28. august 1996 kell 22:00

Soome ootab head viljasaaki

Augusti keskpaiga prognooside kohaselt näib tänavune viljasaak kujunevat mullusest viiendiku võrra rikkalikumaks. Talinisu kogutakse hektarilt 700 kg keskmisest rohkem, suvinisu 600 kg ning rukist 300 kg rohkem.

Saagiprognoosi aluseks on Soome põllu- ja metsamajandusministeeriumi uurimuse tulemused. Augusti keskel oli kasvuperiood poole peal, saagi suurust ning kvaliteeti võivad mõjutada veel ka suve lõpu ning sügise alguse ilmad.

Soome viljakasvatajad peaksid põldudelt koguma kokku 3,9 miljardit kg vilja ehk 17 protsenti rohkem kui mullu. Leivavilja kogutakse 575 miljonit kg ehk kolmandiku jagu mullusest enam.

Rikkalik saak on tingitud nii saagikuse suurenemisest kui kasvupinna laienemisest.

Ka söödavilja külvati varasemast rohkem ning hektarisaak on hea. Prognoosi kohaselt kogutakse söödateravilja ligi 3,33 miljardit kg ehk 15 protsenti rohkem kui mullu. Kartulisaagi suuruseks prognoositakse 810 miljonit kg ehk kaks protsenti rohkem kui läinud aastal.

Õlikultuuride osas jääb saak tänavu keskmisele tasemele. Kuna ka külvipind on vähenenud, jääb kogusaak 100 miljoni kg tasemele ehk neljandiku võrra mullusest väiksemaks.

Heinasaak oli vaatamata kasvupinna vähenemisele tänavu rikkalikum kui eelmisel aastal. Hein võib aga olla madalama kvaliteediga, kuna heinategu segasid vihmasajud.

Ka silo peaks tänavu varutama 10 protsenti mullusest rohkem. KL

Hetkel kuum