23. mai 1996 kell 22:00

Ookeani laevad ei pääse pandi alt

Postipankki, OKO-pankki ja Ost-West Handelsbanki esindaja, advokaadibüroo H. Hedman & Co juristi Kalle Pedaku sõnul kinnitas riigikohus oma otsusega, et õigusriigis ei pole võimalik registerpanti ilma pandipidaja nõusolekuta kustutada.

Kahe allesjäänud välispankadele panditud Tallinna reidil seisva laeva kohta arvas Pedak, et pankadel on tunduvalt paremad võimalused laevade müügiks. «Pankadel on organisatsioon, kes on võimeline laevad müüma kõrgema hinnaga kui pankrotihaldurid, kel pole kogemusi asjaajamiseks välismaal,» rääkis Pedak.

Ka Pilv oli riigikohtu otsusega päri. «Meid huvitasid eelkõige kohtuotsuse motiivid ja see, kas pankrotimenetluse käigus on võimalik registerpandiga koormatud vara müüa või mitte,» selgitas ta.

«Küll võib aga otsuse motiividest välja lugeda, et pankrotihaldurid võivad pankrotivara hulka kuuluvaid registerpandiga koormatud laevu müüa,» rõõmustas Pilv. «Pandipidaja nõusolekut oleks vaja siis, kui eesõigusnõue ei oleks vaidlustatud, välispankade eesõigusnõue on aga Tallinna linnakohtus vaidlustatud.»

Välispankade nõude alus on 1993. a septembris sõlmitud leping, millega Ookean kohustus tasuma 14 mln dollarit ühisettevõtte Esva võlast pankadele. Samas pantis Ookean pankadele kuus Moonsund-tüüpi laeva.

Hetkel kuum