17. oktoober 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Leedu peaminister Mindaugas Stankevicius ütles, et liti kursi USA dollarist lahtisidumine on võimalik alles siis, kui Leedu pangandus on stabiliseerunud.

Peaminister ütles seda vastuseks G-24 riikide saadikutele, kes on avaldanud muret liti devalveerimise kuulduste puhul.

Parlamendivalimiste eel pole valuutakomitee süsteemist loobumisest rääkinud mitte ainult konservatiivid, vaid ka Leedu Panga juhtkond.

Leedu Panga juht Reinoldijus Sharkinas ütles läinud nädalal Riias toimunud panganduskonverentsil, et Leedu võib praegusest valuutakomitee süsteemist loobuda juba enne tuleva aasta oktoobrit. BNS

USA kavatseb ametlikult kritiseerida Rootsi aeglast tegutsemist maineka Karolinska instituudi tarkvarapiraatluse uurimisel.

Stockholmi USA saatkond kavatseb süüdistada Rootsit suutmatuses järgida intellektuaalse omandi kaitse alaseid rahvusvahelisi konventsioone.

Kolm Ameerika tarkvara-tootjat -- Microsoft, Adobe ja Computer Associates -- teatasid 1995. a Rootsi politseile, et Karolinskas toimub ulatuslik tarkvara kopeerimine. Karolinska instituut on meditsiiniasutus, mis on eriti tunnustatud neuroloogia valdkonnas ja mis nimetab igal aastal Nobeli meditsiinipreemia saaja. Piraatkoopiate väärtuseks hinnati 2,3 kuni 3 miljonit dollarit. AP-BNS

Kõrgemad kütusekulud viimase kuue aasta jooksul on sundinud British Airways Plc-d tõstma Euroopa-reiside hinda ning tööstusallikate teatel ei jää ka teistel lennufirmadel muud üle kui BA eeskuju järgida.

Tonn lennukikütust maksab Euroopas praegu 266 dollarit. Juuli keskpaigas maksis tonn kütust 200 dollarit ning möödunud aastal 100 dollarit. REUTER- BNS

Mobiiltelefonside müügifirma Levi & Kuto Läti tütarfirma korraldas Riias Nokia telefonide fännide piketi. Pikett peeti Läti ainsa tegutseva mobiilsideoperaatori Latvijas Mobilajs Telefons (LMT) Riia teeninduskeskuse ees.

Nokia-fännidel olid plakatid kirjaga: «Ilma Nokiata annan ma otsad», «Levi & Kuto -- mugavaim tee Nokiani», «Vabadus Nokiale! Ericsson, sõida koju!».

Levi & Kuto saatis LMT-le hiljem seoses piketiga vabanduse. BNS

Tamro finantsdirektor Risto Saarni näeb suurimat kasvupotentsiaali Eestis ja Lätis, kus Tamro on tegutsenud neli aastat.

Mõlemas riigis on Tamro turuosa 20 protsenti ning see suureneb pidevalt. Leedus ja Peterburis, kus Tamro on tegutsenud vaid paar aastat, on turuosa kümme protsenti, ütles Saarni. Ta lisas, et Baltimaades ja Peterburis hakatakse kasumit saama järgmisel aastal.

Tamro grupi kasum kerkis tänavu jaanuaris-augustis 143 miljoni margani.

Kontserni käive suurenes 6,8 miljardilt margalt 8,2 miljardi margani. BNS

Soome metsakompaniid teatasid sügavast kasumilangusest, põhjendades seda paberi ja puidumassi hinnalangusega maailmaturul.

Euroopa suurima metsan-dusgrupi UPM-Kymmene maksueelne kasum jaanuaris--augustis oli 2,7 miljardit Soome marka, võrreldes 4,5 miljardi margase kasumiga möödunud aasta samal ajal.

Metsä-Serla kaheksa kuu maksueelne kasum langes 80 protsendi võrra ja oli 254 miljonit marka.

Mõlemad kompaniid ennustavad konjunktuuri paranemist aasta lõpupoole ja 1997. aastal, mis toob kaasa nõudluse tõusu paberi järele ning hinna «tagasihoidliku» tõusu. AP-STARTEL-BNS

Venemaa on sunnitud võtma suuri laene, et kompenseerida tulude langust, mille on põhjustanud kollektiivne maksudest kõrvalehiilimine, ütles rahandusminister Alek-sander Livshits.

Livshits ei täpsustanud, milliseid laene valitsus silmas peab, kuid ütles, et maksutulu suurendamise abinõud ei ole tulemusi andnud ning et oktoobrikuu riigitulud on väiksemad, kui need olid septembris. AP-BNS

Hetkel kuum