13. august 1996 kell 22:00

Maksuamet toetab õliliitu

Töörühm ei toetanud esmaspäeval ettepanekut 5 miljoni kroonise auditeeritud põhivara nõude kehtestamiseks sellisel kujul, nagu soovinuks maksuamet ja juhuslikult ka õliliit, teatas maksuameti peadirektori asetäitja Aivar Sõerd.

Nõudele mitte vastavate firmade litsentsid tuleks meie ettepaneku järgi 1. oktoobril tühistada, lisas ta. «Praegu kehtiv litsentside väljaandmise kord ei rahulda,» tõdes Sõerd.

Töörühm leidis, et 1. oktoobrist on võimalik kehtestada põhivara nõue uutele litsentsi taotlejatele, ütles majandusministeeriumi kütusekomisjoni juht Mari Koppel. Litsentsi juba omavatele firmadele aga hakkaks nõue kehtima tuleva aasta 1. juulil, et kõigil kütusevahendajatel oleks aega nõutava täitmiseks, jätkas ta.

Selline muudatus vaevalt maksude laekumist parandab, väitis Aivar Sõerd. «Firmadel, kes tegelevad riiulifirmade asutamisega, on võimalik seda aega ära kasutada litsentsi vormistamiseks,» põhjendas ta. «Ja komisjonil pole seaduslikku alust taotluse tagasilükkamiseks.»

Fakt on see, et litsentse on praegu tohutult palju, kinnitas Marek Uusküla rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonnast. «Olgem ikka ausad, asi on käest ära ja on viimane aeg nõudeid karmistada,» märkis ta. Subjektiivne arvamus on küll see, et 1. juulini on natuke liiga pikk aeg, aga eks valitsus otsustab, lisas Uusküla. «Parem oleks siis juba 1. jaa-nuar, selline ilus ümmargune päev vahepeal,» jätkas ta.

Tolliamet toetab põhivara suurendamise nõuet ja tahaks selle rakendumist 1. oktoobril, ütles tolliameti peadirektori asetäitja Rein Velling. Kui see firmade kehtivaid lepinguid ja nende täitmata jätmisel sanktsioone arvestades aga võimalik pole, jääb üle töörühma pakutud aeg, lisas ta.

Maksuameti andmetel laekus tänavu esimesel poolaastal mootorikütuse aktsiisi 26,8 protsenti aastaks plaanitust. 1. augustiks oli rahandusministeeriumi andmetel laekunud kütuseaktsiisi 35,7 protsenti aastaks kavandatud 642 miljonist kroonist.

«Laekumine järjest suureneb ja eriliseks häirekellaks pole põhjust,» väitis rahandusministeeriumi eelarve osakonna juhataja Ants Liiver.

Riigiametnikud ei taha aru saada, et riik kaotab venitamisega raha, teatas õliliidu tegevdirektor Mart Kutsar. «Olen nördinud, et minu rahakott maksumaksjana sellevõrra väiksem on, ametnikud aga otsivad teid, kuidas reegleid mitte karmistada,» tõdes ta.

Maksuamet otsib juristide abiga võimalusi korra karmistamiseks, teatas Aivar Sõerd. «Usun, et on veel alternatiivseid võimalusi olukorra parandamiseks,» lausus ta.

Töörühma ettepanekud kütuse impordilitsentsi taotlemise korra muutmiseks edastati majandusminister Andres Lipstokile, kelle heakskiidul saab need esitada valitsusele.

Hetkel kuum