27. juuni 1996 kell 22:00

Millist kasu saab põllumees?

Tootja olukorda see ei paranda, kuid see parandab riigieelarve olukorda ja vähendab võimalust deklareerida piiril kaupa alla selle väärtuse. Nii hoiduti käibemaksust kõrvale.

See oli ka esimene samm kaitsetollide suunas. Tolliväärtusseadus rakendub nüüd loogilisemalt.

Hääletustulemused olid riigikogu saalis päris ootuspärased. Reformierakond kaasa ei hääletanud, ei usu mina, et suvel riigikogu puhkuse ajal midagi juhtuks. Reformierakonnal pole praegu üleval muid nõudmisi kui ettevõtete tulumaksust vabastamine. Seda annab arutada.

Kaudselt on tegemist tol-limaksu kehtestamisega. Nimetatagu seda siis kuidas tahes. Samas on see ikkagi rohkem poliitiline kui majandusotsus. Käimas on n-ö operatsioon 68. See tähendab, et presidendivalimiseks on vaja niisuguse hulga saadikute toetust ja praegu käibki vastava sõpruskonna kogumine. Eeldusel, et see sõprusühendus valiks presidendi. Reformierakond sunniti mitte vastu hääletama.

Tolliväärtusseaduse järgi oleks seda juba ammu saanud teha. Maksuamet pole suutnud kontrollida tollimaksu laekumist ja otsustati kergema vastupanu kasuks.

Nendest miinimum-hindadest on ju varem juttu olnud ning on öeldud, et nad kehtestatakse tegelikest hindadest tunduvalt madalamatena.

See on ju avalik saladus, et sissetoodavaid kaupu deklareeritakse tunduvalt madalamalt sellest, mida nad tegelikult väärt on.

Meid ei mõjuta see kindlasti, sest meie deklareerime oma toorme piiril täpselt sellise hinnaga, nagu teda ostame.

Kui miinimumhindadele järgnevad kaitsetollid, siis on tulemuseks toiduainete mitmekordne hinnatõus. Ma ei näe, kuidas sellised tollid meile kasulikud oleksid.

See otsus kuulub nende hulka, millega soovitakse lihtsalt näidata, et midagi on põllumajanduse heaks tehtud. Puudus konkreetne vaidlus, kuna ei ole mehhanismi selle kohta, kuidas see hinnasüsteem käivitada. Tolliväärtusseadus kehtib ju juba tükk aega, kuid millegipärast ei suudeta seda toimima panna.

Andes valitsuse kätte regulatsiooni, võime oodata igasugust ja kaitsetollid on üldjuhul ebasoovitavad. Neist on palju tõhusamaid turukaitsemeetodeid. Näiteks laborikontrolli kasutamine.

Koalitsiooni kõigutamiseks võib minna ehk sügisel.

Hetkel kuum