9. mai 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Usaldusväärsed allikad ei kinnitanud Venemaa välisministeeriumi Balti asjade kuraatori Vladimir Udaltsovi kolmapäevast väidet, et Vene peaminister Viktor T?ernomõrdin oli Visbys aset leidnud kohtumisel Eesti peaministri Tiit Vähiga tõstatanud küsimuse rahareformi käigus kogutud rublade kompenseerimisest. Rublatehingu arutamist ei ole mainitud ka kohtumise protokollis.

Teatavasti esitas Vene suursaadik Aleksandr Trofimov aprillis Tiit Vähile memorandumi, milles nõuti mahamüüdud rublade kompenseerimist Venemaale. Tiit Vähi ja välisminister Siim Kallas on öelnud, et nad ei kavatse Venemaa memorandumile vastata. ÄP

Mõned aastad puiduäri ajanud Rootsi Maja ASi pankrot kuulutati välja Kuusalu metskonna algatusel, pankrotistunud firma omanikul, Rootsi ja Eesti kodakondsel Tõnu Rebasel, on keelatud Eestist lahkuda.

Puidu väljaveo vahendamisega tegelnud Rootsi Maja ASil, mille ainuomanik on Tõnu Rebane, on võlgu 1,2 mln krooni.

Rootsi Maja võlausaldajad saavad kokku täna. ÄP

INKO Balti pank avab järgmisel nädalal Tallinna kesklinnas uue peakontori, ütles panga finantsturgude osakonna juhataja Mart Veskimägi.

Veskimägi ei soovinud esialgu täpsustada, kus pank uue peakontori avab. Uue kontori avamise kuupäev on lahtine.

Panga aktsiakapital on 40,1 miljonit krooni. Panga suuraktsionär on Ukrainas tegutsev INKO pank. Pank pole väikeaktsionäride koosseisu avalikustanud. BNS

Koonderakond ja maarahva erakond soovivad jagada üksikisiku tulumaksu riiklikuks ja kohalikuks tulumaksuks, mis kokku moodustaks 26 kuni 28 protsenti.

Koonderakonna ja maarahva erakonna esitatud maksukorralduse seaduse eelnõu kohaselt on riigimaksud aktsiisid, riiklik tulumaks, hasartmängumaks, kinke- ja pärandimaks, käibemaks, sotsiaalmaks ja tollimaks.

Omavalitsusmaksud on eelnõu kohaselt kohalik tulumaks ja maamaks.

Eelnõu kohaselt koosneb tulumaks riiklikust ja kohalikust tulumaksust. BNS

AS ETK Orto läheb juuni lõpul Kiievi messile Consimex, et viia Ukraina turule pooltoodete asemel kosmeetikat ja kodukeemiatooteid, ütles firma arendusdirektor Aare Ignat.

Ignati sõnul ETK Orto praegu oma toodangut Ukrainas kaubandusorganisatsioonide kaudu ei turusta. «Peab aga ära kasutama vabakaubanduslepingu,» tõdes ta.

Eesti on tellinud Consimexi messil 300 m² näitusepinda, kinnitas kaubandus-tööstuskoja projektijuht Viive Tiik. Tema sõnul on osalemisest teatanud 40 ettevõtet.

Mullu eksportis ETK Orto oma toodangut nelja miljoni krooni eest. Eksport moodustas toodangu kogumahust ligi kolmandiku. Eksportkaubast ligi kolmandik läks Ukrainasse. ÄP

Sellel kevadel ostis HTM Sport uued masinad allveeujumisvarustuse ja matkasaabaste tootmise alustamiseks, ütles ASi HTM Sport Eesti müügidirektor Marco Foglio. ASi HTM Sport Eesti põhitoodang on suusasaapad, kuid firma tuleb turule ka suvetoodetega, rääkis Foglio. Märtsis alustas tööd mägedes kasutatavate matkasaabaste tootmisliin, millesse HTM plaanib teha suurema investeeringu 1997. a. Tema sõnul hakkab HTM Sport tootma ka allveeujumisvarustust ning iluuisutamissaapaid.

ASi HTM Sport Eesti aktsiatest kuulub 90% Itaalia ja Austria ühisfirmale HTM Holding Group ja 10% Eesti riigile. ÄP

Eesti tiheneva konkurentsiga pangandusturul pakub järjest rohkem panku lastele ja noortele suunatud tooteid, et kliente juba nende varasest elueast endaga siduda.

Hansapank pakub eelmise aasta sügisest 7- kuni 17aastastele koolikontot. Kontoga kaasneb juuniorkaart, millega laps saab Hansapanga sularahaautomaadist raha välja võtta.

Tallinna Pangas on laste- ja noortekontosid 1993. aasta sügisest avatud 4800. Kontot saab avada seitsmendast eluaastast ning alates 15. eluaastast on võimalik taotleda pangaautomaatides kasutatavat pangakaarti.

Ühispank alustas lastehoiusega eelmisel neljapäeval. Lastehoiust on võimalik lapsele avada alates talle sünnitunnistuse väljaandmise hetkest kuni 16aastaseks saamiseni. Hoiuse vähemalt 7-aastane omanik võib taotleda endale VISA Electroni pangakaardil põhinevat Vupi kaarti. BNS

Autodes kasutatavad laste turvaistmed peavad olema sertifitseeritud; Eestis Normas toodetud istmetel sertifikaati ei ole.

Maanteeameti liiklusarengu sektori juhataja Raul Romm ütles, et individuaalsõidukites kasutatavatel laste turvaistmetel peab olema rahvusvaheline sertifikaat.

Norma mänguasjade vabriku direktor Avo Sadrak ütles, et Norma on turvatoolide tootmise lõpetanud, kuna Norra firmalt saadud litsents lõppes.

Sadraku sõnul tootis ettevõte vananenud mudelit. Ta lisas, et kuigi Norma tooted olid ilmselt välismaistest odavamad, püüab tekkinud auku täita Norma tütarettevõte AS Mobilift, mis impordib sobivate hindadega turvatoole. BNS

Valitsus ja TALO sõlmivad kokkuleppe

Valitsus ja teenistujate ametiliitude organisatsioon (TALO) kirjutavad reedel alla selle aasta töötasustamise kokkuleppele.

Sellekohase kokkuleppe saavutasid valitsus ja TALO riikliku lepitaja vahendusel peetud läbirääkimiste tulemusena, teatas neljapäeval riikliku lepitaja kantselei nõunik.

Lähtudes TALO nõudmistest, nõustus valitsus 50 miljoni krooni täiendava eraldamisega, millest on kultuuriasutustele ette nähtud 11,9, haridusasutustele 22,2 ja teadusasutustele 15,9 miljonit krooni. BNS

Reformierakonna algatatud tulumaksuseaduse eelnõust ja Isamaaliidu fraktsiooni esitatud tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõust võib saada üks eelnõu.

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Jürgen Ligi ütles neljapäeval, et komisjon võib mõlemad eelnõud võtta aluseks ühe ühise seaduseelnõu teksti väljatöötamisel.

Reformierakonna algatatud tulumaksuseaduse eelnõu kohaselt ei kuulu ettevõtluse tulud tulumaksustamisele.

Isamaaliidu fraktsiooni esitatud eelnõu kohaselt arvestatakse üksikisiku maksuvaba tulu hulka 150 krooni kuus iga residendist üksikisiku ülalpidamisel oleva kuni 18aastase ülalpeetava kohta.

Mõlemad eelnõud on läbinud riigikogus esimese lugemise. Ligi märkis, et rahanduskomisjon otsustas kaks eelnõu liita.

Selle teksti väljatöötamine võib tema hinnangul kesta kaua, kuna kahes eelnõus on väga palju vastuolulisi punkte. BNS

Hetkel kuum