6. november 1996 kell 22:00

Põhjamaadel plaanid Venemaa gaasiga

Läinud nädalal Moskvas riigivisiidil viibinud Rootsi peaminister Göran Persson puudutas kohtumisel Venemaa peaministri ning endise Gazpromi peadirektori Viktor Tshernomõrdiniga ka võimalikke gaasitarneid.

«Püüame Rootsis leida uut energiasüsteemi ning kui vaidlused lõpevad ning otsustatakse maagaasi kasuks, tuleb kõne alla kohe Venemaa kui võimalik alternatiiv Norrale,» ütles Persson pärast kohtumist toimunud pressikonverentsil.

Venemaa gaasimonopoli Gazpromi arvele langes mullu 21 protsenti Lääne-Euroopa maagaasiimpordist ning ettevõttele kuulub 23 protsenti maailma gaasivarudest.

Nestele kuuluva maagaasikompanii Gasum Oy hankeosakonna direktori Harry Antoni sõnul peaks EL andma detsembri alguses hinnangu Soome-Rootsi-Taani ühise gaasijuhtme rajamise plaanile, mille 1,2 ECU suurusest maksumusest poole kataks EL.

Plaanis vaadeldakse võimalusi rajada maagaasijuhe Venemaalt Euroopasse läbi Skandinaavia riikide.

Soomest on plaani kaasatud Neste, Taanist Dangas ja Rootsist kokku neli firmat: Vattenfall Naturgas, Mellansvenska Naturgaskonsortiet, Sydkraftile kuuluv Sydgas ja Göteborgi Energi.

«Maagaasi ümber käiv arutelu ei puuduta üksnes elektrienergia tootmist,» ütles Anton. «Näiteks võiks Stockholmis toota koos nii elektri- kui soojusenergiat, milleks maagaas sobiks väga hästi. Selleks tuleb aga rajada torujuhe, näiteks Soomest.»

Rootsi enegiavaidlused alles käivad, seni on otsustatud sajandivahetuseks sulgeda üks Rootsi 12 tuumajaamast. Suletava jaama toodang võidakse esialgu korvata ülejäänud 11 jaama toodangu suurendamisega. DI-KL

Hetkel kuum