12. august 1996 kell 22:00

Alfaprindi omanike miljonimäng

Maksuamet tegi ettekirjutuse võla tasumiseks juba aasta tagasi, teatas Tartu linna maksuameti direktori kohusetäitja Jüri Haamer. Neid teenindavas pangas on võla sundsissenõudmise korraldus, lisas ta. «Aga arvel raha pole,» laiutas Haamer käsi. Raha liikumine võis toimuda ka omanike teiste firmade pangakontode kaudu, lisas ta. «See on tavaline praktika,» tõdes Haamer. Kui neilt midagi võtta pole, on lahendus pankrotis, teatas ta.

Krediidiinfo ASi andmetel on Trükieksperdi võlg maksuameti ees 1. juuli seisuga üle 200 000 krooni, millele lisandub üle 100 000 krooni viivist.

Üle 700 000 krooni suurune võlg Viljandi linnavalitsuse ees tekkis trükikoja Kiir erastamise järelmaksu tähtaegade ületamisel. Aprillis pöördus Viljandi linnavalitsus võlanõudega Tartu linnakohtusse. Samal kuul oli Harju maakohus jätnud rahuldamata Trükieksperdi üle miljoni kroonise nõude Prismaprindi kaubamärki esindava ASi Aho vastu väidetava autoriõiguse rikkumise pärast. «Mingi side kahe loo vahel on, sest arvestasime teatud summaga,» möönis Trükieksperdi tegevdirektor Aivar Aben kevadel.

Tänaseks on täitevbüroo Trükieksperdi vara arestinud. Trükieksperdi Viljandi trükikoda AS Viljandi Trükiekspert omakorda taotleb Viljandi halduskohtult aresti tühistamist.

Nende väitel on Trükiekspert müünud oma aktsiad Viljandi Trükieksperdis, teatas Viljandi linnavalitsuse linnasekretär Piret Paukshtys. Tema sõnul saatis Trükiekspert ka teate, et firma on reorganiseeritud aktsiaseltsist osaühinguks Alfaprint.

Krediidiinfo ASi andmetel on Alfaprindi juhid Aivar Aben ja Silver Ploom. Aivar Aben on Krediidiinfo andmetel ka Trükieksperdi ainuomanik. Trükiekspert Viljandi omanikud on Krediidiinfo teatel Magnum Grupp AS, Aivar Aben ja Silver Ploom. Magnum Grupp, millele kuulus asutamisel kolmveerand firma poolteise miljoni kroonisest aktsiapakist, eitab täna seotust Trükieksperdiga. Müüsime aktsiad Abenile ja Ploomile juba eelmisel aastal, teatas juhatuse esimees Margus Linnamäe.

Aivar Abeni ja Silver Ploomiga ühendust saada ei õnnestunud. Trükieksperdi telefoni keegi vastu ei võta. Alfaprindi telefonil teatab tellimuste vastuvõtja, et firma ei ole seotud Trükieksperdiga. Viljandi Trükieksperdi töötajad omakorda soovitavad omanikke Tartust otsida.

Mitme trükitöösturite liitu kuuluva firma juhi hinnangul on Alfaprindi ilmumine põhjustatud Trükieksperdi suutmatusest kohustusi täita. «Arvata võib, et seal taga on kohtuvaidlus Viljandi linnavalitsusega,» ütles Aho tegevdirektor Peeter Kukk.

Et trükiseadmed on kallid ja iga uue masina soetamine äratab tähelepanu, osutavad töösturid ainuvõimalusele, et Trükieksperdi trükikoja sisustus kanditi Alfaprinti enne, kui täitevbüroo vara arestida jõudis. «See on üsna tõenäoline,» toetas Jüri Haamer.

Kogu lugu näitab, millised augud on seadustes, sest firma asutamisel uuritakse vaid omanike isiklikke võlgu, möönis Haamer. «Meie võime siin teada ja inspektorid võitlevad hambad ristis, kui sama nägu tuleb firmat registreerima, aga teha ei saa midagi,» kommenteeris ta.

Hetkel kuum