25. september 1996 kell 22:00

EEA nõukogu lükkas Kiviteri laenutaotluse tagasi

Agentuur ei andnud laenule kooskõlastust, sest konkreetsed laenulepingud tahaksid natuke rohkem informatsiooni saada, ütles Andres Lipstok. Taotlust arutab EEA nõukogu järgmisel nädalal Kiviteris, et ettvõtte juhtkond annaks lähemaid selgitusi, sõnas ta. «Kui palju oleks laenuvõtmisega pantide kaudu seotud vara, mille vastu näiteks munitsipaal huvi tunneb, puhastusseadmed ja nii edasi,» selgitas Lipstok.

Kiviteri peadirektor Jüri Soone kinnitas, et ettevõte on agentuurile esitanud kõik nõutud andmed ja enamgi veel. «Mis varad siis muud ikka pandiks anda, ikka ettevõtte omad,» lisas ta. «Ma ei näe siin mingit probleemi, küsimus ei ole ju hirmus suurtes laenudes,» märkis Soone.

Kiviter taotleb laenu gaasigeneraatorijaama rekonstrueerimiseks ja heitvete puhastusseadmete projekti finantseerimiseks. Jüri Soone sõnutsi esitas Kiviter laenutaotluse pankadele, kellega on pikaajaline koostöö. Puhastusseadmed vajavad suuri investeeringuid, linnal aga pole sellise laenu taotlemise võimalust, kinnitas ta.

Kohalike omavalitsuste soov on puhastusseadmete lahutamine Kiviteri erastamisest, ütles Andres Lipstok. Kiviter ja puhastusseadmed on omavahel seotud, kinnitas ta. «Mitte kõik pakkujad ei ole nõus seadmete eraldamisega Kiviterist,» märkis Lipstok.

Kui seadmed varadest eraldada, muutub tänane tegevus rekonstrueerimise ettevalmistamisel mõttetuks, kommenteeris Jüri Soone.

Andres Lipstoki kinnitusel jätkuvad läbirääkimised puhastusseadmete üle kõigi pakkujatega. «Äärmuslik variant on munitsipaliseerida, teine äärmus jätta ikka Kiviteri koosseisu, aga seal vahepeal on palju erinevaid variante,» kommenteeris Lipstok.

EEA nõukogu ei esitanud rahandusministeeriumile taotlust Kiviteri maksuvõlgade viiviste kustutamise kohta, kuigi ettevõtte juhtkond nii soovis. Viivise suurus on 25 miljonit krooni. «Miks taotlust ei rahuldatud on ka minu jaoks küsimus,» vastas Jüri Soone. «Seaduse järgi see võimalus on.»

Hetkel kuum