5. august 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Venemaa sisemajanduse kogutoodang (SKT) kahanes tänavu kuue kuuga mullusega võrreldes viis protsenti.

Vene majanduskonjunktuuri keskuse ettekande kohaselt moodustas SKT jooksvates hindades 1065 triljonit rubla. Konsolideeritud eelarve puudujääk oli 5,5% SKTst, kaupade ja teenuste tarbijahinnaindeks ulatus 115%ni.

Tööstusliku tootmise maht kahanes mullusega võrreldes esimesel poolaastal seitse protsenti.

Suurenenud on eksport, mis eelmise aasta viie kuuga võrreldes on kasvanud 5,3%. Kokku veeti viie esimese kuuga Venemaalt välja 35,5 mld dollari väärtuses kaupu.

Import suurenes 13,2% ja moodustas 19,5 mld dollarit. INTERFAX-BNS

Bulgaaria politsei on arreteerinud neli pangaametnikku ja ühe ärimehe seoses kahtlustatava rahapesuga, teatas ametlik uudisteagnetuur BTA.

Politsei uurib kahtlast 196 miljoni dollari sisse- ja väljavedu riikliku Balkanbanki filiaali kaudu.

Summa moodustab peaaegu kolmandiku Bulgaaria valuutareservidest ning on kaks korda suurem kui välisinvesteeringud riiki möödunud aastal.

Ajakirjanduse andmeil pärines raha Lähis-Idast ning kanti Bulgaaria kaudu Shveitsi, Prantsusmaa, Küprose, USA ja Lähis-Ida pankadesse.

Raha pärineb arvatavasti narkokaubadusest ning esimesed ülekanded tehti 1994. aastal. AP-BNS

Austria on veendunud, et ühineb rahaliiduga esimeste riikide hulgas ning on praeguseks täitnud juba kolm kriteeriumi vajalikust viiest, ütles Austria rahandusminister Viktor Klima.

«Tänase seisuga täidame kolm kriteeriumi viiest -- inflatsioonimäära, pikaajaliste intressimäärade ja valuutakursi stabiilsuse osas,» ütles Klima.

1995. a oli eelarvedefitsiit 6,2% SKTst ehk kaugel Maastrichti lepingus lubatud kolmest protsendist.

Teine tingimus, mida Austria ei täida, on võlakoorem. Koguvõlg ei tohi ületada 60% SKTst. Austrias on vastav näitaja 69--70 %. REUTER-BNS

Kuuinflatsioon Ukrainas püsis juulis juunikuise 0,1% juures, mis on madalaim inflatsiooninäitaja alates iseseisvumisest 1991. a, teatas statistikaministeerium. AP-BNS

Luksemburgi kaubanduskohus kuulutas pankroti Interneti-teenuseid pakkuvale Europe Online'ile seoses viimase maksejõuetusega.

Kompanii pidas läbirääkimisi mitme konkurendiga, sealhulgas USA online-firmaga CompuServe ja Saksamaa Deutsche Telekomiga pärast seda, kui firma suurim aktsionär Saksa kirjastusgrupp Burda loobus ettevõtte edasisest finantseerimisest. Investeerimiskokkulepet ei sündinud ning kohus kuulutas välja pankroti.

Europe Online'il oli umbes 25 000 klienti. REUTER-BNS

Toidukaupade keskmised hinnad on Soomes mullu detsembriga võrreldes keskmiselt kaks protsenti tõusnud.

Soome põllumajandusuuringute instituudi hinnangul on imporditud puu- ja köögivili varasemaga võrreldes märgatavalt kallinenud. Seega on ELiga ühinemisele järgnenud toidukaupade odavnemine Soomes -- mis viis Soome inflatsiooni Liidu madalaimale tasemele -- lõppenud ning hinnad tõusevad jälle. Tänavu on odavnenud vaid teraviljatooted, liha ja lihatooted. STT-BNS

Rumeenia kehtestas range kontrolli riiklike kompaniide ja pankade valuutavahetuse üle, et saada raha energiaimpordi finantseerimiseks.

Kroonilises valuutapuuduses valitsus andis välja dekreedi, mille kohaselt peab umbes 100 riigiettevõtet vahetama ekspordist saadud tulud ebasoodsa ametliku vahetuskursi järgi.

Ka pangad peavad müüma riigile odavalt valuutat. Nimetatud meetmetega riigi käsutusse saadud raha suunatakse energiafondi, kuhu juhitakse ka välislaenudest ja erastamisest saadud valuuta. REUTER-BNS

Klaipeda riikliku meresadama esimese sadamakai naftaterminaali rekonstrueerimine on lõppemas. ASi Lenmorniiprojekt projekti järgi tehtud tööd lubavad naftatankeritel juba kai äärde randuda. Jäänud on veel naftajuhtmetugede paigaldamine, mis algab sel nädalal. LETA-ETA USALDUSKRIIS LÄTI PANGA JUHI VASTU

Läti parlamendis tuleb neljapäeval hääletusele eelnõu Läti Panga presidendi Einars Repshe ja tema asetäitja Ilmars Rimasevicsi ametist vabasta.

Nõude aluseks on Repshe tegutsemine Banka Baltija kriisi ajal. BNS

Hetkel kuum