8. oktoober 1996 kell 22:00

Naftasheik seirab Ida-Euroopa kütuseturgu

Mohammed Al-Amoudi, firma OK Petroleum, tanklaketi Preem ning mitme uhke kinnistu omanik Stockholmi kesklinnas, teatas oma kavatsusest investeerida Põhjamere naftatootmisesse ning pakkuda edaspidi konkurentsi sellistele suurfirmadele nagu Statoil ja Norsk Hydro.

«Tahan koondada oma ressursid ettevõtte ülesehitamiseks, mis annab välja turuliidrite mõõdu, « ütles Mohammed Al-Amoudi.

Samuti kavatseb Preem kahte Rootsi läänerannikul asuvat rafineerimistehast edaspidi varustada omatoodetud toornaftaga, milleks tuleb aastatoodang tõsta 13 miljoni tonnini. Praegu toodab Preemi naftaluurefirma SP Exploration aastas vaid miljon tonni naftat.

«Preemi jaoks oleks optimaalne see, kui me suudaksime ise toota nii palju naftat, et katta oma rafineerimistehaste vajadused ning et meil oleks toodangule ka oma turustuskanalid,» ütles Preemi pressiesindaja Mart Maandi.

Soovitud tasakaalu nimel on Preem alustanud strukturaalseid ümberkorraldusi. Väike naftaluureettevõte SP Exploration on tütarettevõtte seisusest tõstetud Preemi sõsarettevõtteks. Nii on firmal naftakontsessioonide pakkumistel osalemiseks rohkem vabadust. Eelkõige peetakse silmas Põhjamere naftavarusid.

13 miljoni tonni rafineeritud naftaproduktide realiseerimiseks tuleb välja arendada ka turustuskanalid. Preem kavatseb oma turgu laiendada eelkõige Ida-Euroopas, kuna Rootsi ja Lääne-Euroopa on juba küllastunud.

«Esimese sammu Ida-Euroopas tegime Poolas. Sealt loodame saada väärtuslikke kogemusi,» ütles Mohammed Al-Amoudi.

1994. a lõpus ostis OKP Poolas Va-Po. Va-Po on nüüd tuntud Preemi nime all ning lähiajal kavatsetakse Poola Poznani rajoonis avada 20 tanklat. Sõltumatute tanklate omanikele pakutakse võimalust Preemiga ühineda. DI

Hetkel kuum