16. juuli 1996 kell 22:00

Väikesaarte turismitalud sobivad seminariks

Väikesaared ja laiud on tänavu suvel köitnud eelkõige ettevõtjate tähelepanu. Eraldatuna restoranidest, kaubakeskustest ja teistest tsivilisatsiooni kiusatustest on veega ümbritsetud maalapil ideaalne pidada seminare või näiteks keeleõppe laagreid. Väikesaared on muutunud ka asutuste väljasõitude ja piknike sihtpunktiks.

Firma võidab ka majanduslikult, kuna majutus ja lõbustused on puhkekeskustega võrreldes mitmeid kordi odavamad. Näiteks öö Roosta puhkeküla kahe inimese kämpingus koos hommikusöögiga maksab 960 krooni, Vormsil maksab samaväärne elamine ühele 200 krooni, Kihnul aga 100 krooni ringis. Turismitalu kasuks saab otsustada muidugi vaid juhul, kui nõupidamiseks või õppetööks ei vajata grafoprojektoreid jms.

Manija turismitalu on erandlik selle poolest, et seminaristide 250kroonisesse paketti kuulub lisaks mugavustega majutusele ka ülevedu, toitlustamine ning saun. Kohvi- või teetasside arvu ei loeta -- seda võib juua, palju kulub. Kes aga on nõus romantiliselt magamiskotiga lakas magama, peab öömaja eest loobuma kõigest kümnest kroonist.

Kui tavaliselt alustatakse reisi detailsemat planeerimist sobiva majutuse otsimisega, siis vähem külastatavate paikade puhul peaks esmalt välja uurima transpordivõimalused ning lähtesadamad. Turismiinfo keskustest peaks saama väikesadamate telefoninumbrid, et siis iseseisvalt edasi uurida.

Lihtsaim, ent mitte igaühele jõukohane oleks üürida kaater või jaht. Näiteks jaht 10 inimesele koos kapteniga maksaks mereturismi assotsiatsiooni hinnakirja järgi 24 tunniks keskmiselt 5000 krooni, nädalaks aga 25 000--30 000 krooni. Sellise summa puudumisel tuleb arvestada regulaarliiklusega ning kui seda pole, pöörduda sadama või suurema reisibüroo poole. Ka väikesaarele seminarile minnes jätab oma jahiga sihtpunkti sõitmine osalejatele meeldivama mälestuse kui postipaadis loksumine.

Mandrilt on lihtsaim pääseda Aegna ja Kihnu saarele, kuna praam või mootorlaev sõidab saarele vähemalt kaks korda päevas, nii hommikul kui õhtul.

Pranglile sõidab postipaat esmaspäeval, kolmapäeval, reedel, laupäeval ja tavaliselt ka pühapäeval Leppneeme sadamast. Üks ots maksab 20 kroon. Eratellimusel tuleb kergendada kukrut ca 500 krooni võrra. Prangli sadamas on üheksale inimesele ka ööbimisvõimalus, üks voodikoht maksab 50 krooni. Tõsi, du??i ja sauna seal ei pakuta, on vaid kaevuvesi.

Ruhnule aga tuleb jääda vähemalt nädalaks, kuna lennuk külastab saart vaid kolmapäeviti. Erareisi tellides tuleb Reiseri reisibüroo andmeil arvestada 10 000--15 000kroonise väljaminekuga. Grupi suurus võib olla kuni 36 reisijat. Ilusa ilmaga võib üürida ka jahi.

Abruka, Vahase ja Vilsandi külastamise korraldamise koos majutamise ja toitlustamisega on suurelt ette võtnud Mere reisibüroo.

Saaremaa ja Hiiumaa ümbruse külastamiseks saab jahi või kaatri tellida ka väikesadamatest. Näiteks sõiduks Nasvalt Abrukale 12kohalise kaatriga tuleb maksta 700 krooni, jahi üürimise hind on kokkuleppeline.

Tihti üüritakse laidudele või väikesaartele sõitmiseks skuuter, mille tund näiteks Nasva sadamas maksab 400 krooni, sellele lisandub sadamamaks 150 krooni.

Kevadel hakkasid mõned väikesadamad korraldama reise ka seni suletud Pakrile, Nais- ja Osmussaarele, ent praeguseks on see vähemalt Pakri ja Naissaare osas reisibüroode andmeil peatatud, kuna saared pole piisavalt ohutud.

Hetkel kuum