20. august 1996 kell 22:00

Hoiupanga aktsial mõningane langemissurve

Kaarli sõnul tuleks prognoosidega oodata seni, kuni selgub, kellele aktsiaemissioon on suunatud. «Praegu on tunda küll pigem survet allapoole,» lausus ta.

Pindi Väärtpaberite tegevdirektori Aigar Ojaotsa sõnul sõltub edaspidine Hoiupanga aktsia hinna liikumine eelkõige sellest, kellele täiendav emissioon müüakse. Kas täiendavad aktsiad paisatakse Eesti turule või on need juba ette müüdud mõnele välisinvestorile.

Hoiupanga finantsdivisjoni asedirektori Heino Viigi sõnul sõltub tõenäoliselt oktoobris toimuva 32 miljoni kroonise mahuga aktsiaemissiooni omandajate ring sellest, kas praegused aktsionärid kasutavad eelisostuõigust. «Tõenäoliselt müüakse osa emissioonist ka välisinvestoritele,» lausus Viik.

«Välisinvestorid on kavandatava emissiooni vastu huvi tundnud ning ka läbirääkimisi on peetud. Mingeid konkreetseid lepinguid seni aga sõlmitud ei ole,» lisas Viik.

Väärtpaberispetsialistid on arvamusel, et kuigi planeeritav aktsiaemissioon võib Hoiupanga aktsia hinda lühiajaliselt langetada, ei tohiks sellel olla pikemaajalist mõju.

«Erinevad investorite grupid suhtuvad emissiooni erinevalt,» ütles Forekspanga peadiiler Tõnu Vanajuur. «Pikaajalistel investoritel pole muretsemiseks põhjust. Hoiupanga P/E suhe (aktsiahinna ja aktsia tulukuse suhe -- toim) küll tõenäoliselt tõuseb, aga see oli ka seni pankadest kõige kõrgem, mis aga hinda ei mõjutanud,» lisas ta.

HF Arenduse ASi juhataja kohusetäitja Margus Uudami sõnul jääb emissioon aktsia hinnas kajastamata, kuna Hoiupanga aktsiakapitali suurendamise otsus oli investoritele juba kevadest teada. «Kui emissioonil oleks mõju aktsia hinnale, oleks see juba varem avaldunud,» lausus Uudam.

«Emissioon võib praegu turgu elavdada ning pikaajalises perspektiivis tuleb see aktsiale ainult kasuks,» olid ühel meelel Aigar Ojaots ning Talinvesti diiler Riho Talumaa.

Hoiupanga aktsiakapital on hetkel 133 miljonit krooni. Aprillis otsustas aktsionäride üldkoosolek suurendada aktsiakapitali 22 miljoni krooni võrra. Sellel reedel toimuvale aktsionäride üldkoosolekule teevad panga juhatus ja nõukogu ettepaneku suurendada aktsiakapitali veel täiendavalt 10 miljoni krooni võrra. Planeeritav uus aktsiakapital oleks 165 miljonit krooni.

Hetkel kuum