«Eesti tervishoid on vaja muuta avatuks, kuhu ei tule raha vaid riigilt ja maksumaksjalt, vaid ka erafirmadelt ja kindlustusseltsidelt,» lisas Herodes. Tema sõnul on kurb vaadata, kuidas riigiametnikud takistavad radikaalset tervishoiureformi ja samas ei suuda sotsiaalmaksust laekuvaid miljardeid kroone mõistusepäraselt kasutada.
Seadustesse tuleb tema sõnul täpselt kirjutada, mida riik võtab enda kanda ja millises osas võib juurde tulla vabatahtlik ravikindlustus. Praegu taluniku ametit pidav Herodes oli üks neist, kes 1989. aastal osales riikliku ravikindlustussüsteemi väljatöötamisel.
Ravikindlustusseaduse parandusettepaneku kohaselt ei maksa haigekassa enam kinni kolme esimest haiguspäeva. Hooldusraha ja teiste hüvitiste maksmisel võetakse edaspidi aluseks viimase kuu keskmine palk, mitte kahe kuu palk nagu praegu. Selle põhjuseks on asjaolu, et praegu läheb hüvitistele väga suur osa haigekassa eelarvest: sel aastal 18% 2,7 miljardist kroonist.
Paljudes riikides võtavad ravikindlustuse põhikulud enda kanda tööandjad ja kindlustusseltsid. Herodes rääkis, et näiteks Saksamaal maksab tööandja kinni esimesed kuus haigusnädalat.
Bico Elukindlustuse ASi tegevdirektori Georg Männiku sõnul tulnuks praegused parandused seaduses teha juba aasta tagasi. «Oleme kaks aastat maganud. Praegu on vaja hoopis radikaalsemaid parandusi,» lausus ta.
Tema sõnul võiks tööandja ravikindlustusmaksu vähendada 11 protsendini ja 2% vabanevat raha suunaks tööandja vabatahtlikku ravikindlustusse. «Näiteks kui töötaja haigestub, siis kolme esimese haiguspäeva eest maksab tööandja, kes, olles sõlminud lepingu kindlustusseltsiga, saab kulud tagasi,» rääkis Männik.
Teise etapina, kui riik on ära otsustanud riikliku ravikindlustuse prioriteedid, hakkaks kindlustusmeditsiin toimima üksikisikute tasandil ja võtaks enda kanda osa meditsiiniteenuste eest tasumise kas osaliselt või täies ulatuses.
Hansapanga Kindlustusseltsi aktuaar Indrek Holst lisas, et kindlustusseltside huvi meditsiini vastu tärkab siis, kui tekib võimalus osaleda meditsiiniteenuste kindlustamisel, kuna haigusepäevade eest hüvitiste kindlustamine on liiga väike turg.