Kas võimaldab Venemaa 65aastase presidendi füüsiline seisund, mida on nõrgendanud varasemad südameatakid ning liigne alkoholitarbimine, läbi viia südameoperatsiooni või on risk liiga suur ning operatsioonist tuleb loobuda.
Millisele riskile on Vene arstid valmis minema, et päästa Jeltsinit ning sellega koos poliitilist stabiilsust, mille tagas Jeltsini tagasivalimine Venemaa presidendiks.
Milline on risk siis, kui arstid otsustavad mitte opereerida, paisates riigi uue võimuvõitluse keerisesse. Nii ei tule arstidel lahendada mitte üksnes meditsiiniline, vaid ka poliitiline dilemma.
Venemaa aktsiate ja väärtpaberite hinnad kukkusid esmaspäeval ja teisipäeval seoses paanilise müümisega pärast seda, kui sai teatavaks, et Venemaa presidendi tervislik seisund on oodatust halvem.
Juhtivate aktsiate kurss oli hommikul börside avanedes viie protsendi võrra madalam kui esmaspäeval ning turg stabiliseerus hiljem veidi lääne investorite aktsiaostude toel. Venemaa suurima naftakompanii AO Lukoil aktsiate kurss kukkus teisipäeval 7,2 protsendi võrra, 8,35 dollarile esmaspäevaselt 9 dollarilt. AO Mosenergo aktsiate kurss kukkus 6,8 protsendi võrra, 82 USA sendile esmaspäevaselt 88 sendilt. Odavnesid ka Venemaa rahandusministeeriumi võlakirjad.
Alfa-Capitali müügijuhi Aleksei Genkini sõnul oli maaklerite hulgas isegi paanikat. Paljud diilerid nõustusid aktsiatest vabanema algsel pakkumisnivool ning mahud olid väikesed. Diilerid prognoosivad, et närvilisus turgudel jätkub ka lähipäevil. Esmaspäeval langes aktsiate kurss kolme protsendi võrra.
Poliitilise ebakindluse süvenemine langeb ajale, mil Venemaal on käimas läbirääkimised euroväärtpaberite esmakordse väljalaske üle, millest Venemaa loodab saada 300 kuni 500 miljonit dollarit. Järgmise aasta väljalase peaks riigile tooma kuni 1,3 miljardit dollarit.
Samuti on käimas läbirääkimised maailma juhtiva gaasikompanii Gazpromi osaluse müümise üle välisinvestoritele. DI-REUTER-AP-BNS
Seotud lood

Kuula ka podcasti rahvusvahelisest õppest