28. mai 1996 kell 22:00

Viisasõjast

Lisaks mais kehtima hakanud alkoholi impordi piirangutele ja passikontrollisabadele Tallinna sadamas on naaberrahva närvid nüüd proovile pannud viisajärjekorrad Eesti saatkonnas Helsingis. Järsult vähenenud Eestisse tulevate soomlaste arv sunnib turismitegelasi ja laevakompaniisid kõva häält tegema.

Laevakompanii Silja Line president võttis ette äärmusliku sammu ja saatis ähvarduskirja turistireiside katkestamise kohta Eesti siseministrile, piirivalveameti peadirektorile ja välisministeeriumi asekantslerile. Pöördumist valitsuse poole plaanivad ka turismiringkonnad. Põhjuseks Eesti riigi suutmatus kindlustada Soomes normaalset viisade saamist.

Viisaregulatsiooni küsimustes valitseb välisministeeriumi, siseministeeriumi ja turismiameti vahel vastuolu. Kui turismiamet on huvitatud sellest, et muuta viisa saamise tingimused Eestisse tulijatele võimalikult lihtsaks, siis riik lähtub sellest, et kui Eesti kodanikel ei ole soodustusi Soomes, siis ei tohiks seda lubada ka vastupidi.

Välisministeeriumi esindaja Viktoria Tuulase sõnul on soomlastele viisade andmine piiril juba niigi soodustus. Tema arvates ei saa suuremat osa laevafirmade kaudu Eestisse tulevaid inimesi üldse turistideks nimetada.

Samas, kui soomlaste osakaal Eestit külastavate välismaalaste hulgas on 95%, eestlased moodustavad aga Soomet külastavatest turistidest vaid 5--10%, tekib tahtmatult küsimus, keda me siis oma jäiga suhtumisega karistame? Iseennast? Võib-olla oleks arukas mõelda hoopis sellele, kuidas soomlastele pakkuda Eestis niisuguseid teenuseid, mille tagajärjel täieneks ka Eesti riigi rahakott. Kuna konflikti põhjus on sügaval ja saab alguse sellest, et turismiinimestel ja välisministeeriumil on erinev arusaam turismist, ei jää aga vist muud üle, kui oodata viisavabadust.

Hetkel kuum