4. juuni 1996 kell 22:00

Hoiupank käivitas esmaspäeval Panganeti esimese etapi, mis võimaldab Interneti kaudu sooritada siseriiklikke ülekandeid, küsida kontojääki ja teha kontoväljavõtteid. Hoiupanga infotehnoloogiadivisjoni direktori Tõnu Liigi sõnul on Panganeti esimene toode mõeldud eelkõige era- ja väiksematele äriklientidele. Tooteperekonda lisandub Liigi sõnul suve jooksul teenus suurtele äriklientidele, mis erineb esimesest teenuse mahu limiitide poolest. «Kui eraisikutele ja väikestele äriklientidele mõeldud toode lubab 40bitise brauseri olemasolu, siis turvalisuse tagamiseks peab teise toote kliendi käsutuses olema 128bitist kodeerimist võimaldav brauser,» ütles Liik.

Kliendi identifitseerimise tagamine esimese teenusepaketi kasutamisel on Liigi sõnul lahendatud kordumatute paroolide komplekti kasutuselevõtuga. Kliendi käsutuses on teatud paroolide nimekiri ning arvuti küsib teenust kasutades ühe ja iga kord uue parooli, märkis Liik. «Ka siis, kui keegi kulutaks palju raha ja koodi välja kräkiks, ei oleks sellest mingit kasu, kuna järgmine kord see parool ei kehti,» ütles Liik.

Suurtele äriklientidele mõeldud toote puhul hakkab Hoiupank turvalisuse tagamiseks kasutama salajast võtit sisaldavat paroolikalkulaatorit. Veidi kõrgema hinna tõttu on see mugavam suurtele äriklientidele, ütles Liik.

Hoiupanga Panganeti teenuse potentsiaalsed kliendid on kõik Interneti kasutajad Eestis. Internetti müüvate kasutajate hinnangul on Eestis praegu 15 000--20 000 ühendust, mis peaks kasvama aasta lõpuks 30 000--40 000ni. BNS

Küberneetika instituudis valmis tarkvaratoode Barrikaad, mis võimaldab firmasisese võrgu kiiret ja turvalist ühendamist Internetiga. Küberneetika instituudi andmeside osakonna juhataja Tarvi Martensi sõnul on Barrikaadi tähtsaim osa tulemüür, mille ülesanne on kaitsta sisevõrku lubamatu välise juurdepääsu eest ja kontrollida informatsiooni liikumist kohtvõrgust väljapoole. Samuti lubab Barrikaad firmal luua oma reklaami ja infot sisaldavaid avalikke infokeskkondi.

Martensi sõnul kulus toote väljatöötamiseks umbes aasta, toodet kavatsetakse müüa lisaks Eestile ka Soomes jm. Põhiliseks müügiargumendiks pidas Martens hinda, mis on pea kolm korda odavam kui Ameerika päritolu analoogtoodetel. Barrikaad maksab koos riistvaraga 60 000--70 000 krooni. ÄP

Hetkel kuum