7. november 1996 kell 22:00

Võrukad püüavad Jaapanisse juustu müüa

Hiljuti sai Võru Juust oma juustule sisseveoloa Brasiiliasse. Võru juustu hakatakse eksportima ka Ungarisse ja Albaaniasse. Sel nädalal tutvustatakse Võrus valmistatud juustu Atleet Euroopa juustutootjate konkursil Austrias.

«Valmistame aastas ligi 2500 tonni juustu, millest 60% ekspordime,» ütles ASi Võru Juust tegevdirektor Heiki Pensa. Tema sõnul oli ettevõtte mullune netokäive 83 miljonit ja tänavu tahetakse ületada 100 miljoni krooni piir.

Aasta tagasi, enne erastamist, oli Võru Juustu koguvõlg 24 miljonit krooni. «Sellest 3,3 miljonit oli riigimakse, piimatootjaile võlgnesime 6,7 miljonit krooni,» ütles Võru Juustu pearaamatupidaja Ilme Võro. Tema kinnitust mööda on tänane piimarahavõlg ligi 4 miljonit krooni.

«Suudame iga kuu oma võlgnevust keskmiselt 300 000 krooni võrra vähendada,» märkis Hagel. «Osaliselt oleme piimatootjaile tasunud ka juustuga,» lisas tegevdirektor Heiki Pensa. Ettevõtte põhisaavutuseks peavad mõlemad seda, et konkurentidelt on suudetud tagasi võita oma kunagine toorpiimaturg.

Viimase suure piimatööstusena erastatud AS Võru Juust kuulub ASile IBD, mille omanikud on Võru ettevõtja Ando Hagel, Rootsimaa eestlane Peeter Pütsepp ja kaks eraisikut Rootsist.

«Maksime ettevõtte eest 2 miljonit krooni ja võtsime enda kanda 24 miljoni krooni eest võlgu,» ütles ASi Võru Juust nõukogu esimees Ando Hagel.

AS Cadillac jäi 1993. aastal Võru juustutehasele võlgu 9,8 miljonit krooni. Kõlava nimega firma juht Ardo Rahuorg on seni tagaotsitav ja ei viibi arvatavasti enam ammu Eestis.

«Tema otsimisega ei taha enam keegi tegelda ja vaikselt on mõista antud, et selle tehinguga on seotud palju mõjukaid isikuid ja parem, kui asi sinnapaika jääkski,» märkis Hagel. Tema sõnul on tõepoolest raske ette kujutada, kuidas ettevõte annab välja 400 tonni juustu nii, et selle eest sentigi ei saa. Uued omanikud on end harjutanud mõttega, et Cadillaci omanikku ei leitagi ja tootjafirmal jääb 10 miljonit krooni saamata.

Hetkel kuum