5. september 1996 kell 22:00

Poola koalitsioon läks tülli

Demokraatlik vasakliit on kuulutanud talurahvaparteile sõja, väitis PSLi liider Janusz Piechocinski pärast seda, kui PSLi liige Jacek Buchacz vabastati kolmapäeval väliskaubandusministri kohalt.

Kui koalitsioon peaks lagunema, siis tulevad kevadel ennetähtaegsed valimised, mis on väga tõenäoline, ütles PSLi juhtkonna liige Aleksander Bentkowski.

Poola valitsus teatas, et 48aastane Jacek Buchacz vallandati peaminister Wlodzimierz Cimoszewiczi esildisel ametist pärast seda, kui ametlik uurimine oli näidanud eraja ühiskondlike huvide segunemist ekspordigarantiide andmisel.

Buchacz ja teised talurahvapartei liidrid kinnitasid, et peaminister Cimoszewicz ei olnud neile ministri tagandamisest eelnevalt sõnagi lausunud. Jacek Buchacz ütles pressikonvenrentsil, et peab oma vallandamist koalitsioonileppe selgeks rikkumiseks.

Kahe partei juhid pidasid läbirääkimisi, kuid PSLi esindajad katkestasid need ja teatasid, et nende erakond otsustab täna, kas jätkata läbirääkimisi või mitte.

PSLi esindaja sõnas raadiojaamale Zet antud intervjuus, et Buchaczi vallandamise taotluseks on provotseerida PSLi esindajaid koalitsioonist lahkuma, et SLD saaks siis luua vähemusvalitsuse. Seda pooldavat ka SLD endine liider ja praegune president Aleksander Kwasniewski.

SLD üks juhte Jerzy Szmajdzinski nimetas neid väiteid täiesti alusetuks ning kinnitas, et SLD-l ei ole plaanis koalitsiooni lõhkuda.

Väliskaubandusministri kohuseid täidab seni aseminister Janusz Kaczurba, kuni talurahvapartei leiab sellesse ametisse teise oma erakonna esindaja, sõnas ta. SLD on vastu üksnes Buchaczile, kes ootamata ära täpsemaid valitsuse tegevusjuhiseid, soodustas oma tegevusega «riikliku kapitali väljavoolu erastruktuuridesse».

Mõni aeg tagasi oli valitsus tagasi lükanud Jacek Buchaczi ettepaneku luua uus ekspordigarantiide süsteem.

Talurahvapartei esindajad ütlesid, et Buchacz võis teha vigu, kuid ministrina püüdis ta ergutada eksporti, et väliskaubanduse defitsiit, mis mullu oli 1,8 mld dollarit, ei tõuseks selle aasta lõpuks 10 mld dollarini. REUTER-BNS-ÄP

Hetkel kuum