30. september 1996 kell 22:00

Lähis-Ida rahutused halvavad majandust

Kohe kui sai teatavaks avalik võitlus Iisraeli sõdurite ja Palestiina politseinike vahel, langes Tel Avivi aktsiabörsi indeks neli protsenti ning Iisraeli seekel nõrgenes kolm protsenti dollari suhtes. Esmaspäeval börsiindeks siiski tõusis 0,93%, kui tuli teade, et Bill Clinton korraldab sel nädalal Lähis-Ida-alase tippkohtumise.

Vägivallapuhangud panid väga ebasoodsasse olukorda Iisraeli rahandusministri Dan Meriori, kes nädalavahetusel oli New Yorgis konverentsil, mille ülesanne oli ergutada investeeringuid Iisraeli. Üks konverentsil osalenud finantsanalüütik ütles, et Iisraeli majanduse näitajad võivad olla kui tahes head, kuid igal juhul jäävad need saabuvate halbade uudiste varju.

Pinge kasv Lähis-Idas seab ohtu ka novembris kavandatava Kairo majandusalase tippkohtumise, mille eel on optimism tunduvalt väiksem kui varasemate Casablanca ja Ammani kohtumiste ajal, kus osales tuhandeid poliitikuid ja ärimehi üle maailma.

Euroopa Liit, kes on sõlminud Iisraeliga mahukad kaubandus- ja koostöölepingud ning kes on Palestiina alade taastustööde suurimaid toetajaid, loodab sanktsioonide abil Lähis-Idas jälle rahu taastada.

Lähis-Ida teema on kesksel kohal tänasel ELi välisministrite kokkusaamisel, kuhu on kutsutud ka palestiinlaste liider Yasser Arafat.

ELi liidrid panevad Iisraeli peaministrile Benjamin Netanyahule, kelle vastu kogu maailmas on usaldus tohutult langenud, pahaks veel seda, et oma kavandatud Londoni--Pariisi--Bonni turnee käigus ei soovinud ta sõita Brüsselisse.

Teiseks on EL solvunud USA presidendi Bill Clintoni peale, kes tahab Iisraeli-Palestiina rahu päästmiseks Washingtonis kokku kutsuda tippkohtumise, kust Euroopa Liit on kõrvale jäetud. DI-DN-REUTER-ÄP

Hetkel kuum