12. mai 1996 kell 22:00

Kas maksuametnik peaks koopiate tegemise eest maksma?

- Selle kohta võiks öelda, et kui meil on tööruumis konditsioneer, siis ei tohiks maksuhaldur õhku hingata või me peaksime oma konditsioneeri välja lülitama. Vastasel juhul tuleks tal meile selle eest maksta. See on tegelikult jama, nii võib ka ukse avamise eest tasu nõuda.

Kui koopiaid on mõistlikus ja piiratud koguses ning see kiirendab asjaajamist, siis ma ei näe probleemi, ma laseksin tal need koopiad teha.

Teatud mõttes on see eeti-ka ja inimsuhete küsimus. Kui on väike firma ning maksuhaldur nõuab sadu koopiaid, siis võib probleem küll tekkida. Kui koopiamasin on väike ja teha tuleb lugematu hulk koopiaid, siis võib selle omahind tulla üsna kõrge ja kulutus on kokkuvõttes märgatav.

Tegelikult peaks selliste kulutuste katmine olema seadustes või nende rakendamisjuhistes ette nähtud.

Riigi huvidest lähtuvalt ei peaks maksude maksmisest kõrvale hoidma.

- Tasuta asju ei ole olemas. Kui tekib mingi kulu, siis keegi peab selle kinni maksma.

Kui kasutatakse firma ressursse teatud mahust alates ja kulu on märkimisväärne, siis piiranguteta seda ilmselt teha ei saa.

Seda küsimust tuleks vaadata üldises mastaabis, koo-piamasin on väheolulise kuluartikli väljatoomine.

Tegelikult on sellel küsimusel kaks aspekti. Üks on see, kui palju tohib maksuhaldur firma ressursse kasutada ja kes peaks sellele limiidid kehtestama.

Teine on see, mida tal üldse on õigus nõuda. See on hetkel vähese reguleerituse ja täpsete juhendite puudumise probleem.

Raamatupidamises läh-tutakse reguleerimata küsi-mustes raamatupidamise heast tavast. Maksuhalduriga suheldes võiks reguleerimata küsimustes lähtuda üldisest äri ja koostöö etiketist. Küsimus on selles, kas me võtame maksuhaldurit kui oma sõpra, vaenlast või võrdväärset partnerit.

- Kui seda teemat edasi arendada, siis iga ettevõtja maksab oma büroopinnalt renti, mis on 180--200 kr/m². Kui maksuhaldur istub siin terve kuu, kui suure arve ma talle selle eest siis esitaksin? Aga siis oleks tulemus nonsenss.

Kui küsimus on kümnes paberis, siis me vaevalt sellest probleemi teeme. Idee on iseenesest üllatavalt hea. Paljud poleks selle peale ise tulnud. Kui jutt on suurtest kogustest, siis miks me peaksime seda teenust ilma raha-ta osutama?

Me ilmselt ei kasutaks selliseid meetmeid, kuid kõik sõltub ka sellest, kuidas maksuametnik meiega käitub. Kunagi ei tea, millal sul pilt silme ees mustaks läheb. Kui maksuametnik muutub väiklaseks, siis oskame ka meie samaga vastata.

Mulle tundub viimasel ajal, et me oleme hakanud mängima oma liivakastis suurt mängu nimega «äri» ja unustanud selle, et kõikide asjade aluseks on siiski inimsuhted.

Hetkel kuum