5. november 1996 kell 22:00

Venemaa turg püsib stabiilne

Poliitilistest sündmustest vintsutatud Venemaa aktsiaturg oli enne president Jeltsini südameoperatsiooni tavatult rahulik. Kaks kuud edasi lükkunud operatsiooni tulemuste peale spekuleerinud investorid olid enda positsioonid juba ammu üles võtnud ning eelmisel nädalal ja sel esmaspäeval massilist ostmist või müümist ei toimunud. Peale Lebedi vallandamist, mida turg võttis stabiliseeriva tegurina, on hinnad püsinud suhteliselt kitsas vahemikus, kuid enamiku aktsiate lõikes tõusvas joones. Samasugune tõus jätkus aktsiaturul ka eelmisel ja sel nädalal. Nii tõusid blue chips aktsiad esmaspäeval umbes 2%. Samal ajal langes käive 10 mln dollarile, olles 1,5 korda eelmise nädala keskmisest väiksem.

Enamik Venemaa aktsiadiilereid suhtus Jeltsini operatsiooni tulemuste mõjusse turule küllaltki skeptiliselt, julgemad ennustused küündisid ainult viieprotsendilise äkktõusuni. Seisukoht oli ühtne, et sisuliselt ei saa midagi valesti minna ja risk on minimaalne. Ka lääne investorite poolt, kes muidu tegelevad enne sarnaste poliitiliste uudiste turule tulekut aktiivse positsioonide likvideerimisega, ei näidanud üles erilist müügihuvi. Teisipäeva hommikul Vene aktsiate kauplemissüsteemi avamisel oli Jeltsini operatsioon juba alanud. Käive oli äärmiselt väike ning turg langes vaikselt, kõikide tähelepanu oli pööratud läbiimbuvatele uudistele operatsiooni kulgemise kohta. Poole kolme paiku Moskva aja järgi tulid lõpuks ka esimesed ametlikud uudised. Turu nii ükskõikset reaktsiooni ei olnud keegi ennustanud -- enamiku aktsiate hind lihtsalt seisis paigal. Ainus tõusja oli harilikult ka enimkaubeldud Venemaa energiagigant RAO EES, kuid ka see kallines ainult 2%. Paar tundi pärast operatsiooni lõppu ei olnud mingit kindlat hindade liikumist veel välja kujunenud. Täheldada võis mõningat kasumivõtmist, kuid kokkuvõttes oli ka ostuhuvi küllalt suur. Enamiku investorite peatähelepanu oli niigi juba pööratud 1997. a eelarvele.

Pikemas perspektiivis omab arvatavasti suurimat tähtsust turule operatsiooni toimumise fakt iseenesest -- kadunud on veel üks teadmatust põhjustanud faktor. Lääne investorite massilisse sissevoolu ei usu enam keegi. Need, kes on tahtnud, on juba ammu turul ning konservatiivsemad investorid ei tule nagunii üleöö hordides. Võib arvata, et kui ootamatuid poliitilis-majanduslikke pöördeid ei toimu, jätkub aktsiate tõus aasta lõpuni. Samas ei maksa oodata järsku tõusu, sest enamik investoreid on sellel aastal juba korralikult teeninud ning suuremaid spekulatiivseid tehinguid ei taheta ette võtta.

Ka riiklike võlakirjade turg käitus operatsiooni ootuses stabiilselt -- määravateks teguriteks olid pankadevahelise rahaturu intressid ning rubla kurss. Esmaspäeval toimus siiski mõningane GKOde tulukuse tõus ning käibe langus. Keskmiseks kujunes esmaspäeval 54,2% võrreldes reedese 52,5 protsendiga. Eile hakkas tulukus langema ning sama võib oodata ka homsel oksjonil.

Välisinvestorite tähelepanu on Venemaa võlainstrumentide turul rohkem pööratud peatselt toimuvale eurovõlakirjade (eurobond) emissioonile. Venemaa jaoks oleks see esimene taoliste instrumentide emissioon. Esmaspäeval teatati ametlikult 11. novembril algavast uut emissiooni reklaamivast nn road-show'st Londonis, New Yorgis ning mujal tähtsamates finantskeskustes. Road-show kestab kaks nädalat ning ametlikud andmed emissiooni mahu, valuuta ning hinna kohta avaldatakse alles vahetult enne emissiooni. Tõenäoliselt valitakse valuutaks USD ning mahuks 200--300 mln USD. Maht on küllaltki väike ning peamist tähelepanu pööratakse emissiooni edukale kulgemisele ning võimalikult madalale intressimäärale. Eesmärgiks on seatud just nn bench-marki kujundamine, mille järgi hakatakse tulevikus määrama samade instrumentide hinda. Emissiooni läbiviimist raskendavad uued uudised juunis varastatud MINFIN-võlakirjade uurimiseks külmutamisest. Samas ei saa emissiooni ka edasi lükata, sest jõulumeeleolus on kapitaliturud väga passiivsed ning äärmiselt ebasoodsad emissiooni korraldamiseks.

Hetkel kuum