5. juuni 1996 kell 22:00

Suuremad rahavood lähevad börsist mööda

Kui börsil noteeritud väärtpaberitega börsiväline kauplemine ei lõpe, on võimalik, et börsi mõte kaob meie jaoks ära, ütles börsil maakleriõigusi omava ICI Trusti väärtpaberimaakler Sven Kunsing.

Tallinna väärtpaberibörsi projektijuhi Helo Meigase sõnul pole börsi käivitamise idee kunagi olnud sundida kedagi börsi kaudu tehinguid tegema. Börsil noteeritud väärtpaberitega börsi kaudu tehingute sooritamise kohustus on ainult börsi liikmetel, teiste kohta see ei kehti, ütles Meigas.

Meigase sõnul jääb börsiväline kauplemine ka edaspidi püsima. Eriti puudutab see väikeinvestoreid. Kui on olemas kaks tehingu poolt --üks müüb väärtpabereid teisele ja nad on hinna suhtes kokku leppinud, siis milleks peaksid nad minema maakleri juurde ning maksma maakleritasu, rääkis Meigas. Piisab täiesti tehingu vormistamisest kontohalduri juures, mis kokkuvõttes tuleb investorile odavam, lisas ta.

Tallinna väärtpaberibörs peaks analüütikute arvates suurendama välisinvestorite huvi meie väärtpaberituru vastu. «Miks aga peaks välisinvestorid siia tulema, kui enamik tehinguid tehakse börsist mööda,» lausus Sven Kunsing.

«Ei saa siiski väita, et börsil pole mõtet,» ütles Margus Uudam HF Arenduse ASist. Börsi käivitamine on vähendanud oluliselt aktsiate ostu- ja müügihinna vahet ehk spread'i, lisas ta. Tunduvalt on paranenud ka info kättesaadavus, seda nii investori kui maakleri seisukohalt, ütles Uudam.

Informatsiooni parema liikuvuse peale börsi käivitamist tõi esile ka Charlie Viikberg Hoiupangast. Kuna väärtpaberiturul toimuvad muutused väga kiiresti, on investorile oluline, et ta saaks oma tehingu teha tõesti hetke soodsama hinnaga, ütles Viikberg.

Helo Meigas tõi börsi positiivse küljena välja kaks aspekti. Esiteks saab investor seal sooritada tehingu kõige parema hinnaga, teiseks võib olla kindel, et raha liigub väärtpaberitega koos, ütles Meigas.

Viikbergi sõnul siiski kiirustati börsi käivitamisega liialt. «Situatsioon meenutab endisi aegu, mil kõik tuli avada 1. maiks. Oleks võinud sügiseni oodata,» ütles Viikberg.

Teisipäeval registreeriti Tallinna väärtpaberibörsil 50 tehingut 30 968 väärtpaberiga kogukäibega 1,8 mln kr. Väärtpaberite keskdepositoorium registreeris lisaks veel 6 nn börsivälist tehingut börsil noteeritud 52 000 väärtpaberiga kogukäibega 3,7 miljonit krooni.

Hetkel kuum