12. juuni 1996 kell 22:00

Investeerimisfondid valivad Kalevi aktsiad

Kuigi kondiitritoodetevabriku Kalev aktsiate ostuks teevad tõenäoliselt kõik EVP-fondid oma pakkumuse, peetakse seda suhteliselt riskantseks investeeringuks.

Milleeniumi EVP-fondi haldava ICI Trusti maakler Sven Kunsing nimetab Kalevi põhiprobleemiks liigset sõltuvust Venemaa turust. «Kui Vene turg kaob, on ka Kalev omadega õhtul,» leidis Kunsing.

«Probleeme on ka müügi korraldamisega, seda annaks palju edukamalt korraldada,» lisas ta.

«Olukord Kalevis on suhteliselt ebaülevaatlik,» lausus Hansa Asset Managemendi tegevdirektor Raul Malmstein. «Küsimusi tekitab ka uus Kalevi omanik, keda hoitakse saladuses.»

Talinvesti avalike suhete juhi Alo Kullamaa sõnul tehakse Kalevi uue osaniku nimi teatavaks pärast aktsiate avaliku müügi lõppu.

Ülejäänud nelja erastamisagentuuri poolt müüki pandud ettevõtte vähemusaktsiate soetamise vastu näitasid EVP-fondid üles leiget huvi ja loobuvad tõenäoliselt pakkumuse tegemisest.

Tallinna mööblimaja, Stroomi hotelli, Tartu lihakombinaadi ja Eesti Vesiehituse probleem on EVP-fondide esindajate hinnangul see, et ettevõtted on väikesed, aktsiad mittelikviidsed ja puudub aktsiate järelturg. Samuti ei usuta, et ettevõtted võiksid arvestatavaid dividende maksta.

Tallinna mööblimaja aktsiad võiksid fondijuhtide sõnul huvi pakkuda vaid mööblitootjatele, miinuseks peetakse ka selge tuumikinvestori puudumist aktsionäride hulgas.

Stroomi hotelli majandusnäitajaid peetakse küll suhteliselt heaks, kuid eeskätt halb asukoht muudab potentsiaalse investori huvi minimaalseks. Tartu lihakombinaati suhtuvad EVP-fondid kõige halvemini, sest ettevõtte pidev kahjum ja halb imago ei suuda tekitada huvi lihatööstuse vastu.

Samas on EVP-fondide esindajad väga huvitatud Rakvere lihakombinaadi vähemusaktsiatest, mis peatselt avalikku müüki tulevad. «Rakvere lihakombinaat on ainuke lihatööstus, mis meile huvi pakub,» kinnitas Raul Malmstein.

«Keegi ei tea, kuidas ettevõtte potentsiaal edaspidi ära kasutatakse ja milline võib olla tema kasum tulevikus,» lausus erastamisagentuuri aktsiate avaliku müügi projekti juht Martin Kruus.

«Tehes täna panuse vähemtunud ettevõttesse, saab aktsia suhteliselt odavamalt kätte,» leidis ta. «Kui tekib tulevikus kasum, on ka võit suurem kui näiteks Kalevi puhul, mille hind on kõrgem ja tulu väiksem.»

Erastamisagentuur loodab nimetatud viie ettevõtte vähemusaktsiate müügiga kustutada ligi 200 miljonit EVP-krooni.

Paar päeva enne märkimisperioodi lõppu kinnitas Martin Kruus, et investorid on teinud pakkumusi kõigi viie ettevõtte aktsiate ostuks. «Kokku on pakkumuste arv küllaltki suur, arvestades ka seda, et professionaalsed pakkujad teevad oma pakkumuse viimastel päevadel,» lisas ta.

Hetkel kuum