23. september 1996 kell 22:00

Venemaa piirab viina ja piirituse sissevedu

Peaminister Viktor Tshernomõrdin kirjutas alla määrusele sisseveetavale viinale ja etanoolile kehtestatavate kvootide kohta. Viina impordikvoot on 100 miljonit liitrit ja etanooli sisseveokvoot 10 miljonit liitrit.

Tegemist on otsusega kaitsta Vene alkoholitootjaid, kes kaebavad juba mõnda aega, et odava ja viletsa kvaliteediga välismaise alkoholi sissevedu Venemaale kahjustab kodumaist tööstust. Suur osa välismaisest alkoholist tuuakse Venemaale naaberriikidest maksuvabalt.

Ekspertide hinnangul veetakse Venemale aastas sisse 1,27 miljardit liitrit viina ja etanooli.

Käesoleva aasta esimesel poolel vedas Venemaa statistikaameti teatel sisse 552 miljoni dollari eest alkohoolseid jooke. Alkohoolsete jookide hulgas on ka veinid.

Itar-Tassi teatel lubab Venemaa 10 miljoni liitri sissevedu Ukrainast ja viie miljoni liitri sissevedu teistest endistest nõukogude vabariikidest. Venemaa peab pidama läbirääkimisi Euroopa Liidu ja USAga nende osa üle üldistes kvootides.

Paljud kahtlevad, kas nimetatud abinõul on soovitud mõju ning kas see kodumaistele tootjatele kunstlikult nõrgendatud konkurentsi tõttu lõppkokkuvõtteks pigem kahju ei too.

Kvootide vastaste arvates pole Venemaa alkoholiturg kaugeltki küllastatud ning kodumaised firmad võiksid tegutseda kõrvuti välismaistega.

Ärilehe Kommersant andmeil tootis Venemaa alkoholitööstus 1995. aastal 1,21 miljardit liitrit viina ja etanooli, samal ajal kui nõudlus küündis 2,6--2,7 miljardi liitrini. REUTER-ETA-BNS

Hetkel kuum