3. september 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Leedu loodab sõlmida vabakaubandusleppe veel kahe CEFTA riigi Tshehhi ja Slovakkiaga. Lepetele peaks alla kirjutatama nelja nädala pärast ja need peaksid jõustuma 1. jaanuaril 1997.

Leedu on kooskõlastanud vabakaubandusleppe ka Sloveeniaga ja see peaks allkirjastatama sügisel. Juunis kirjutati sellekohasele leppele alla Poolaga. Läbirääkimised Ungariga peaksid algama sel sügisel ja lõpule jõudma aasta lõpus. ELTA-ETA

Ladina-Ameerika kaks suurt kaubandusblokki kavatsevad sõlmida vabakaubanduslepingu, ütles Venezuela välisminister Miguel Angel Burelli Rivas.

Andide grupi ja Mercosuri vabakaubandusleping tuleb arutusele Ladina-Ameerika riikide 10. presidentide tippkohtumisel.

Andide grupp ühendab Venezuelat, Kolumbiat, Peruud, Ecuadori ja Boliiviat. Mercosuri kuuluvad Brasiilia, Argentina, Paraguay ja Uruguay. REUTER-BNS

Inflatsioon Venemaal langes augustis nulli lähedale, mis on madalaim inflatsioonimäär majandusreformide algusest peale.

Juulis kerkisid hinnad Venemaal 0,7 protsenti.

Valitsus loodab viia aastainflatsiooni alla 30 protsendi. AFP-BNS

Venemaa föderaalse tööhõiveteenistuse andmeil on praegu riigis 2,5 miljonit ametlikult registreeritud töötut ning alates 1. jaanuarist on registreeritud töötute arv Venemaal vähenenud 10% võrra.

Aasta algusest peale on tööhõiveorganites tööd otsinud 3 miljonit inimest. Töötuse määraks Venemaal hinnatakse praegu 3,5% aktiivsest rahvastikust. ITAR-TASS-ETA

Kui soomlane sõidab välismaale nädalaks või kauemaks, siis on sihtpunktiks enamasti Hispaania, millele järgnevad Türgi, Rootsi ja Kreeka, kirjutab ajaleht Ilta-Sanomat.

Eesti on soomlaste pikaajaliste reiside eelistuste nimekirjas alles 8.--9. kohal.

Möödunud aasta talvel sõitis turismifirmade kaudu nädalasele reisile Hispaaniasse 200 000 soomlast. Eestit külastas 20 000 ja Venemaad 17 000 inimest.

Suveperioodil eelistati Rootsit (90 000), järgnesid Norra (52 000) ja Kreeka (50 000). Eestis ja Itaalias käis16 000 inimest. STT-BNS

Riias algas teine rahvusvaheline põllumajandussaaduste ja toiduainetööstusseadmete näitus Baltic Agrofood 96, mis kestab 6. septembrini.

Peale Baltimaade firmade näitavad oma toodangut tuntud Itaalia, Hollandi, Saksamaa, Tshehhi, USA, Soome jt maade firmad. LETA-ETA

Suurbritannias avati ajaloo suurim lennundusnäitus, kus kõrvuti Euoopa lennukitootjatega on esindatud ka USA firmad Boeing ja McDonnell Douglas.

Boeing näitab oma uut 300kohalist 757 reaktiivlennukit, millele on saanud tellimusi kokku 6,36 miljardi dollari eest.

Suurbritannia kiitis näitust avades heaks 40 miljardi naela (60 miljardit dollarit) suuruse Eurofighteri plaani ning esitas üleskutse Euroopa lennukiehitajate ühinemiseks. REUTER-BNS

Venemaa kavatseb sel ja järgmisel aastal USAst, Kanadast ja Austraaliast osta 4,5 miljonit tonni maisi ja sojajahu, ütles põllumajandusminister Viktor Hlõstun.

Imporditud teravili läheb peamiselt Kaug-Ida piirkonda.

Venemaa prognoosib selle aasta teraviljasaagiks 75--77 miljonit tonni, mida on enam kui eelmise aasta 63,4 miljonit tonni. REUTER-ETA

Soome Neste ostis Rootsi naftafrma Greenergy, mis on spetsialiseerunud diisliõli ja kerge kütteõli müügile Kesk-ja Lõuna-Rootsis.

Greenergy möödunud aasta käive oli 585 miljonit Eesti krooni. Kompanii jätkab tegevust Neste Rootsi tütarfirma Neste Oil AB nime all. STARTEL-BNS

Ukraina ning Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupank (EBRD) kirjutavad lähitulevikus alla Tshernobõli tuumajaama sulgemise finantseerimise leppele.

Vjatsheslav Mazurenko Ukraina tuumaametist Derzhkomatom ütles, et Ukraina ja EBRD korraldavad tuumajaama sulgemise tööde pakkumise 1997. a jaanuaris.

Leonid Kutshma on lubanud sulgeda Tshernobõli 2000. aastaks, kuid on nurisenud, et G7 riigid on lubatud 3 mld dollari eraldamisega viivitanud. EBRD esindaja Kinachi sõnul eraldatakse raha EBRD tuumaohutuse konto kaudu, mis annab tehnilist abi riikidele, mille tuumajaamu peetakse ohtlikuks.

REUTER-BNS

Hetkel kuum