11. september 1996 kell 22:00

Tartu Piim müüs peahoone 150 000 krooni eest

Kuna Tartu Piim võlgnes Alex Rumjantsevile piimarahana 150 000 krooni, siis sai ta hoone selle võla katteks.

Rumjantsevi sõnul müüs ta hoone koos piimavõlgadega edasi kinnisvaraärimees Marek Kernale, kusjuures summa jäi samaks. «Selle operatsiooni mõte oli, et põllumees oma raha tagasi saaks,» lausus Rumjantsev. «Pankroti läbi pole piimatootjatel midagi saada.»

Endise Tartu Piima juhtivtöötaja sõnul soovis Tartu Piim enda vastu üles jätta ainult maksuameti 20miljonilise võlanõude ning seda kohtus vaidlustada, mistõttu piimavõlad osteti kokku. «Juhatus kandib Tartu Piima vara endale,» ütles ta.

Alex Rumjantsev eitas, et tegu on sooviga ettevõtte vara juhatusele kantida. Ta kinnitas, et kogu skeem töötab ainult piimatootja heaks.

Juhul kui Tartu Piim pankrotti ei lähe, siis müüb Marek Kerna hoone tootjatele tagasi, kui aga pankrot siiski tuleb, siis müüakse Tartu Piima hoone viie miljoni krooniga maha ning tasutakse piimavõlad, lausus ta. «See kõik on dokumentide ja garantiidega tagatud,» märkis ta.

Marek Kerna, kes on Katariina kai ja Laidoneri villa projektiga Tallinnas seotud ASi Üürimisteenused ainuomanik, kinnitas, et ta tõepoolest ostis Tartu Piima ligikaudu 1500m² üldpinnaga kontorihoone.

Kerna ütles, et ta kavatseb hoones arendada kinnisvaraprojekti. «Ma ostsin maja õiglase hinnaga ja koos kokkulepetega, nende seas ka võlakirjad,» ütles Kerna. Samas ei soovinud ta öelda ostuhinda ega seda, kes on kinnisvaraprojekti finantseerija.

Kerna sõnul on Tartu Piima peahoone kõige ehtsam büroohoone, mille tuleviku osas tehakse praegu analüüse.

Alex Rumjantsevi väitel müüs erastamisagentuur 1994. aasta mais Tartu piimakombinaadi KPÜ-le Tartu Piim koos 40miljonilise riigivõlaga, millest ettevõte on tänaseks juba pool tasunud. Ostusumma oli tollal kolm miljonit krooni.

«See on riigi provotseeritud pankrot, tegelikult pankrotti pole,» möönis Rumjantsev. «Milles on see vaene piimatootja süüdi, et ta peab Vene riigi võlad kinni maksma.»

KPÜ Tartu Piim ajutine pankrotihaldur Uno Feldschmidt ütles, et hetkel kestab Tartu Piima varade ja võlgade kokkulugemine, misjärel läheb asi kohtusse. «On üpris tõenäoline, et pankrot tuleb, « lausus ta.

Alex Rumjantsev on Kambja valla Otti-Kiisa piimatalu peremees. Rumjantsev peab 250 lehma ning on maha külvanud 200 hektarit rukist.

Hetkel kuum