartali kasumist moodustasid kolmandiku valuutavahetustehingud Venemaaga. See asjaolu suurendab aga mitmete analüütikute hinnangul näiteks Venemaa presidendivalimiste tõttu Forekspanga kasumi saamise riskantsust.

Ivar Lukk lausus, et selles hinnangus on oma tõetera sees. «Teistpidi on aga väga raske ennustada, milline see mõju on,» lausus Lukk. «See, mis esialgu tundub negatiivse tulemusena, võib äriliselt mõjutada positiivselt.»

Üheks riskantseimaks aktsiaks peavad analüütikud Saku õlletehase aktsiat, kus olulist mõju võib avaldada eeloleval suvel kavandatav kodu- ja välismaise õlle aktsiisimäärade ühtlustumine. Välisinvestoritest suuromanikega Saku õlletehase puhul kardetakse sama saatust, mis tabas ASi Eesti Tubakas, kus välisinvestor otsustas ebarentaabli tootmise lõpetada.

Möödunud aasta 130 miljoni kroonise kasumiga lõpetanud ASi Eesti Mobiiltelefon peadirektor Tõnu Tee ütles, et ei tema ise ega Eesti Mobiiltelefon vaba raha aktsiatesse siiani paigutanud siiski ei ole. Kui aga edaspidi tuleksid turule Eesti Mobiiltelefoni aktsiaid, siis neid küll ostaks, kinnitas Tee.

Suur investorite ring ongi erinevates ettevõtetes sageli firma enda töötajad.

Hansapanga aktsiat peavad analüütikud turu kujundajaks, sest Hansapanga aktsia tõus on kergitanud ka teiste aktsiate hinda. Hansapanga aktsia kukkumine mõjutaks automaatselt ka teisi aktsiad.

Kui Hansapanga aktsiahinna tõus põhineb teenitud kasumil, siis enamik teisi panku pole seevastu oma suurt kasumitootlikust veel näidanud.

Hansapanga avalike suhete juhi Herkki Haldre sõnutsi on Hansapank praegu sisuliselt sunnitud DLB ostu-müügilepingule alla kirjutama, sest DLB ostu katkestamine mõjuks negatiivselt panga mainele ja samuti aktsia hinnale. Eelduste kohaselt kirjutatakse lepingule alla mais.

Esimeses kvartalis ca 800 000 krooniga kasumis olnud DLB ost võib vähendada Hansapanga enda kasumit, kuid DLB ost mõjutab analüütikute hinnangul Hansapanga aktsia hinda positiivselt.

Hetkel kuum